# Varför har folk långhåriga katter?
Author: [Borttaget]

Jag har ju egna långhåriga katter o vet mycket väl att det krävs lite tid på vissa med pälsvård. Så ser man som idag en långhårig söt katt men gösses han hade tover som bara hägde som klasar lr som några vi känner som får raka sin katt varje år för att hon tovar till så mycket, varför är man då så dom o skaffar en långhårig katt om man inte kan lära dom kammas lite då å då är man så lat så ska man inte ha en långhårig katt utan en korthårig.  Nu kan det oxå vara bra att ha en gummihanske så man kan hjälpa dom korthåriga katterna fälla sin päls men den tovar inte. Blir så trött på folk som ska ha o ha sen inte gör det man ska vad tar det o kamma en katt det är ju jobbigt o lär man inte katten detta så gillar den inte bli kammad, Sture tycker den är skön Mizzan tycker jag e jobbig när jag ska kamma henne så visst är det olika men dom måste ju lära sig. Så alla som vill ha långhåriga katter (en del kräver ingen tid men många gör det) borsta dom annars lider dom!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Den katten jag såg idag, sak jag å dottern gå till imorrn och knacka på å fråga om det är deras katt för så som den såg ut va inte trevligt.

## Comment 2
Author: Hawknestgrove

Hota med att anmäla dem för djurplågeri alternativ vanvård om e inte gör något åt det.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

ja det e det jag sak säga o jag ska försöka snoka efter kissen o försöka klappa den för att se hur illa han är i pälsen och hur han känns förövrigt.

## Comment 4
Author: Jenna-Gun

Min långhåriga katt ser förfärlig ut just nu,

Hon är inte så glad åt att man borstar och kammar henne, Så det blir bara lite då och då.

Men hon brukar bli fin framåt juni och sedan hela sommarn.

Jenna

## Comment 5
Author: martdat

Jag har en långhårig katt, hon är född sån,av min gamla katt som fick ungar  på den tiden jag inte visste allt jag vet i dag, jag behöll henne för de som tingat henne dök aldrig upp, men hon har lättskött päls, behöver bara borsta lite under värsta fällningsperioder,

## Comment 6
Author: Hawknestgrove

Ja vissa långhåreiga blir bara lite tufsiga. men när det tovar ihop sig, så att det drar i skinnet, då är det djurplågeri. Tänk själv, att någon tar och snurrar ihop ditt hår hårt hårt. Det gör ju jätteont!

## Comment 7
Author: SamanthaJones

jag vet stallkatten där jag jobbade innan, hon var en blaning mellan skogkatt o perser.

Jag kämpade som fan med att klippa henne, o försöka få bort de värsta tovorna, jag klippte och grät, klippte och grät. Hon hade en tova på ryggen somgjorde så skinnet sprack och det blev ett stort köttsår. bland det hemskaste jag sett.  
Jag försökte få ta hem henne men utan resultat. (jag klagade så mycket på katten så jag kunde tillslut inte jobba kvar)

## Comment 8
Author: martdat

ja såna tovor e otäcka,,, var hoss en en gång med en hankatt som var sån tova hela han så jag ville gråta,,,,, hon tyckte han såg häftig ut med vingar på sidorna(tovor) jag sa till henne att det e nog inte så kul för han, raka honom, men hon bara skratta,

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7 men herregud, vet du hur det är med den katten idag? Om du inte är där och ser till den, vet du ifall nån gör det så hon inte går med tovor som ger köttsår?

## Comment 10
Author: SamanthaJones

#7 Jag har inte varit där på en månad eller så. jag har lixom gjort mig lite ovän med ägaren till stallet (jag råkade säga vad jag tyckte på ett ganska så kraftigt sätt, det handlade om hur de skötte sina djur och det innefattade ett papper som skickades till en viss herre på kommun)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Men du känner väl nån som kan kolla henne, det där måste ju vara djurplågeri när huden spricker till och med och då anmälningsbart.

## Comment 12
Author: SamanthaJones

jo, jag pratar med tjejen som tog över mitt jobb där och hon klipper henne lite nu och då. hon försöker även hon få ta hem kissen...

## Comment 13
Author: Hawknestgrove

Åh, fruktansvärt1 Hur kan det bara vara så. Hoppas att det blir något resultat av det du gjorde

## Comment 14
Author: SamanthaJones

jo det hoppas jag med. vissa människor ska inte ha djur.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Kan bara nämna om varför jag har långhårig katt. Men en hel del vill väll ha långhårig katt för den är ju så lurvig o söt. O tyvärr så äre så hos de flesta djuren,

Varför jag har långhårig katt...  
Jag är uppväxt med skogisar tack vare mamma har vart uppfödare och ställt ut och sånt i en massa massa år. Så det är väll därför jag håller mig kvar till långhårga katter dvs skogisarna :) Har dock just nu 2 huskatter och en skogis hona som hennes ena linjer kommer ifrån mammas uppfödning Och henns päls tovas aldrig. så heeeemskt sällan jag borstar det och sånt. Men idag så köpta jag mig faktiskt en borste ^^ Mest pga huskatterna  o börsta av dem all päls som släpps nu, Även så kan jag då även andvända den till skogis honan om hon nu vill det (sällan hon vill det, läskig sak juh :P) och även till marsvinen mina.  
Skogisar tycker jag har väldigt välskött & lätthanterlig päls även om man har vart med om en del skogisar vars päls har vart som en perser eller något. Och behövdes borstas varje dag nästan och sånt. Och ibland så har man bara rakat av pälsen om den inte ställdes ut nå mera (skönast för katten me, speciellt på sommaren!) =)   
  
Men en hel del långhåriga katter behöver verkligen ordentlig pälsvård.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Varför vill de inte låta henne få kissen, måste ju vara enklare för dem med korthåriga som stallkatter, \*\*\* djurplågare är dem

## Comment 17
Author: Faxlin

Jag har haft långhårig katt som stallkatt. Och hon var jättefin i pälsen trotts att hon var vit med med ett par bruna fläckar. Men mestadels vit. Och hennes päls var mjuk och riktigt vit. Ända gången hon vart riktigt tovig så jag fick klippa henne var när hon hade varit ute på rymmen (antagligen instängd någonstans hos någon) och inte varit hemma på en månad.  
Kan tillägga att jag visserligen kammade henne flera gånger i veckan. Och hon togs hem och badades med jämna mellanrum. Precis som alla mina stallkatter får göra.

## Comment 18
Author: Ankah

Även om jag förstår att det bland oss kattnötter inte är pga att vi tycker att korthåriga är tråkiga, så måste det ju vara så att aveln på långhåriga raser lever vidare på ren fluffighet. Fluffbarnen är ju något av det sötaste som finns - jag förstår att folk smälter! Sedan har nog en del uppfattningen att "vanliga gamla skräpkatter" inte kan trivas som innekatter och skaffar därför hellre ett dyrt litet pälsmonster.

Jag tror att de flesta härinne har de katter de har för att det var så det blev. När man ser katten som är menad att leva med en faller alla preferenser om långhårighet eller "jag vill gärna ha en grå" och man ser bara ett hjärta.

Långhåriga katter har det nog bättre förspänt då folk oftast kan med att ta mer betalt för dem, men där finns nog också en risk att fåfänga människor letar efter soffprydnad och inte riktigt är beredda på att få en katt... 

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 19
Author: catfoot

Jaha, då tillhör jag dom som borde bli anmäld för djurplågeri...Min gamle kära Tössen, ett praktexemplar full av tovor..Hatar borsten, å har alltid gjort..Jag försöker ibland att klippa lite tovor då å då..Men det slutar med blodbad, jag är sönderriven på händer å armar...Tössen är inte att leka med när han blir sur..Just nu börjar tovorna att släppa lite, så han ser förfärlig ut...Nått år har vi åkt till vetten å fått han rakad, men eftersom han är livrädd att åka bil, både pinkar å bajasar ner sig under färden, så vill jag inte utsätta min Töss för det i onödan..Han fyller ju 15 år i sommar, min gamle vän....

## Comment 20
Author: [Borttaget]

19

då tycker jag att det är förståeligt att han är fylld me tovor ^^

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#17 du månar och tar hand om din katt (katter) så jag förstår du kan ha långhårigstallkatt.

Du #19 skriver ju själv att du försöker kamma och raka din katt och tar han om din katt så varför du tar åt dig ifrån vad jag skriver att de är djurplågare som inte tar hand om sin katt det förstår jag inte, men man tolkar ju text olika men jag syftade på intet sätt på folk som månar om sina katter, som får tovor eller vad som, det händer

Den här katten lämnas ju vind för våg och de som tar hand om dem verkar ju vara de som är i stallet och inte ägarna....för mig en otrolig skillnad. Jag förstår att alla katter inte älskar att bli kammade, min granne och jag kämpar gemensamt med ena hennes kisse, slikeslånghårig katt som blir tovig hela tiden.

## Comment 22
Author: catfoot

#21..Nädå jag tar inte åt mig så, men Tössen är mitt dåliga samvete, så att säga..Jag lider så fruktansvärt med kissen, å jag kämpar med hans tovor...Jag förstår människor som ser Tössen, skulle nog vilja anmäla mig för djurplågeri...Han ser förfärlig ut just nu..Jag skäms![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif), känner mig verkligen som en urusel matte, när jag ser på honom...Min annars så vackra kisse,,

## Comment 23
Author: SamanthaJones

Men som folk har skrivit innan så är det en väldigt skillnad på att försöka klippa/borta en katt men katten vägrar, då har man iaf gjort ett bra försök. o mer kan man knappt begärna.

Katten i stallet är inga problem att borta, klippa elelr något. man skulle kunna göra precis vad man vill med henne o hon skulle ligga och spinna i knät iaf.. men de som äger stallet skiter i henne.

Där är skillnaden, så inget ont mot dig :)

## Comment 24
Author: Sidentass

Var så stolt o glad över våran Linus som var långhårig, eller rättare sagt semilånghårig..han hade så vacke yvig päls..en tova då och då..men den försökte man förstås att få bort när den upptäcktes..här kommer en bild på Zazza, en misse som bor hos min far hon måste få hjälp med kamning regelbundet annars så blir det tovigt!

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=791913c9-fda8-4c26-9cca-806495347f6b&Filename=orebro%20006.jpg)

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Så vi har vart o knackat på ingen hemma, jag ropade lite på katten men han ville inte komma fram lr om han inte var inne. Så jag gör ett nytt försök imorrgon vet ju inte alls hur gammla dom är dom som bor i det huset. Jag såg en som hade vart i ett stall där dom hade stallkatt som var illla tilltovad jag skulle göra en anmälan om dom inte tar den till vetrinär för helrakning. Så dumt att ha en sådan katt som stallkatt, ser ju på min Sture han får en massa skräp i pälsen. Han är väl den som får en tova lite här å där men ser ju på han att när han tvättar sig så är det så låg päls vid halsen (som en krage) å det blir så att det inte räcker ända ut därmed tror jag han får sina tovor just där lätt. Jag har väldig tur med alla katter det e bra sture som får tovor dom andra hjälper jag bara med bli av med lös päls. Då är kardan bra för där får man med sig den lösa pälsen, annars har jag kam o annan borste för finnare pill  :)

## Comment 26
Author: Hawknestgrove

MAn kan ju annars få utskrivet sömntabletter, Nozinan och klippa i lugn och ro själv.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Jaså kan man få det utskrivet? det va bra tips för ihoptovad kisse.

## Comment 28
Author: Hawknestgrove

Ja, jag fick för att klippa klorna på Esther. Men jag behövde inte använda dem. Min vet var så snäll, så hon gav mig några tabletter. Men, som sagt, du kan få utskrivet på recept, så har du. En tablett på 5 mg till max 5 kg. Tar en timme ca innan tabletten verkar och effekten istter i  ca 8 timmar. Så vad du gör och inte gör, låt inte katten gå ut när du väl gett tabletten.

## Comment 29
Author: [Borttaget]

jag kan medela att katten jag såg är nu påkörd en bit bort så jag antar att den inte var kastrerad. F\*n vad lessen man blir jag sa till min man att neee den den tar vi med oss hem (när jag såg den) dels att den såg ut som den gjorde tovig å så. Så har jag vart vid den gården ingen hemma var ute å gick med ena ponnyn med senare på kvällen men näää ingen hemma. Ropat på katten med men ingen kisse har jag sett. Så igår åkte vi å så ser jag något lurvigt vid en större väg (så där 3 km från huset) sa o nej har dom kört på en räv,(vid vägkanten) glodde lite extra eftersom den va så ljus å ser att det inte var en räv. Min man stannade till bilen så gick jag ut å kicka det va den kissen kände igen det lilla vita på nosen. :\*(  Sen vet jag att man inte får ta djur så det skulle jag inte ha gjort men i det här fallet ångrar jag mig iaf.

## Comment 30
Author: Hawknestgrove

så ledamt...... Lille kissen. Ingen som brydde sig om den....
