# 9/4 Djurskyddsfrågor i riksdagen
Author: Lena

Deb 9/4 är en viktig dag för då kommer hela 24 motioner som har med Djurskyddsfrågor att göra att debatteras och tas beslut om i Riksdagen.

Allt ifrån ny djurskyddslag, kastrering av smågrisar, förbud mot sexuella övergrepp på djur, våld mot djur i misshandelssituationer mm

Här kan ni läsa mera: länk till [Riksdagen](http://www.riksdagen.se/Webbnav/index.aspx?nid=3120&doktyp=betankande&bet=2007/08:MJU13 "http://www.riksdagen.se/Webbnav/index.aspx?nid=3120&doktyp=betankande&bet=2007/08:MJU13")

//Lena

## Comment 1
Author: Lena

Tyvärr finns det inte några motioner som tar upp situationen med Hittekatter denna gång. Den tidigare långköraren om kastrering och ID-märkning av utegående katter är inte med. En motion som Folkpartiet haft uppe 3 - 4 ggr utan att få något gehör.

//Lena

## Comment 2
Author: Alexej

Men som jag skrev i en annan tråd ska många motioner behandlas på en dag. Undrar hur mycket tid det finns för djur....

"Men de ska behandlar 131 motioner inom 7 timmar (9-16) som handlar om skattefrågor och trängselavgifter. Hur allvarligt pratas då djurskydd? Bara där finns 24 motioner och fortfarande inget om lagändringar om id-märkning...."

## Comment 3
Author: Lena

#2 Motion om ID-märkning har varit uppe en gång tidigare och blev då nedlagd. Men nu sedan namninsamlingen har inkommit borde de ju tänka om. Fast det tar tid, om namninsamlingen inkom den 18/1 dröjjer det minst några månader innan det blir något av det. Politikens kvarnar maler inte så snabbt om man så säger.

//Lena

## Comment 4
Author: brutt

Har nu skrivit ett personligt mail till Eskil om detta för djuren oerhört viktiga Tidelag är att jämföra med pedofili och ska ge hårt straff för förövaren- na

## Comment 5
Author: Lena

#4 Ja nu får vi hoppas att det händer något i den här frågan. fattar inte att det inte har gjort det tidigare. Att allt ska vara så trögt i Sverige.

//Lena
