# Avlivning av katter
Author: Alexej

Temat är åter mycket aktuell. Vad tycker du?

## Comment 1
Author: Alexej

Väldigt svår fråga. Röstade för att ta hand om de som man redan fick in och har plats för. Men vad ska hända med alla andra katter som gå ute? Man söker förtvivlad efter en plats , något hem för de men det räcker inte till alla. Vad är bättre? Att de går mot en plågsam död eller bli snabbt avlivad? **Det finns inte plats till alla!**

Men jag anser samtidigt om man ger upp sina principer om att alla katter har rätt att leva och det är vårt ansvar då är det farligt att leka gud och börja sortera vilka katter som ska avlivas eller inte. Vi måste ha ett moraliskt stopp i oss själva!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tyvärr kan man inte rädda alla men att som katthem aktivt åka med katter för avlivning är så in norden fel, då ska man inte kalla sig katthem tycker jag eller göra det klart för alla som bidrar till ens katthem hur man beteer sig så man kan välja att stödja ett annat.

Håller med #1, det är farligt när man börjar leka gud över vilka som är "fina" nog att få leva och vilka som ratas och får möta döden.

## Comment 3
Author: Alexej

Men vad gör man med alla katter som man inte har plats för? Och som kommer att svälta.

## Comment 4
Author: Lena

Skulle vilja haft med ett alternativ med TNR. Det är för mig den ideala kombinationen till seriöst arbete med hittekatter. Det ger både skygga och tama katter en bättre chans. Röstade nu på "satsa mer på skygga katter men ta hand om de som man får in."  

När katthemmen blir någon form av avlivningscentraler då har det gått totalt galet enligt min mening. Man måste se det i ett större sammanhang. Så länge det går att avliva friska katter kommer inte kattens status att höjjas. Om man som katthemförening jobbar med avlivning av friska katter cementerar man den låga statusen genom att ge signalen att katter inte är värda någonting. Det underlättar för "medelsvenssons" att fortsätta med sin dåliga katthållning. Nej nu måste vi vända på den här skutan och då krävs det attitydförändringar vilket katthemmen bör gå i spetsen för.

//Lena

## Comment 5
Author: Alexej

#4 Funderade också på det. Men i ett seriöst katthem borde TNR ingår i arbetet. Nu var jag mest intresserat av synen på avlivning.

Det här läste jag igår från en kvinna som jobbar på ett katthem i Stockholm: [http://www.kattens-hemsida.com/avliva.html](http://www.kattens-hemsida.com/avliva.html)

## Comment 6
Author: Alexej

Jag tror att katthem måste satsa mycket mer på arbetet med jourhem. Där finns ett stort portential och som man vet också framtida köpare. Ett plus är att jourhem kan sprida viktigheten om arbetet med katter till sin omgivning. Jag berättar till alla att jag jobba som jourhem för olika katthem och alla blir lite förvånade men intresserade.

## Comment 7
Author: Ankie

Jag svarade trean. Alla ska ha lika chans till ett värdigt liv, vi ska inte vara några bödlar som kan peka ut vissa katter. Du ska få leva och du ska inte få leva, så får det inte gå till. Det blir ju som det är på många hem i Usa, nokillshelters eller killshelters. Är det något att ta över?

Men jag kan hålla med om att det blir ju svårt för de katter som är skygg kommer det ju att ta längre tid med, men om det finns plats så kan man ju alltid ha jourhemsplaceringar för dessa skyggisar. Det borde ju gå fortare att få de mindre skygg i ett hem med katter som är tam.

Jag tycker att det ska inte finnas några som helst avlivningregler om inte katten är svårt sjuk så att det inte finns något att göra, då är det en annan sak. Bort med den där nedra tremånadersregeln oxå, tänk om vi skulle ha det så på barn som det inte går att adoptera bort...

## Comment 8
Author: Lena

#5 Läste hennes artikel eller vad man ska kalla det och i min mening ser jag det hela som rena rama försvarstalet till Djurhemsföreningens synsätt och 3 månadersregel.

**Några utvalda citat från det hon skriver:**

_"Så fort nån inne på nåt forum nämner ordet avlivning  
så blir det värsta påhoppen  
på den som nämnt detta!_ **_Är det då inte undra på om folk istället dumpar sina katter  
istället för att avliva dom."_**

_"Det finns ingen vettig människa  
med känslor för sitt djur  
som VILL avliva sitt djur.  
Det gör man när inga andra alternativ finns!"_

_"Om människan kunde/vågade/fick avliva sitt djur  
så tror jag att det skulle vara  
avsevärt mindre hemlösa katter ute!"_

_"Då ex. en katt är på ett hem i ex ett år,  
så har man missat chansen  
att kunna ta hand om minst fyra katter till.  
Under den tiden 1 katt har suttit ett år  
så har 4 katter lidit  
fruktansvärt fram till sin död där ute!"_

_\_\_\__

Ja vad säger man? Hon menar alltså att det är vi på forum som detta (som är emot avlivning av friska katter) som är anledningen till att folk dumpar sina katter. !!!!

Hon menar vidare att det inte finns någon vettig människa som **_vill_** avliva sina katter. Men hallå där - varför har då avlivningshoten blivit något av vardagsmat i omplaceringssannonserna för så pass många kattägare? Om man inte vill göra något så gör man det naturligtvis inte. Än mindre hotar med det.

Hon förordar avlivning som lösningen på problemet med hemlösa katter. Är inte det att gå bakvägen? Istället borde det ju handla om att få folk att tänka till innan de skaffar sig en katt och sedan ta sitt ansvar hela vägen. I mina ögon är det kastrering som är lösningen på problemen inte avlivning. Hennes pantentlösning avlivning borgar ju bara till att slit och släng mentaliteten vidmakthålles.

Och det där om att man kan hjälpa så många fler katter om de bara får vara på katthemmet under en begränsad tid tycker jag är en smula sarkastiskt. Vad hjälper man katterna till? En smärtfri död enligt någon slags löpande bands mentalitet.

Hon bjuder enligt mig på en skrämmande läsning.

//Lena

## Comment 9
Author: Alexej

#8 Kvinnan som skrev det är ordförande på [Djurpassagen](http://www.djurpassagen.org/) som tydligen jobbar mycket med djurhjälpen i Vaxholm. Undrar om Djurhjälpen har läst det.

## Comment 10
Author: Lena

#9 Det verkar ju ligga ganska långt ifrån vad Djurhjälpen står för. I alla fall så som jag känner dem.

//Lena

## Comment 11
Author: Cat

Jag personligen tycker att de är fel att ta in en vildkatt och försöka återanpassa den. Med vildkatt menar jag en katt som är född ute och inte haft någon kontakt med människor. Dom tycker jag borde avlivas så de inte blir fler.

En skygg katt är alltid värd en andra chans.

## Comment 12
Author: Lena

#11 När det gäller förvildade katter (vildkatter finns ju faktiskt bara i form av Lokatt i Sverige) finns det ett utmärkt alternativ till avlivning - en metod som kallas TNR. Känner du till den metoden? Här finns en fakta sajt om: [Trap-Neuter-Return.  ](http://tnr-metoden.se/)

Många svenskar ställer sig tyvärr negativa till TNR utan att ha satt sig in i vad det innebär. Därför är det viktigt att man läser på ordentligt.

Skygga katter är definitivt inte omöjliga - men de behöver tid, tålamod och tillit för att våga lita på människor igen.

//Lena - som själv har flera f.d skyggisar där hemma.

## Comment 13
Author: essut50

#9 Jag känner henne sen förr, men jag tror inte hon har nått med Djurhjälpen att göra.

Ska fråga Maggan som känner henne bättre.

## Comment 14
Author: Alexej

Här skriver vederbörande om sitt [samarbete med Djurhjälpen](http://www.kattens-hemsida.com/djurhjalp.html) och här är hennes [åsikter](http://www.kattens-hemsida.com/tnr.html) om TNR.

Så skriver [Djurpassagen](http://www.djurpassagen.org) på sin hemsidan:

Djurhemsföreningens riktlinjer är på en  
tidsbegränsning av 3 månader.  
Dessa riktlinjer avser vi att följa.

## Comment 15
Author: johnnys girl

Cat

Vad baserar du din ståndpunkt på? Jag blir lite bekymrad när jag hör någon uttala sig så kategoriskt om utefödda katter. Läs gärna artikeln Varför ska man ta hand om en skyggis? som finns publicerad här på sajten. [Länk till artikeln.](http://hittekatter.ifokus.se/Articles/Read.aspx?MessageId=1d62568c-a324-48be-9270-7bb62416ac32&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup&ThreadListPage=2)

## Comment 16
Author: brutt

4\. Delar de åsikterna till 100 procent.

Nummer 11. Förstår jag inte hur det menas avliva förvildade katter? Ge skygga katter en chans?Katter som är födda ute och inte varit i kontakt med människor är ju just skyggisar. Hur menar du?

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Hej vist ska djuren ha en chans så jag röstade på det oxå.

Satsa mer på skygga katter men tar hand om de som man får in.

 Men jag säger än en gång hur ska vi göra med alla hemlösa djur som inte kan få någon plats,det är ju överfullt på alla djurhem var finns det för plats för dom som inte vi kan ta hand om?,vi är många människor som gör ett mycket stort jobb för våra djur, men tyvärr så räcker vi nog inte till med all vi skulle vilja göra.

 Hej jag tror säkert i vet vad kommer att hända om vi inte får våra Politiker och dom styrande i dom kommuner vi bor i att ställa upp med mer pengar för det är det som behövs idag tyvärr är det så mina vänner.

                    Hej Cuyo

## Comment 18
Author: Hennum

jag blev tvungen att rösta på det sista hemska förslaget då det inte fanns nått alternativ med TNR med. Men jag tänkte att finns inte TNR så är avlivning enda möjligheten. Antingen dör de långsamt ute i kylan, eller snabbt inne i värmen... Alla katter kan inte och behöver inte bli innekatter, det är därför som TNR är så bra. Men självklart så ska man ta hand om så många katter det bara går. Och jag tycker egetligen inte att man ska skjuta ihjäl alla skygga katter som man inte får in på direkten. det vore knasigt. De enda katterna man ska avliva är de som är aldeles för sjuka. men det tredje förslaget är inte realistiskt.

## Comment 19
Author: Cat

Nu blev de mycke att svara på, tar en i taget.

#12 De låter helt suveränt, har många gånger tänkt på de men visste inte att de existerade i praktiken, mycke bra.

#15 Jag baserar de på egna erfarenheter av skygga och vildkatter. Att återanpassa en skygg katt tycker jag är okej. Sånna katter har jag haft och vet hur krävande den processen är. 

Men jag tycker inte de är rätt när de gäller vuxna katter som aldrig haft kontakt med människor. De blir alldeles för stor påfrestning på katten och jag tror aldrig en sådan katt kan må bra av de.

#16 Jag drar en gräns med vad jag kallar vildkatt och vad jag kallar skygg. En skygg katt ser man, den kan komma fram för att äta när man ställer ut mat. En vildkatt ser man sällan och går aldrig in på tomten.

Den här bedömningen grundar i vad jag sett när jag bott på landet. Men ni får gärna ifrågasätta, de är bara nyttigt att se saker ur olika perspektiv.

## Comment 20
Author: zickan

Jag kanske är lite elak som tycker att det finns så mycket katt att nått måste göras. Alla kan inte tas in och fler är på väg.  Lättast att avliva alla skadade och sjuka. Ger mer vård och pengar till dom som har chans att snabbt få eget hem.  
Kanske köra igenom sverige i en avlivningsvåg och sedan börja ha sten hård koll så fort man ser en ute katt. Få upp priset igen på katten så det inte längre är ett slit och släng djur.  eller avliva alla ute katter och sedan sätta lag om märkning som det är på hunden..

Det kanske är nått att verkligen försöka få svenska folket att hård sattsa på tills nästa år.  Att alla katter ska märkas. Okastrerade katter får inte gå löst utan uppsikt.

## Comment 21
Author: Lena

#20 Avlivningsvågarna har redan praktiserats sedan 50 talet utan föga resultat. Sedan får man fundera på vad det ger för signaler ute i världen? Då hamnar vi i absoluta botten i EU, bland de länder som har den absolut sämsta politiken när det gäller hur de hanterar sina djur. Nej satsa istället på TNR i stor skala, hårdare lagar vad gäller ansvaret samt informationskampanjer landet runt om kastrering. Det kostar inte mer samt är ett civilicerat sätt att handskas med problematiken. Man vill ju inte skämmas ändå mer för att man råkar bo i Sverige.

//Lena

## Comment 22
Author: MariannE11

ropen skalla: TNR till alla....

kastrera kastrera kastrera kastrera kastrera o de som tyvärr inte får plats på katthem kan då iaf inte bli fler...

## Comment 23
Author: Lena

#22 Bra formulerat! :)

//Lena

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Håller med #22...

## Comment 25
Author: catfoot

Säger som föregående talare..Håller med #22..

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Jag är emot avlivning av friska katter, man kan använda sig av TNR där det fungerar. Vi har ett TNR i Norrköping, en bit utanför stan och det fungerar.

Avlivningsvåg, precis som Lena skriver, vi ska gå framåt, inte tillbaka i vår utveckling

/M
