# OT "gossig" - språkliga funderingar :)
Author: supermoccine

Jo, jag har förstått att "gossig" är en dialektal variant av "gosig" som många använder, bl.a. här. En fråga till er som säger/skriver gossig: Hur ska det uttalas egentligen? Jag uttalar ju gosig som ordet "gos" med tillägget -ig och när jag läser "gossig" tänker jag att det låter som "gosse" minus -e och plus -ig. Är det korrekt? Eller uttalar ni lika som "gosig" och bara stavar annorlunda? Eller på något annat sätt?

## Comment 1
Author: Imasy

Här använder vi båda orden, och säger:

Goooss- igg

eller

Gooo-sigg

vart du nå klokare? ;)

## Comment 2
Author: supermoccine

Aaah, nu tror jag att jag förstår. Det är inte ett å-ljud som i gosse utan bara ett kortare o-ljud än i gosig. Ser att det iofs inte alls är så du förklarat, men var det kanske så du menade?

## Comment 3
Author: Imasy

Gossig utalas med ett långt O långt S och ett kort -igg

Gosig uttalar vi med ett långt O, kort S och ett kort - igg.

Var det bättre? något Å kastar vi aldrig in i dessa 2 ord :)

## Comment 4
Author: Hawknestgrove

Här säger vi gosig om vi säger det. Kär används lika ofta här som i Skåne

## Comment 5
Author: Sidentass

Kul med dialekter!

Gosig säger vi...o i närke som jag kommer från säger man "träligt" om något som är tråkigt..

## Comment 6
Author: Ankah

Träligt trodde jag var nationellt!

O:et i gossig uttalas på samma sätt som o:et i "lots" (vägvisare på sjön, inte engelska för "mycket"). Här är det bara gossiga grejer som gäller - inte gosiga eller gåsiga!

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)
