# OT: Vad gör du på Sveriges nationaldag?
Author: Leffe

I morgon är det  Sveriges Nationaldag. Vad gör du på nationaldagen? Firar, inget speciellt, kollar något arrangemang? Ja, vad gör du?

## Comment 1
Author: solweig

jag ska vara barnvakt till mina 2 barnbarn.( zenithas ungar). ska nog bada med ungarna. maggan ska med o bada.

## Comment 2
Author: essut50

Ska till Kungsudden här i Kungsör och fira dagen där med kaffe och bullar.

## Comment 3
Author: Jenna-Gun

Påta i trädgården

## Comment 4
Author: kattassen

Så lite som möjligt;-)

Själva nationaldagstänket känns inte riktigt som min grej utan ser det mest som en extra dag att få ladda batterierna på just nu. En långpromenad skall det nog bli också, och gos med djuren förstås!

## Comment 5
Author: karins

För mej är det som vilken dag som helst. Ska inte göra något utöver det vanliga.

## Comment 6
Author: Imasy

Det enda jag firar är min födelsedag ;)

## Comment 7
Author: Puma77

Vi ska fira mors dag \*fniss\* Sist var endast jag hemma så vi sa att vi skulle skjuta upp det till denna helg då min bror från Borås kommer hem med sin dotter. Så imorgon ska vi åka dit och fira mor.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Grilla med grannarna.

## Comment 9
Author: Inge-elsie

Städa altanen och måla på framsidan och vara ute med katterna medans Magnus sover och Sarah är bortrest över helgen.

## Comment 10
Author: Hennum

Vår klass hade tänkt ha en togafest imorgon, inte för att det var någon speciell dag. Men nu blev det inte så och jag är pank så det blir nog att vara hemma med mina djur och njuta av sommaren. Ser inget större skäl till att fira sveriges nationaldag. Finns andra saker jag hellre lägger pengar på att fira då. :)

## Comment 11
Author: Mettan

Det är inget som jag firar. Troligen blir det svårt med andningen, om det blir lika varmt som det har varit tidigare. Då blir det till att vistas inomhus, troligen med en bok.

## Comment 12
Author: MariannE11

lite svårt att fira fortfarande då det känns ovant att fira....vi har bjudit hit bekanta med deras 3 röjarbarn....akutkattsrummet kommer att låsas o själva ska vi vara ute så mycket som möjligt.... grilla, ta det lugnt....får lite panik för jag vill fixa lite småstädning, förbereda maten, inhandla lite uteväxter o fixa dom, socialisera kattmamman, mysa med mina egna OCH sola en stund.....får börja att kika in till kattmamman...och väga kattungen så fort som möjligt...

o vad äter man idag?... tänkte ta lite lite sill o potatis innan grillningen.... tror det blir jordgubbar efteråt.....

## Comment 13
Author: Linda-Lou

Jag ska beroende på hur varmt det blir åka och bada med mina tjejer eller åka till moster och bada pol.

Kram och ha en trevlig dag!

## Comment 14
Author: Jenna-Gun

Vi ska ha 110 års fest den 28/6 med släkten Så vi har att snygga till både ute och inne.

Men det blir ute mest nu när vädret är bra. Inomhus hinner vi nog sedan.

Vi är inte för att fira andra dagar än födelsedagar här.

## Comment 15
Author: destiny

Njuta av ledigheten, av att slippa sitta i fängelse (jobba ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) ) en sån här fin dag, solen skiner, fåglarna kvittrar, det blåser så man står ut utomhus!, katterna sover i skuggan i rastgården och jag snart i hammocken. Som står i skuggan ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif).

## Comment 16
Author: Kat08ja

Grilla med ungen och grannen :)

## Comment 17
Author: Hawknestgrove

Grattis Imasy!
