# Siris 4.e bebisar somnade in igår
Author: [Borttaget]

Igår åkte vi ner med Siris två sista bebisar till veterinären. Hon tyckte att den minsta var så savg att den inte skulle klara natten. Så den fick somna in där. Den andra tyckte dom verkade stark. De har antagligen kattsnuva. och de har antagligen smittat Smillas två bebisar som är här hos mig. Vet någon hur detta med kattsnuva är? De sa att ja inte behöva komma med dom så länge det inte finns symton. De har inga blåsor på tungorna nån av dom. För då skulle ja komma om nde hade det. Finns det botmedel eller hur utartar sig snuva? Om man vaccinerar dom blir det värre/bättre då? Någon som vet lite mer. Ska leta på internet med.. Och ringa min jour vet ikväll

## Comment 1
Author: Erika91

Vad tråkigt Sofia! ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) Jag beklagar. Men du har gjort allt du kunnat och du kunde inte hjälp aatt de drabbades av kattsnuva. Jag kan tyvärr inte svara på några av dina frågor, men jag hoppas att någon annan kan det.

## Comment 2
Author: Hawknestgrove

Oj.... Så himla tråkigt för dig. Sov gott småttisar!

## Comment 3
Author: missempty

Man ska inte vaccinera katter som har snuva, utan vänta tills de varit symptomfria i minst 14 dagar lärde jag mig av vår veterinär.

Kattsnuva ger rinnande nos + ögon, mer än så vet jag inte förutom att det smittar väldigt lätt... så ha Smilla och hennes bebisar i ett annat rum än de katter som har snuva, så kanske de klarar sig! Och när du varit med Siri och hennes kattungar ska du tvätta dina händer noga, byta kläder osv innan du är med andra katter.

Jag håller tummarna!

## Comment 4
Author: Jenna-Gun

Men Sofia ska det aldrig ta slut trgetierna.

Kramar om dej.

## Comment 5
Author: Sidentass

Åhhh så oerhört sorgligt..lider verkligen med dej , du får gå igenom så mycket tråkigt...

tröstkramar från mej o missarna..

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#3 Den överlevande är i ett stödhem nu där det inte är andra katter. Mina egna e ju vaccinerade men stödpissarna är ju inte det ännu. Ja hoppas verkligen smillas små är friska.

## Comment 7
Author: MariannE11

vad det gör ont i mej att höra att du drabbats av mer olycka..... håller fortfarande tummarna för att det ska vända o att de andra får förbli friska....

## Comment 8
Author: Hawknestgrove

Ja du har ju fått motgångar så det räcker och blir över

## Comment 9
Author: karins

Så ledsamt och jobbigt för dej Sofia. Många tröstekramar!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Oh så jobbigt och så tragiskt!

## Comment 11
Author: Lena

Kattsnuva är ofta dödlig för små kattungar. Vuxna katter brukar klara sig om de får behandling. Själva kattsnuvan är ett virus och kan inte behandlas när det väl brutit ut. Däremot kan man behandla symtomen och de följdinfektioner som brukar följa och som är den allvarliga delen av sjukdomen. Om man har kattsnuva bland katterna brukar alla behöva bahandling. Det är då en 4 v lång antibiotika kur som ges plus ögondroppar om det är infekterade ögon. Sedan kan man vaccinera.

Fick in kattsnuva bland mina katter för många år sedan. Fattade då inte att det smittar även till innekatter och hade inte vaccinerat mot detta (bara mot kattpest). Efter behandling enligt ovan blev de friska, men det var vuxna katter som jag hade då. Kattsnuva är mycket smittsamt, vissa katter är latenta smittbärare utan att själva bli sjuka.

//Lena
