# OT Rädda Sveriges Tull!
Author: [Borttaget]

_Nedanstående text från Namninsamling.se, författad av Eva Olofsson. Skriv på du med! [Länk till insamlingen](http://www.namninsamling.se/index.php?sida=2&nid=1684 "http://www.namninsamling.se/index.php?sida=2&nid=1684")_

Rädda Sveriges tull!  
  
Sverige behöver ett gränsskydd och en bevakning mot illegal införsel av främst narkotika och vapen. Var tredje uniformerad tulltjänsteman runt om i Sverige kommer att försvinna. Risken är att den organiserade brottsligheten kommer att blomstra om nuvarande regering inte tar sitt ansvar för Sveriges gränser.  
Exempel på detta är att den näst största införsel flygplatsen i Sverige kommer att stå utan fast bemanning, 22 tulltjänstemän på Landvetter flygplats är just nu under uppsägningshot. Tullen kommer att försvinna vid hamnar med omfattande färjetrafik som Kapellskär och Trelleborg. Utmed gränserna mot Norge och Finland försvinner också tullverksamhet: Idre, Östersund, Karesuando och Haparanda. Tullverket har ett femtiotal narkotikahundar och enligt beräkningar från fackförbundet Tull-Kust kommer tolv av dessa att "pensioneras" genom Tullverkets besparingsförslag.  
  
Jag kräver att den moderatledda borgerliga regeringen och Anders Borg tar sitt ansvar och ger Tullverket de ekonomiska resurser de behöver för att upprätthålla nödvändig bemanning.  
  
Skriv på du också - skicka vidare!

## Comment 1
Author: essut50

Har skrivit på och skickat vidare.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Toppen essut!

## Comment 3
Author: Puma77

Klart

## Comment 4
Author: Simson

Självklart en underskrift!!

Nu är det 144 st...fortsätt skriva under!

## Comment 5
Author: solweig

har skrivit på

## Comment 6
Author: Erika91

Nu har jag också skrivit på och skickat visare det.

## Comment 7
Author: Alexej

Det är svårt att stoppa den organiserade brottsligheten men man kan väl iaf försöka göra det svårare. Att ta bort tullkontroller är detsamma som att tillåta brottsligheter och hälsa kriminella välkommen.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Putt

## Comment 9
Author: Erika91

Puttar upp jag med!
