# Hur länge har du haft katt?
Author: Lena

Jag har haft katt i ca 35 år. Unders åren lopp har det blivit 17 katter. Nu har vi fyra katter (Saga, Tessie, Linus och Tristan).

//Lena

## Comment 1
Author: Laddy

Jag har haft katt när jag var liten samt har nu haft katt i drygt 15 år.  Nu har jag Chicko, Lovisa, Musse och Tusse.

Laddy, sambo med 4katter ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

www.katta4strof.blogg.se

## Comment 2
Author: Simson

Familjen hade katt när jag var liten men jag var så rädd dem att de fick stänga in dem så jag vågade gå ut. Dessa år räknar jag inte.

Jag skaffade min **Simson 1989**. Då var jag katträdd! (Varför jag då skulle ha katt fattar jag inte men det fanns en orsak till att han kom in i mitt liv. DET förstår jag idag!) Första helgen satt vi i var sin ända av lägenheten å skrek. Han längtade efter mor sin och jag vågade inte vara med honom. Idag är jag inte rädd! =)

**Lisa** kom **1990** men blev åksjuk så hon fick stanna hos syster. **Atos** kom **1994**, **Indy 2006** och **Julian** kommer 23e februari **2007**...nästa fredag!

## Comment 3
Author: Jenna-Gun

Vår familj hade alltid katt när jag var barn.

Men jag har inte haft katt förän jag träffade min nuvarande man, 1994.

Han hade katt och vi skaffade en till då.

Så vi har haft 8 katter under åren.

Jenna

## Comment 4
Author: Engla

Jag har haft katt sedan jag var liten, men när jag flyttade hemifrån skaffade jag inte katt förrän jag separerade från min fd pojkvän. Ängla har jag haft i 2,5 år. Blixten i 2 år och lilla My i snart 1 år.

## Comment 5
Author: anebit

Hade en vit katt som hette Tusse när jag var i 12 årsåldern. tyvärr dog den ganska ung. Har nu haft Rasmus sen han var  kattunge. Han fyller 14 år i höst. Det roliga är att min man inte ville ha katt (han har alltid sagt att katter är opålitiga) Han är en stor djurvän i alla fall.   Men som sagt det roliga är att  Rasmus ligger på hans arm varje natt. han vill oxå  bara ligga  på utsidan av sängen, om det är för trång där så går Rasmus runt våra huvuden tills min man flyttar sig så at han får rum, jag är riktigt avundsjuk men min man ligger still under natten medan jag rör på min hela tiden.....

//Ann-Britt

## Comment 6
Author: brutt

Hela långa livet alltså långt över 20 år

## Comment 7
Author: emjon

Det är precis 40 år  för 4 januari  1967 kom vår första katt in i vårt liv och vi har inte varit utan katt sedan dess.  Under den tiden har vi haft  12 katter och idag har vi fortfarande 7 av dem hos oss.

Visst är livet underbart tillsammans med kissar och de som aldrig släppt en katt inpå livet förstår inte vad de missat.

## Comment 8
Author: Leffe

Jag har haft katt sedan 1975. Den första var en huskatt som ble v18 år sedan blev det Cornish Rex och Norsk Skogkatt och en ny huskatt

## Comment 9
Author: marieborg

Jag är en nybörjare om man jämför med er. Har "bara" haft katt i två år och 3 månader.

Innan det tyckte jag katter var äckliga och luktade illa ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) fast jag aldrig hade varit i närheten av en katt...var lite rädd för de oxå. Jag har fått allt detta av min mamma och moster.

Men sen träffade jag min älskling Stefan för 7 år sedan som har haft katt i hela sitt liv. De första åren tyckte jag han var så äcklig som alltid skulle klappa alla katter vi träffade ute och vägrade låta honom röra mig innan han hade tvättat händerna!!!   Jag skäms men så var det !

Sedan började en liten söt grannkatt med amputerad svans dyka upp på vår tomt allt oftare och jag märkte hur underbar hon var och att hon  inte  luktade illa!! En dag flyttade sötnosen och jag kännde mer och mer sug efter en egen katt men Stefan ville inte eftersom han var rädd för att fästa sig vid en katt som sedan kommer att dö. Hans pappa dog när han var liten så han är extra känslig för döden.

Surfade på nätet  en dag och hittade stockholms katthemshemsida och på första sidan såg jag Maja svanslös!... först trodde vi det var vår fd grannkatt och blev helt saliga och åkte till katthemmet vid första öppetiden och bokade Maja bums.. Det var inte vår fd grannkatt men vi har aldrig ångrat att vi skaffade Maja ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Vår prinsessa!

## Comment 10
Author: Lena

#8 Jag kunde inte har uttryckt det bättre själv:)

**_"Visst är livet underbart tillsammans med kissar och de som aldrig släppt en katt inpå livet förstår inte vad de missat."_**

//Lena

## Comment 11
Author: bananacosmicgirl

Ett halvår, så jag är riktig nybörjare på det här... började ju dock stort - under närmre två månader hade jag sju kattungar och mamma Mathilda ^^

Nu är det desto lugnare här - tre kvar (Angel och Tara är mina medan jag är stödhem åt Mathilda fortfarande). Min pojkvän har dock visat sig vara allergisk, så jag är väldigt deppig över det... men eftersom vi inte bor tillsammans är det inte något jätteproblem än så länge.

Camilla

## Comment 12
Author: Efvis

Vi blev med katt för ungefär 3 år sen, då hade vår hund ganska så nyligen dött. En hankatt som jag träffade på då och då uppe på vägen när jag var ute och rastade hunden bestämde sig då för att flytta hem till oss. De förra ägarna tyckte det var helt ok. -Han gillar er och han får själv välja var han vill bo-sa de. Så nu bor han här ,våran vackra kille Socks, någonstans mellan 4-5 år är han.

Vår andra katt Musli hämtade vi för ett år sen då de förra ägarna kastat ut henne i kylan. Vi visste då ingenting mer om henne än just det. Det visade sig vara en liten liten långhårig rund boll som nu är 2 och 1/2 år och är hel skön.

Så vart det att vi blev med katt....-er....

## Comment 13
Author: maggan47

vi hade katt när jag var liten, men min första katt skaffade jag 1977, tyvärr smet han ut 1984, och återfanns aldrig, nästa katt kom till oss 1987, Lucas perser, och han är kvar, nästa blev Sara 89, hon blev kattängel 2002, då flyttade Felicia in, sedan Timjan, så mina är 3  Maggan47![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 14
Author: Lena

Puttar upp! / Lena

## Comment 15
Author: Lena

Gör en ny upp puttning på denna omröstning! / Lena

## Comment 16
Author: vanessa

Om lite mer en månad har jag haft katt i trettio år. Det borde jag fira mer än själva födelsedagen :-). Fick min första kisse i 10 års present av mina föräldrar. De trodde att en katt skulle lugna ner mig och mina djurräddar gener. Icke, jag fortsatte med att rädda djur, men njöt av att vara ägd av en katt. Nu har jag två katter som är i ca 6-7 års ålder. Och jag fortsätter med att rädda djur, även min bror och mamma gör det. Så inte hjälpte presenten i form av en katt för att bota det hela, det blev snarare värre :-). /Vanessa

## Comment 17
Author: catfoot

Fick min första katt, 1967, han fick namnet Jockmokksjocke, men kallades Jocke..Tyvärr försvann denna katt när vi flyttade från Jämtland 1969...

## Comment 18
Author: Lena

Jag ser att många av oss är riktiga veteraner när det kommer till att vara kattägare. Inte konstigt att det finns så mycket erfarenheter och kunskaper när det gäller katter hos medlemmarna i detta forum! :) Det är också så bra att vi kan lära av varandra.

//Lena

## Comment 19
Author: emjon

Jag har ärvt mitt stora djurintresse efter min pappa men tyvärr så var min mamma ingen djurvän. Därför fick jag aldrig något eget djur som barn utan gick ut och rastade andras hundar istället.

Kanske det är därför som jag måste ta igen det nu för så fort jag flyttat hemifrån skaffade jag katt som sedan blev katter och även hundar.

## Comment 20
Author: modellflickan

Jag fick min första katt när jag var 5 år gammal. Hon hette Busan. Helt underbar och trofast liten katt. Vi brukade leka ofta och hon sov alltid jämte mej i sängen om nätterna. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 21
Author: Lena

Puttar upp för våra nya medlemmar! :)

## Comment 22
Author: Erika91

Vi har haft katt i ett och ett halvt år ungefär :)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

jag fick en katt när jag var 7 år den fick jag ta hand om nästan helt men mamma o pappa kollade så den mådde bra osv. Vi bodde ju i hus så den gick ut för att bajsa o kissa, sov i min dockvagn (va inte mycket för dockor mera gose djur o riktiga djur) iaf han låg där i o man fick gå ut på en liten promenad han tyckte om det man kunde inte tvinga den katten kan jag säga min syster försökte o fick alltid en en reva från honom, å jag tjöt å tjalla på mamma att syrran va dum måt min katt. Hahaha ja men hon fick väll en smäll från han antar jag sa mamma mm visst fick hon det. Så jag har haft katt i hela mitt liv egen katt i egen bostad när jag var 18 nu 32. Så jag skrev mer än 20 eftersom jag är uppväxt med dom.

## Comment 24
Author: zenita

har haft katt i 25 år.

## Comment 25
Author: karinst

4 år :D

## Comment 26
Author: Misan

Har haft katter ända sedan jag föddes, eller vår familj har alltid haft djur. När jag var liten blev jag ordentligt riven av våran katt, så pass illa att vi fick åka in till sjukhuset. När vi kom hem igen så spände min mor ögonen i mig och frågade - vad gjorde du med katten! där lärde min mor mig att hantera alla djur med respekt och katten och jag fortsatte vara bra vänner.  
  
Jag var utan djur från det att jag flyttade hemmifrån vid 17 år och skulle aldrig ha några djur för det hade jag inte tid med. Men min första hittekatt kom in i mitt liv mot min vilja när jag var 20-21 år, min älskade Lina som alltid låg och sov på min rygg på nätterna.  
  
Sedan dess har jag aldrig varit utan djur så det är många år.  
  
Lisa

## Comment 27
Author: karins

Hade katter som barn, sedan hittade vi en utslängd katt för 11,5 år sedan "Gustav". så nu har vi en hittekatt tre kks katter och två gratis annonskatter och så Sippan som är köpt för 200 kr på annons.

## Comment 28
Author: essut50

Har haft katt i 17 år ungefär. Första egna katten var Murre som blev 2 år, han fick något fel i magen så han fick somna in. Sen kom Tusse fd utslängd kisse 1994, Milou kom 2006 för att vara sällskap till Tusse. Tusse fick somna in 2007 för hans njurar skull då kom Pontus för att vara sällskap till Milou. Båda sista katterna kommer från Örebro katthem.

## Comment 29
Author: fisen

al my life.men skaffa den egna katten när jag flyttade hemifrån vid 17 års ålder,ca 20 års sen alltså.skit vad jag börjar bli gammal:)

## Comment 30
Author: Inge-elsie

Jag har haft katt sedan 1972.

## Comment 31
Author: fisen

#31 då var jag en liten skit på ett år med bajs i blöjan ha ha

## Comment 32
Author: Wiizy

Jag har haft katt i 8 ½ år, och haft 8 missar... :)  o nu är man kattlös...

## Comment 33
Author: sommarblom

Jag har haft katt i 26 år med ett litet uppehåll på ett par år när jag fick mina barn. Har haft många eftersom vi bott ute på landet i 12 år.
