# Saga vill ha ett nytt hem!
Author: [Borttaget]

Saga kom till oss för snart ett år sedan via Kattkommando Syd tillsammans med sin syster. Tyvärr har det visat sig att Saga inte trivs hos oss. Efter att ha försökt i snart ett år har jag med stor sorg fått inse att hon behöver komma till ett lungt hem utan små barn och utan andra katter. Hon har visat att hon inte trivs genom att bajsa utanför lådan, vara allmänt deppig och ge sig på mina andra katter.  
  
Situationen blir bara värre och som det är nu måste jag separera mina andra katter från Saga när jag inte är hemma. Saga mår därför ännu värre av att få sitta instängd. Läget börjar bli akut.  
  
Saga är en väldigt personlig katt som älskar vuxna människor och hon vill ha mycket uppmärksamhet. Hon pratar mycket och är väldigt tillgiven och snäll på alla vis. Saga gillar inte att bli buren och är ingen knäkatt direkt men ligger väldigt gärna brevid i soffan och vill bli kelad. Pälsen är kort, tät och alldeles silkeslen och hon är vackert tecknad (blåsköldpadd med vitt). Hon fyller 2 år till sommaren. Saga är kastrerad, öronmärkt, vaccinerad (dags igen till våren), van vid kloklippning och är försäkrad i Agria som gärna överlåtes till den nya ägaren. Hon har alltid varit innekatt och visar inga tecken på att vilja gå ut så jag vill att hon fortsätter vara det, såvida hon inte kommer till ett hem långt ut på landet utan trafik och andra faror.  
  
Du måste vara villig att ge lilla damen lite tid att komma till ro i sitt nya hem och förstå att hon kanske inte bryter sitt beteende med en gång.   
  
Är du seriöst intresserad är du välkommen att maila mig och berätta mer om dig, din familj och hur du/ni bor. Självklart får du gärna besöka henne och se om hon kan vara rätt katt för dig.  
Vi bor i Markaryd i södra Småland.  

Mvh  
Emma ([am\_i\_em@hotmail.com](mailto:am_i_em@hotmail.com))

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=4b4a5837-263b-4b48-84da-b3556ac609dc&Filename=sagadarlin.jpg)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

En bild till på sötnosen kommer här!

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=6d1d718a-7860-4bb5-9b5a-ea636f5c639b&Filename=sagasmyg.jpg)

## Comment 2
Author: maggan47

vilken vacker padda, hoppas du hittar ett ensamkattshem till henne, har du annonserat på fler ställen än här Maggan47

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Hej Maggan!

Ja hon är jätte vacker och väldigt trevlig. Älskar henne så klart väldigt mycket så det här är bland det jobbigast jag behövt göra i hela mitt liv. Men nu har hon fått nog märker jag så då får hon så klart gå före.

Ännu så länge har jag bara annonserat på  kattforum.se där jag själv är aktiv "forumist" ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Tänkte skriva på ställen jag känner att det finns kunniga och erfarna kattfantaster först och främst. Inom ett par dagar kommer annons på katter.nu och blocket läggas upp.

Mvh  
/Emma

## Comment 4
Author: annebeate

Så vacker hon är. Hoppas Saga snart fått ett nytt hem om det nu är det  bästa  för henne. Många gånger är det svårt att lista ut varför en katt beter sig på det ena eller andra sättet.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag är nog så säker jag kan bli :)

När sonen åker iväg och bor med sin pappa blir hon lite bättre. Hon blir fortfarande arg på de andra katterna om de busar eller är för nära men jag ser klar skillnad. Sent på kvällarna, som vid den här tiden, när sonen o de andra katterna ligger o sover förvandlas hon till en tillgiven och någorlunda glad katt. Annars drar hon mest sig undan eller vankar omkring här hemma som en skugga.

## Comment 6
Author: solweig

hoppas att du hittar ett bra hem för henne. lycka till.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Tack Solweig!

Ja det hoppas jag med. Även om hon mår dåligt av att bo här är jag väldigt noga med vart hon hamnar så jag skänker inte bort henne och framför allt inte till första bästa. Får inte bli fel igen eftersom det blir hennes 5:e flytt. Därför har jag kämpat i ett år för att försöka undvika det här men hon mår allt sämre psykiskt så jag måste.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

\*putt\*

## Comment 9
Author: kattlover

En sån vacker katt!  Tyvärr har vi inte plats eller möjlighet.

## Comment 10
Author: Sidentass

Vilken skönhet!! Önskar verkligen att du finner ett hem till henne..där hon får den lugn o ro hon behöver...själv ha jag åtta katter här samt en stödhemskatt så hos oss skulle hon inte trivas...men jag puttar upp tråden för ´Saga och håller tummarna!

## Comment 11
Author: Hawknestgrove

Åh, liklla söta Saga, lycka till1 JAg puttar upp för allt vad hon är värd!

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Tack snälla ni!

Jag är medveten om att alla ni här inne verkar ha många katter men tänkte att kanske kanske någon känner någon... Om ni förstår. Nu har jag även annonserat på nordiska IDP, katter.nu,  eniro och blocket. Annonsen ska bara valideras först på sidorna. Det gör som sagt ont att se henne olycklig så jag hoppas rätt hem dyker upp snart.

## Comment 13
Author: Hawknestgrove

Ja, vi gör så gott vi kan! Men det är klart, att det kan ta ett tag. Men är vi duktiga på att putta upp trådarna, så hjälper det mycket!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Ja det får ta tid. Huvudsaken är att det är rätt hem hon kommer till.

Tusen tack igen.

## Comment 15
Author: Hawknestgrove

JA, se så bra det gick för HArald! Okastrerad och svart! Nu beror det ju bara på Harald själv!

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Puttar för min söta Saga som mår dåligt och vill hitta en egen husse eller matte som kan skämma bort henne.

## Comment 17
Author: Ankie

vi puttar för Saga

## Comment 18
Author: anebit

Har lagt in korten direkt i tråden samt puttar för lilla Saga.....

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Tack Anebit!

Saga kommer snart även finnas på KKS hemsida.

## Comment 20
Author: martdat

Läste på kattforum att denna tjej ska träffa ev blivande husse i morgon! hoppas att det går bra,

## Comment 21
Author: Hawknestgrove

Håller tummar här!

## Comment 22
Author: annebeate

Håller också tummarna för söta Saga.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Tyvärr drog sig killen ur innan han träffat henne så Saga letar fortfarande efter ett hem :(

## Comment 24
Author: martdat

Nä men så synd,

## Comment 25
Author: kattassen

Putt för söta Saga

## Comment 26
Author: Ankie

putt

## Comment 27
Author: Erika91

Läste inte detta förrän nu. Sån liten söt tjej. Synd att hon inte tryvs och att killen som kunde varit hennes nya husse drog sig ur. Men bättre det än att han ångra sig senare när han hade henne.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Saga har hittat ett perfekt hem nu! Tack alla som puttade på för henne här inne också :)

## Comment 29
Author: Lena

#28 Vad skönt att höra det har löst sig för Saga! Vi har faktiskt också en blåpadda som heter Saga.

//Lena

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Ja det är helt underbart! Hon slutade tvärt bajsa på golvet osv så jag känner att jag tog rätt beslut trots allt :)

Haha har ni! Det är nog bara  för att blåpaddor är så sagolikt vackra ;) Blåpadda nummer 2 som bor kvar här heter Smilla :)

## Comment 31
Author: Erika91

Underbart att läsa att det ordna sig så att Saga fick ett nytt bra hem! :)

## Comment 32
Author: Hawknestgrove

Åh, så bra! Solskenshistoria!

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Ja verkligen! En kvinna hade sett henne på blocket och ringde upp. Jag kände direkt igen henne och det visade sig vara en person jag känner lite genom jobbet. Jag hade inte skrivit mitt efternamn så hon visste inte att det va jag när hon ringde haha.

Så nu bor Saga med en egen "tant" utan barn och utan andra husdjur i grannbyn. Ägaren träffad jag ju väldigt ofta på jobbet och kan därför hålla kontakten lite. Jag får dessutom hälsa på "min" lilla höna när jag vill så det här känns kalas!

## Comment 34
Author: annebeate

Vilken perfekt lösning![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Det måste kännas skönt för dig att inte helt släppa kontakten med lilla Saga.

## Comment 35
Author: Erika91

Underbart att du får hälsa på henne :)

## Comment 36
Author: Jenna-Gun

Så jättebra.
