# Trixie söker hem!
Author: Alwyn

Trixie togs omhand i januari och hon va då i mkt dåligt skick. Hungrig, törstig, mager mm. Hon va mkt tacksam för den kärlek och omsorg hon fick. Nu är hon kastrerad, öronmärkt och vaccinerad och mår mycket bättre. Hon beräknas va 1 år och är otroligt gossig, kelig och även busig. Dock längtar hon ut och därför söker vi nu ett kärleksfullt hem till henne där hon får bra ute-möjligheter. Gärna hos en annan katt, men inte flera. Hon kan behöva få lite lugn och ro. Är du nyfiken så ring eller maila. Bara seriösa svar!  
0768676656 Sophia

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=c1f32507-a4be-4028-b482-58836e202740&Filename=Trixie1.JPG)

## Comment 1
Author: Alwyn

Trixie

## Comment 2
Author: Alwyn

Igen

## Comment 3
Author: Lena

Trixie är ju ursöt! :) Sätt gärna även ut annonser om katterna på [www.katter.nu](http://www.katter.nu/) och [www.katt.nu](http://www.katt.nu/) om du inte redan gjort det. Där finns speciella annonsforum för hittekatter.

På [www.katter.nu](http://www.katter.nu/) finns det även en särskild avdelning i diskussionsforumet där man kan skriva om hittekatter.

Lycka till! En sådan söt kisse får säkert snart hem. :)

//Lena

## Comment 4
Author: Sidentass

Skulle vilja lägga benen på ryggen o hämta missen på en gång! Blev blixtkär;-),  så vacker hon är!! Tror säkert att Trixie snart får ett permanent hem!

Sidentass

## Comment 5
Author: gubben

Ursäkta en fråga men hur vet du att Trixie längtar ut? Det du skriver om henne när hon hittades verkar ju inte precis vara att hon levde ett bra liv ute och då är det ju väldigt konstigt att hon skulle vilja få det så igen. Min erfarenhet är att sådana katter aldrig vill sticka nosen utanför dörren igen så är du säker på att det inte är din egen uppfattning om att katter mår bäst av att vara ute som är den egentliga orsaken? Att en katt visar intresse av ytterdörren betyder ju inte alltid att de vill gå ut utan mer att de är nyfikna på vad som finns därutanför. Själv skulle jag tycka att jag svek en katt som jag har räddat från misär och elände utomhus om jag tvingade henne att flytta till ett hem där hon måste vara ute. För många människor tycker ju att katter ska vara ute dygnet runt och i alla fall medan de själva är på jobbet och ett sådant liv vore ju förödande för en katt som varit med om det som Trixie har.

Du får gärna tycka att jag tjatar om detta men jag tycker att en av de viktigaste frågorna när det gäller hemlösa katter, och katter i allmänhet, är att man måste slå hål på alla myter om katter. T.ex att de måste vara ute vind för våg för att må bra, att de blir vana vid trafiken och därför har vett att hålla sig undan bilar, att de inte fryser, att de alltid får tag i mat, att de har nio liv etc etc. Och att då på ett forum för hittekatter sitta och annonsera om ett hem som vill ha utekatt till en katt som helt uppenbarligen har farit väldigt illa tycker inte jag går ihop med det som vi här inne strävar efter faktiskt.

Jag vet att det finns katter som inte klarar att vara inne men det är praktiskt taget alltid katter som har haft en bra utevistelse. D.v.s sådan katter som blivit väl omhändertagna och alltså ser utevistelsen som något de får göra när de själva vill och som inte blir lämnade ute när de vill in. Men miljön blir bara sämre och sämre för att ha utekatter så jag tycker nog att man ska slå ett slag för att ha katter på samma villkor som man har hund i stället.

## Comment 6
Author: Alwyn

Menar du under "akut" på katter.nu? jag fattar inte hur man lägger in bilder på det forumet bara!

Sidentass det e bäst du tar henne då!  ;o)

## Comment 7
Author: Alwyn

Självklart ska man aldrig tvinga ut en katt! Om du läst vad jag förr skrivit så förstod du att jag tycker det e bra om de själva får välja! Hon hoppar på dörrhandtaget ofta och jamar- då ser jag det som att hon vill ut igen. Hon gillar att va på balkongen åxå som jag har innätad. Att du påstår att jag nån gång krävt att hon ska va ute alltid och inte få välja själv e helt absurdt!!! Jag är även noga med att omgivningen vid utevistelsen är rätt och det har jag åxå skrivit förr!

## Comment 8
Author: gubben

Vad är enligt dig en bra omgivning för att ha katter utomhus då, om du nu kan hålla din ilska under kontroll? Vad jag säger är att jag inte tror att en katt som haft det som Trixie skulle vilja vara ute på egen hand. Att hon gillar att vara på balkongen är väl självklart. Alla behöver ju frisk luft och där är hon ju säker men jag tvivlar starkt på att hon skulle vilja gå ut för att vara ute och jag håller inte med dig om att man ska låta katten själv välja. En katt begriper väl inte vad den kan råka ut för (fast Trixie vet och det är därför som jag inte tror på att hon har längtan ut) och inte heller kan den förstå vilka konsekvenser ett visst handlande kan få. Som t.ex att springa över en trafikerad väg.

Jag skulle vilja att du förklarade för mig varför du tycker att en katt per automatik ska få välja om den ska vara ute eller ej men en hund ska inte få det. Och vi kan ta exempel av en liten hund, typ papillon då för att du inte ska komma med standardsvaret att en hund kan skada människor. Fast det kan ju katter också om de tillåts vara ute obevakat, det kan nog många allergiker vittna om.

Sen är det ju så att om du säljer henne till någon som absolut vill ha utekatt så kommer hon nog att bli det vare sig hon vill eller ej för många lyfter helt enkelt ut katten på morgonen när de går till jobbet för "katter måste vara ute för att må bra" eller "annars får vi inte sova på natten" etc. Och en som anser att katter ska vara ute och därför aktivt söker sig en utekatt lär knappast ha henne som innekatt om hon nu inte alls vill gå ut.

## Comment 9
Author: Lena

#5 Jag har också samma erfarenhet som du av att hittekatter inte brukar vara särskilt intresserade av uteliv. Undantag kan ju säkert förekomma, men de jag haft/har har liksom tappat intresse för uteliv annat än under ordnade förhållanden på balkong eller att man är med dem hela tiden. Och visst är det som du skriver många som har en slags romantisk syn om att katter ska vara lösa ute även fast miljön är allt annat än romantisk nuför tiden utom om man bor fritt på landet. Därför är det bra att tänka efter riktigt ordentligt om en katt verkligen mår bäst av att vara utekatt och om miljön är den rätta för ett sådant kattliv.

#6 När du lägger in bilder på [www.katter.nu](http://www.katter.nu/) går du till bilden på din hårddisk och högerklickar. Då får du fram adressen till bilden. Kopiera den fram till benämningen jpg. Den koden lägger du in i meddelandet och sedan markerar du koden klickar på Img som ligger i övre kanten av rutan där du skriver inlägget. (Lite svårt att förklara - hoppas att du förstår hur jag menar).

//Lena

## Comment 10
Author: Puma77

Gu vad vacker hon e så jag håller med sidentass. Men hade jag bara bott annorlunda hade jag inte tvekat en sekund att ta henne. Hennes ansiktsteckning är ju bara så fin, helt underbar

## Comment 11
Author: Sidentass

#6..hmmmm frestelsen är stor! Men i tanken på Trixie tror jag det är bättre att någon annan får njuta av skönheten än jag...skulle nog vara jobbigt för henne att ramla in i ett gäng på åtta missar...jag får titta regelbundet på bilderna o borra in nosen i den härliga pälsprakten - vid skärmen;-))

Sidentass

## Comment 12
Author: gubben

**Sophia dos:** Jag såg din annons om de två kattpojkarna på sks annonsforum. Min fråga är varför du säljer dem så billigt? 400 för en och billigare om man tar bägge låter orimligt billigt iom att du har både kastrerat, id-märkt och vaccinerat dem. Det skulle, här där jag bor, kosta minst 900 st för hankatter så du måste förlora massor på den affären. Jag tycker att du ska ta ordentligt betalt för de katter du lagt ner energi, pengar och omsorg om för att på det sättet medverka till att höja kattens status.

## Comment 13
Author: Alwyn

#12 ja Gubben det håller jag med om, i en perfekt värld!...men det är tyvär omöjligt att hitta hem till dem om jag tar mer betalt. Det är svårt som det är redan och jag kan inte ha kvar dem för evigt. 400 tycker jag är nog för att inte fel folk ska höra av sig och tro att dom bara kan hämta katten gratis. Ett bra hem är för mig viktigare än att de betalar mycket pengar.

Att du påstår att jag uttrycker ilska är lite konstigt eftersom du inte känner mig och ett meddelande kan läsas på många sätt. Jag tycker det är konstigt att man blir motarbetad av folk som du när man gör allt man kan för att ge dem det bästa...när det finns andra som verkligen behöver sig en avhyvling. När jag väljer mina köpare väljer jag den som känns rätt och kan ge katten vad den behöver. Katten ska aldrig tvingas till något alls. Nu tycker jag att du ska påbörja en egen tråd om just dethär om du vill fortsätta för jag tycker inte att denna diskussion hör just hit....även om den är intressant.

## Comment 14
Author: Alwyn

Ja men en bra in-nätad balkong räcker nog bra man måste ju inte släppa ut henne ut på det viset Puma77!....hoppas jag. annars kan det nog bli svårt. För många katter går dock tyvär inte Sidentass  :o( tycker att hon behöver lite lugn och ro.

## Comment 15
Author: gubben

§13 Ja om man skriver saker och avslutar med en massa utropstecken så uppfattar jag det lite aggressivt faktiskt. Jag ger inte dig någon avhyvling, jag frågar snällt och vänligt varför du inte tar mer än 400 kr. Om katthemmen kan ta 700-1000 kr för kastrerade och vaccinerade katter utan besvär så kan väl du? Din annons ser mera ut som någon som är rätt desperat att "bli av med" katterna eftersom du t.o.m rear ut bägge tillsammans.

Så du tycker inte åsikter om ute/innekatt, att katter ska kosta pengar m.m hör hit? Ja nu är det ju inte för att du ska tjäna pengar som jag tycker att du borde ta mer betalt utan för att visa folk att katter är värda pengar. Om inte du själv tycker att de är värda mer än 400 kr och mindre ändå om de tar bägge trots att du kostat på dem en del - hur ska du då få andra att förstå att katter är värda något? Det är min poäng, ingenting annat.

Att sålla bort oseriösa gör man inte med 400 kr för det är så lite pengar så det är umbärligt för de flesta människor, det är en bråkdel av vad många bränner på krogen en lördagkväll. Sen tycker jag nog att det är lite konstigt att du skriver och ber om hjälp på ett forum och sen anser dig motarbetad när du får tips och goda råd bara för att de inte överensstämmer med dina egna åsikter. Det finns folk här som har mycket större erfarenhet än du av hittekatter/förvildade katter m.m (och nu menar jag inte nödvändigtvis mig själv) så det är ju ganska dumt av dig att bara avfärda råd du får.

Och till slut så delar jag inte din åsikt om att man inte ska tvinga katter till något. Katter är ju domesticerade sen länge och inga vilda djur, så varför skulle de få göra precis som de vill när inte våra andra tamdjur får det? Det har du fortfarande inte svarat på. Att "tvinga" en katt till något är ju inte samma sak som att stänga in dem i en bur och vara elak mot dem utan det handlar om att se till deras bästa eftersom de inte själva kan förstå konsekvenser av saker utan det är vår förbannade plikt att se till att de inte råkar ut för faror som faktiskt går att undvika. Om vi fortsätter att hävda att katter måste få gå ut som de vill och sälja dem för småpengar så kommer kattens status aldrig att förbättras och de hemlösa kommer bara att bli fler och fler.

## Comment 16
Author: Puma77

Jag förstår hur du resonerar med betalningen sophia. Du skulle ju aldrig sälja henne till vem som helst oavsett vad hon kostade och säkert skulle du vilja ha kontakt med dem också för att följa henne genom åren eller hur. Samtidigt förstår jag de som tycker du ska ta åtminstone det du lagt ut på kastrering o allt så det är delade åsikter om det. Men i slutändan handlar det ändå om samma sak att tösen kommer till rätt hem.

Själv är det ju så att jag bor skapligt stor etta med skapligt kök men jag har ingen balkong.

## Comment 17
Author: gubben

Jag förstår också hur hon resonerar men det gör nog inte de som läser annonsen. Utan budskapet där står fast - att katter är nästan gratis. Det finns massor med människor som tar lika bra hand om katterna fast de inte betalat ett rött öre för dem och som sköter vaccinationer, kastrering och försäkring **men** jag är säker på att många som köper katt per annons går efter priset och om man inte ens kan tänka sig att betala en tusenlapp för en kastrerad, vaccinerad och ID-märkt katt så undrar jag hur mycket pengar man har tänkt sig att betala för maten och veterinärvård den dagen det behövs.

## Comment 18
Author: Alwyn

jag syftade visserligen på diskussionen om ifall katter ska gå ut el inte, när jag bad dig öppna ny tråd om det och att det inte hörde hit. 

Att jag skrev att det blir lite billigare om man tar båda gjorde jag det för att jag tycker det vore kul för dem att komma till samma hem. Hur mycket man ska ta för en katt finns ju olika åsikter om och det finns trådar om det här inne med. Jag tycker att dom e värda hur mycket som helst men man får va realistisk åxå. Jag valde summan efter vad jag hört att vissa katthem och jourhem tar. Jag är övertygad om att jag kan hitta rätt hem även om jag tar lite lägre betalt.

Jag lyssnar visst på andras råd men jag gör åxå det som jag anser bäst för just denhär katten...och inte det som gäller vissa andra katter. Man kan inte dra alla hittekatter över en gräns. Att tvinga en katt till att gå ut, kela när den inte vill mm är saker jag syftade på med "tvinga till något". Och att tvinga katten att va inne om den verkligen vill ut tycker jag känns svårt för att den kan börja må dåligt och riva stället samt kissa överallt mm.

Tycker fortfarande att diskussionen ska tas nån annan stans.

## Comment 19
Author: gubben

Jaha fast nu är det ju dig jag diskuterar detta med. Måste jag öppna en ny tråd då menar du? Jag ifrågasätter dina uppgifter om att **just den här katten** skulle vilja gå ut igen och vara utekatt med tanke på vad hon har varit med om och jag tror att jag har mer erfarenhet än du på den punkten. Att katthem skulle ta så lite betalt som 400 kr för en katt låter helt orimligt. Vilka katthem då? Jourhem säljer ju inga katter utan det gör katthemmet som jourhemmet "jobbar" åt. Att jourhemmet kan hjälpa till och leta köpare, visst, men det är i slutänden katthemmet som bestämmer. Jag förstår att du vill att de ska få ett hem tillsammans men då får man ju skriva det i annonsen och sen vänta på att rätt köpare hör av sig, att rea ut katterna är inte rätt metod. Vi måste alla hjälpas åt att höja kattens status och du har ju dragit ditt strå till stacken genom att ta in dessa katter och kastrera och vaccinera dem. Varför sluta där?

## Comment 20
Author: Puma77

Jag antar att sophia vill att du ska öppna en annan tråd med det där om du vill diskutera det för denna tråd handlar om att Trixie ska få ett nytt hem. Att diskutera inne eller ute och pengar i den här tråden blr lite fel när den handlar om Trixie.

## Comment 21
Author: Lena

Jag är böjd att hålla med Sophia i att diskussioner om pris, inne/utekatt bör föras i en separat tråd. Det blir lite snurrigt annars och som sagt här handlar det ju om att hitta bra hem åt Trixie.

//Lena

## Comment 22
Author: gubben

OK så om jag reagerar på att man söker ett utekattshem till Trixie som har haft ett svårt liv utomhus så måste jag öppna en ny tråd för att få säga det alltså? För detta stod ju i det första inlägget, eller hur?

## Comment 23
Author: miranda1

jag tycker att man inte ska dra alla fd hittekatter över en kam genom att säga att de ska bli innekatter. Är förutsätningar bra i det nya hemmet (på landet, villa med stor tomt) är det ju bra att katten får välja själv om den vill gå ut eller ej. Alla mina före detta hittekatter (5 stycken) älskar fortfarande att vara ute, som tur är bor vi på landet.

/Miranda

## Comment 24
Author: Lena

#22 Om det blir för mycket diskussioner "bredvid" själva ämnet kan det bli lite vilseledande. Särskilt i en tråd som denna där det handlar om att omplacera en namngiven katt.

//Lena

## Comment 25
Author: gubben

§23 Jag håller inte med dig. Jag tycker att man ska ge alla katter samma satus som hundar och inte släppa ut dem obevakat öht vare sig man bor på landet eller ej. För så länge man fortsätter med denna särbehandling av katter så kommer katter alltid ha låg status. Raskatt=innekatt för att ägaren är rädd om den, huskatt=utekatt för det är inte så noga för det finns så många nya att få gratis. Så är det tyvärr som många ute i stugorna uppfattar det  och jag kan inte fatta hur det skulle kunna hjälpa katterna. Man måste gå ifrån 1800-talets syn på katter om man vill komma framåt.

## Comment 26
Author: miranda1

Katter kan ha samma status som hundar utan att de ska behöva vara 100% innekatter.

Minna katter är vaccinerade, kastrerade och id-märkta, och dom får veterinärvård när de behöver det. En kattägare vilkas katter får gå ut behöver inte vara en dålig kattägare. Jag kan med säkerhet säga att i alla en av mina katter skulle bli tokig om den inte fick gå ut.  Minna "huskatter" är inte utekatter för att "det är inte så noga med huskatter" men för att dom älskar utelivet på landet!

/Miranda

## Comment 27
Author: miranda1

Glömde lägga till att dom är innomhus nätterna.

/M

## Comment 28
Author: Alwyn

Jag lät min första katt va ute eftersom han starkt visade att han ville ut och inte godtog ngt annat. Lyckligare katt får man leta efter. Han va värd mer än allt på denna jord för mig och jag lät honom gå ut just pga att jag älskade honom så mycket och ville göra det bästa för att han skulle va lycklig. Självklart va han kastrerad!!! Han höll sig runt knuten hela tiden haha. Jag har försökt Pma Gubben då jag tyckte vår diskusion kunde tas mella oss men han va visst anonym så d gick inte  :oS

## Comment 29
Author: gubben

Det går utmärkt att PMa mig, det har ingenting att göra med om man väljer att vara "anonym" eller inte. Jag har fått så många PM så inkorgen har blivit full men jag har inte ändrat åsikt om utekatter för att du PMar. Skriv i stället i tråden om inne/utekatter.

## Comment 30
Author: Lena

Jag hänvisar diskussioner om ute/innekatt till tråden **Inne- eller utekatt det är frågan:** [http://www.hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=8ac5433b-be97-4051-90ca-b50b84d66c5a](Read.aspx?ThreadId=8ac5433b-be97-4051-90ca-b50b84d66c5a)

Ber er än en gång att hålla er till trådens ämne - omplaceringen av katten Trixie.

Mvh Lena

## Comment 31
Author: gubben

§30 precis det jag sa![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 32
Author: Alexej

Hej gubben! Det går inte PMa dig, för du har valt att har begränsad tillgång till din sida!

## Comment 33
Author: miranda1

detta är feeel, jag har pm-at en del med gubben.....

## Comment 34
Author: Alexej

Nej, hon har valt att bara vissa personer kan PMa henne!

## Comment 35
Author: gubben

Jag har inte valt någonting. Jag har fått PM från andra än Miranda också. Däremot var min inkorg full ett tag så det kanske är därför.

## Comment 36
Author: miranda1

är gubben en hona? ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 37
Author: Alexej

När jag går in på din sida, kommer det här: Användaren har valt att begränsa tillgången till denna sida och du kan därför inte se den just nu. Och då går det inte att kontakta. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 38
Author: Puma77

Jag blev nyfiken jag med och måste hålla med #37. Samma sak för mig.

## Comment 39
Author: Lena

**Hållå, hallå** kära vänner - men nu får ni sluta kapa den här tråden som faktiskt handlar om omplaceringen av en hittekatt som en av våra medlemmar tagit om hand. :)

Starta gärna nya trådar om allmänna frågor som handlar om de andra spörsmålen istället. Det blir bättre och lättare för alla att följa. **_"Ordning och reda, pengar på fredag"._**

//Lena

## Comment 40
Author: Alexej

Hur går det för Trixie? Hon är ju jättesöt. Sedan kan du väl bäst bedömma, vad som är bäst för henne.

## Comment 41
Author: Erika91

Trixie var jättesöt! :D

## Comment 42
Author: Sidentass

#40. ja..visst är hon för söt! Som jag nämnde tidigare här blev jag blixtkär i henne när jag såg bilden första gången...i och med att jag har huset fullt med missar så får jag njuta av underverket här via skärmen..håller hårt i tassarna för att Trixie snart hittar det bästa hem..

Sidentass

## Comment 43
Author: gubben

§40 Om alla kattägare per automatik kunde bedöma vad som är bäst för alla katter så skulle vi ju inte ha något kattproblem.

## Comment 44
Author: Alwyn

Trixie har fått en del intressanter och jag försöker nu reda i vem som kan ge henne bäst hem  :o) Ska och besöka en dam imorgon som vill ha henne så får vi se hur hon känns och hur hon bor. Verkar va ett toppen-hem men det är två bra hem till som är intresserade!  :o)

## Comment 45
Author: Sidentass

#44,...Heja!! Här verkar det ju ordna sig för Trixie! Vad roligt, o så spännande att höra fortsättningen nu framöver:-)

Sidentass

## Comment 46
Author: Puma77

Nu håller vi tummarna.

## Comment 47
Author: Lena

#45 Vad bra Sophia! Klokt att du tar god tid på dig och känner in de olika kattägarna så att allt blir tilld et allra bästa för Trixie.

//Lena

## Comment 48
Author: Alwyn

Trixie har nu fått ett nytt hem. Hon bor hos en utbildad djursjukvårdare och hennes andra katt utanför Upplands väsby i en stor fin lägenhel med inglasad balkong. När vi lämnade av henne igår verkade hon väldigt nöjd!

## Comment 49
Author: anebit

#48     Grattis till att lilla Trixie verkar ha fått ett bra hem.....

## Comment 50
Author: Puma77

Åh vad kul att höra. Nu får hon det säkert bra den lilla tösen. Du har gjort ett kanonjobb sophia, en stor bukett rosor till dig och många tassar o kramar.

## Comment 51
Author: Sidentass

#48 Men vad underbart att det löst sig så väl! Och du har gett henne den bästa start innan...en varm o stor eloge till dej:-)

Sidentass

## Comment 52
Author: Simson

Håller med #50!! En stor bukett rosor till dig för allt du lagt ner! Med din hjälp har hon nu en chans till ett riktigt fint fortsatt liv!! En eloge till dig!

## Comment 53
Author: Alwyn

Tack alla, vad söta ni är  :oD

## Comment 54
Author: marieborg

Å va kul!!! Verkar som ett toppen hem![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Superbra jobbat Sophia!!

## Comment 55
Author: Lena

#48 Vad glad jag blir Sophia! Du har gjort ett jättebra jobb för Trixie! Och vilket bra hem du hittat åt henne också. Kan ju inte bli bättre!

Guldmedalj! ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

//Lena

## Comment 56
Author: Jenna-Gun

Kram Jenna

## Comment 57
Author: anebit

puttar upp tråden om Trixie som tyvär försvunnit...

## Comment 58
Author: zenita

nej!!  när försvann hon?

## Comment 59
Author: Jenna-Gun

Så sorgligt.

## Comment 60
Author: anebit

Läs här om att trixie försvunnit.....

[http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=007eef25-aaf2-46c1-a15d-0ce5bed41a02](Read.aspx?ThreadId=007eef25-aaf2-46c1-a15d-0ce5bed41a02)
