# ot. resa
Author: solweig

vill berätta om våran resa, som vi gjorde i torsdags. vi åkte till västerås, för att skjutsa en katt till ronneby.körde några mil fel. kom fram sent på em. sen var det meningen att vi skulle hämta en katt i linköping, som skulle till västerås. när vi lämna ronneby, så började snöovädret. vi såg ingenting framför oss. lastbilar stog stilla på vägkanten. vi kunde bara köra i ca 35 km i timmen i bra många mil. sen körde vi alldeles galet, när vi skulle till linköpng, ca 20 mil fel.  då var det väldigt sent på kvällen. fick ringa o säga att tyvärr kunde vi inte hämta katten. fick väldigt dåligt samvete för det. vi var inte hemma i märsta förrän kl 01,30. fruktansvärt trötta var vi. vi hade kört ca 150 mil.den dagen. solweig

## Comment 1
Author: Therese87

hahaha ja mormor! så det kan gå :-D

## Comment 2
Author: solweig

ja, jag är ju inte någon bra kartläsare.morfar skyllde allt på mig. elakt va.

## Comment 3
Author: zenita

ni är lika dåliga båda två på att läsa en karta ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 4
Author: Puma77

Ha ha det kanske inte är så undra på då att det gick åt fel håll.

## Comment 5
Author: solweig

"3. hur hamna du i det här. jag kan läsa enkla kartor. den här var jättesvår.

## Comment 6
Author: Alexej

Låter som värsta mardröm. Bra att ni kom hem-oskadat. Vilken katt skulle till Ronneby, trodde att det skulle vara tvärtom. Naquita som hittar katter....

## Comment 7
Author: martdat

Tycker det är gandska kul ändå med lite crayzy resor så, bara man är i gott sällskap, trisst att ni inte fick med kissen,

## Comment 8
Author: zenita

nopp mamma, du kan inte läsa ens en enkel karta. men du hittar till mig ialla fall![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: solweig

det var lindas katt som skulle från linköping till västerås.och katten i västerås skulle tillbaks till ronneby. hoppas att jag skrivit rätt. har varit på ikea med äldsta barnbarnet. I TRE TIMMAR. trodde han skulle köpa hela ikea.sen till clas olsson i en timme. helt sjukt.

## Comment 10
Author: Sidentass

Men så tokigt det kan bli...hade aldrig klarat att köra i detta väder..förresten..kör jag ju inte bil överhuvudtaget..!

## Comment 11
Author: Lena

Oj vilken resa ni gjorde! Det var minsann inte dåligt i det ovädret. I sådan snöryra är det lätt att köra fel. En riktig bedrift verkligen.

//Lena

## Comment 12
Author: Naquita

Jag var redo med lite frallor iaf=)  Och hunden stod för det mesta goset:P

Det löste sig ju till slut ändå för alla=)

## Comment 13
Author: solweig

ja, totte var jättegosig. tack för fikat, emma. det var jättegott.

## Comment 14
Author: karins

Vilken Resa ni gjort! Tur att alla kom hem välbehållna :-)

## Comment 15
Author: solweig

jag gör aldrig om det, det var som en mardröm.

## Comment 16
Author: maggan47

men slutet gott, nu är alla katter på sina rätta platser i alla fall, och Linda Lou har fått sina också, ibland är det som förgjort![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)Maggan47

## Comment 17
Author: [Borttaget]

haha jag undra lite vart ni körde fel en massa mil fel vart det iaf :) tur att ni kom hem, jag hadde laddat kaffe så ni skulle piggna till lite. Nu är iaf Turbo hemma där han ska bo restan av livet han fick åka tåg lite extra långt även dom gjorde en miss å gick på fel tåg :) haha min man tyckte att det va ena yrpannor å skratta lite åt felen som uppstått. Jag är glad att han tillslut att han hamna rätt och att Linda-Lou fick sin lilla Turbo-som heter Pickatschu (stava säkert fel) numera.
