# beteendeproblem: anfaller
Author: supermoccine

Våran Bollsor beter sig inte alltid helt angemämt för oss människor. Han bestämmer sig nämligen ibland för att det är en jättebra idé att anfalla mattes eller husses hand/arm. Han vet att han inte får göra så och springer iväg på en gång, men vi vill ju att han slutar förstås. Veterinärens råd var att inte klappa honom efter att han har anfallit och att försöka ha en leksak redo för när han blir sådär svart i ögonen. Klappa blir ju inget eftersom han springer iväg självmant. Leksak har hjälpt lite så vi ska nog bli bättre på att alltid ha leksaker till hands, men just nu känner jag att jag behöver mer verktyg för att jobba med det här beteendet för idag när han väckte mig med jamningar och sedan satt där bredvid mig med svarta ögon och tänkte hoppa på min arm la jag den under täcket och sa nej med dov röst, vilket funkat ibland. Nu däremot funkade det inte och jag fick istället en klo i kinden och en i halsen innan han rusade iväg. Jag är nte helt nöjd.

Om någon har erfarenhet av liknande beteende, hur har ni jobbat med det? Alla andra, har ni några förslag?

Jag hoppas lite att det ska hjälpa om vi får ihop lite bättre klätter- och lek-möjligheter här. Att han gör så för att han är understimulerad och uttråkad kanske. Och säkert skulle det hjälpa med en kattkompis också då. Någon han kan leka med lite mer på det sättet... Jag undrar om de människor som var omkring honom när han växte upp lät honom leka med deras händer. Är ju lätt hänt att det blir så med kattungar, men har läst att det leder till just sådana här problem.

## Comment 1
Author: Alexej

Heter din katt inte Paprika?

Jag har en stor tigrerad hane. Jag har honom sedan över 2 år och han var redan vuxen när jag fick honom. I början var han jätterädd. Sedan var han snäll och kelig. Men sedan jag har så många nya katter har han blivit en enstörning. Håller sig undan de andra katter och morrar när en annan kommer i hans närhet. Men han är kelig mot mig. Ham kommer och hoppar upp på mina knä. Men han bestämmer totalt själv hur länge och hur. Annars blir han svart i ögonen och då biter han och använder sina klo. Då måste jag håller handen lugnt tills han släpper och springer bort. Han kommer bara till mig. Men han anfaller inte men det kanske kommer också.

Det är min katt, vet inte om det går att jämföra.

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=807c9a44-4655-4557-8457-c33bde268e20&Filename=HPIM0410.JPG)

## Comment 2
Author: elena

Min katt flyttade hem till mig när han var ca 6 månader. Fick veta att förra ägaren inte kunde ha honom o att han inte trivdes där. Mer visste jag inte då.

Det gick bra att klappa honom några sekunder sen blev han hysterisk o anföll händerna med klor o tänder. När jag fick främmande gick han o gömde sig. Förra ägaren hälsade på en gång o hade då med sig en familjemedlem som hade ett förståndshandikapp med ofrivilliga ryckningar i händer o armar. Då förstod jag och lät bli att klappa. Bar mycket på katten o höll händerna helt stilla på honom.

Med mycket tålamod  har denna katt 100% tillit till mig o jag får göra vad jag vill med honom. Folk som hälsar på är bara roligt o han är världens snällaste hos vetten.

## Comment 3
Author: supermoccine

Haha, jovisst, han heter Paprika, men vi säger mest Bollsor :)

Det är ibland också så som ni skriver i #1 och 2 att han ibland flippar när man gosar med honom, men då är det lite en annan sak. Då får han förmodligen nog av goset och säkert har han signalerat innan _jättetydligt_ som med en mikroskopisk ändring av pupillen, örat eller dylikt.

Man kan ju aldrig veta vad han varit med om. kanske bär han också på någon erfarenhet som #2. Han älskar också att bli buren, men han är jordens gosetroll och vill bli klappad och kelad med ofta, ibland på magen, men då kan han flippa om man inte är uppmärksam på när han fått nog av mag-gos.

Men det som känns mest problematiskt är när han sitter där och lurpassar på armen för att sedan kasta sig över den.

Ska försöka leka mer med honom. Men inte direkt efter en attack, så att han inte lär sig att han får leka om han gör så. Jag skulle nog behöva lite tips på bra lekar för han tröttnar fort och man får bara leka korta stunder med honom med snörena och bollarna som vi har. Laserpekaren bryr han sig inte ett dugg om.

## Comment 4
Author: Kittekatten

Jag rekommenderar nog stimulans i första hand, lek med honom varje dag (vippor, laserpekare, rulla/studsa bollar, rasslande möss, fleece-svans, etc) kanske lär honom gå i koppel och gå ut på promenad. Försök se om det finns varningstecken innan det är dags för anfall så att ni kan distrahera honom när ni ser att det är på väg.

## Comment 5
Author: supermoccine

#4 Ja, stimulans är det viktigaste tror jag också. Vi går ut varje kväll i koppel, men kanske ska gå ut två gånger om dagen. Han brukar dock bara vilja gå ut på kvällen, men ska testa om han vill gå ut nu kanske.

Som jag skrev innan, du hann nog inte läsa innan du skrev, brukar han oftast tröttna ganska fort när vi leker. Ibland blir han dock leksugen igen efter en liten stund. Skulle nog behöva tips på lekar som håller kvar hans uppmärksamhet. Vi har snören, bollar, en laserpekare han inte bryr sig om och en lektunnel som han ibland tycker om att springa in i. Är på gång att bygga en klösmöbel och himla sugen på att näta in balkongen, men det är nog lite för dyrt just nu..

## Comment 6
Author: supermoccine

Någon tipsade på SKS-forumet, som jag bara besöker i nödfall, om att gömma torrfoder och låta katten hitta det som lek. Jag undviker ju torrfoder i vanliga fall, men om det funkar bra som lek kan det ju vara värt. Bara lite torrisar kan ju inte skada.

## Comment 7
Author: Alexej

#6 Det gör jag också med mina katter, lite godisregn...

## Comment 8
Author: elena

Du kan kanske pröva att slänga en handduk över honom när han lurpassar på armen? Det är kanske lite elakt, tycker en del men han skadar ju dig.

## Comment 9
Author: Kittekatten

Jag brukar gömma godis (vitabe och kattmyntalinser) i en tom toarulle där jag fäller in hörnen, som en enkel form av aktivitetsboll (och på köpet får kisse lite kartong att bita vilket han älskar). Det håller min värsting sysselsatt ett tag i alla fall. Har du tålamod och en smart katt kanske klicker-träning vore något? Sägs att katterna får rejäl hjärngympa av det och blir helt slut efteråt. Senaste favoriten att leka med hemma är en variant på fleece.svansen: En pinne som har ett ganska långt snöre som slutar i en knippe snören (har sett två varianter en knippe med raka, glansiga snören och en knippe med skruvade snören). Den gillar alla katterna hemma och t o m min lilla late tjockis springer som galen.

## Comment 10
Author: supermoccine

#9 Ah, det var en bra idé! Han gillar inte kattmyntalinser, men väl vitabe. Ska också göra en toarulleboll :)

Ja det verkar intressant detta med klicker-träning. Får läsa på lite om det.

Hmm.. ska kanske göra en leksak med elastiskt snöre på en pinne, för elastiskt snöre är det roligaste här och med pinne blir det ju lite mera fart. Han har en leksaksmus som brukade hänga i ett elastiskt snöre i en dörrkarm, men den var bara rolig ungefär en halv vecka. Roligare var det däremot att leka med andra änden, som bara var elastiskt snöre, när den hade trillat ner. 

#8 Tja, om det inte funkar att distrahera med leksak så kanske. Fast kan det inte vara viss risk att han vill "bråka tillbaka" då?

## Comment 11
Author: Alexej

Det med klickerträning låter bra. Vet att det finns katter som är tränade på det.

"Nej" lysnar en av mina katter på, fast jag fattar inte varför:)

Kanske en sån liten godisplastbehållare (storlek av en liten parfymflaska) med vatten som man kan lätt bära med sig. Det kombinerad med ett "nej" borde också hjälpa.

## Comment 12
Author: Elcyion

Det finns en rad olika hundleksaker som katter också klan använda. Jag har sett bilder på katter som använder aktiverings-spel (hund) som [Nina Ottosson](http://www.nina-ottosson.com/ "http://www.nina-ottosson.com/") har tillverkat. Vi har använt dog smarten här hemma. Det har funkat helt ok på syrrans katter. Sen finns det ju flera olika varianter på toarullen som du fick tips på tidigare. Du kan även ta en ½ literflaska och skära av en liten bit längst upp, och fylla på med godis. När katten har förstått poängen, kan du ta en ny flaska, och bara skruva av korken (svårare). Du kan ta en tennisboll och göra ett litet hål i. Fyll med mat/godis som trillar ut genom hålet när den rör på sig. Det tycker tjejkompisen ena katt är superkul. Provat med leksaker med kattmynta i? Jag tycker att min "gamla" tanta leker mycket bättre med dem, än med andra som sakner kattmynta. Du kan skala lite räkor, lägga dem på olika ställen i rummet, och sedan släppa in katten för att leta upp dem. Du kan försvåra det genom att lägga ut fler och fler bitar, lägga både högt och lågt, i och bakom saker osv. För att spara pengar osv så behöver du inte ge hela räkor. Du kan bara ge småbitar, så hinner han inte bli mätt medans han letar. Lycka till!

## Comment 13
Author: Destany

har liknade problem med min suris Zorro men han anfaller inte mig i sängen utan när jag pratar i telefon o försöker klappa honom då tar han tag i mitt armband o håller fast armen o biter o river i handen..idag fräste han åt mig när en kompis var här.. så hon blev rädd... han e en riktigt sur katt..

tyvärr har jag inga tips till dej..

## Comment 14
Author: Hennum

min kompis har sånna hundspel och katterna har oxå börjat med dem, de är jätteduktiga. sånna skulle jag vilja köpa till hunden o katterna, men de e ju inte så billigt.

jobbigt att katten gör så. känns som att katter är svårare att uppfostra oxå, men det kanske bara beror på nån inställning man har till det.

lycka till med katten!

## Comment 15
Author: Elcyion

#14 Ibland säljs sådana spel på tradera. Det finns även ett företag till som säljer spel för hund, [Pedadog](http://www.k.malm.hundetologi.info/pedadog/ "http://www.k.malm.hundetologi.info/pedadog/"). Vet inte om någon av dem passar för katt.

## Comment 16
Author: tervmatte

Mitt tips är: vattensprutan på varje gång han får svarta ögon och anfaller. Det gör inte ont, men är obehagligt nog för att katten ska förstå att så får han inte göra..

## Comment 17
Author: storAnnette

Om det beror på att katten blivit lärd att det är OK att leka med händer då tror jag på vattensprutan!Det funkade med Micki som bodde här ett tag iaf.

Klickerträning är bättre men tar mer tid och är svårare,då jobbar man med positiv förstärkning istället för negativ (vattensprutan).

## Comment 18
Author: supermoccine

Tack för alla tips hörrni! Nu känns det som vi har lite att jobba med :)

## Comment 19
Author: vanessa

Växte upp med en sådan katt, och tack vare honom kan jag läsa kattspråkets väldigt tysta signaler. En kisse som jag aldrig lekte med händerna faktiskt. Nåja, över till Paprika.

Bra ljud för en katt är ljusa röster, tillsägelser sägs med mörk basröst. Så när du säger nej, gör det med så djup röst du kan. Läs, läs an hans språk, hur diskret de än verkar vara. Det kan vara en svanstoppsvibrering, öronen som gör lätt bakåt, ögonen som ändrar form.

Klia inte honom på magen, mer än en snabb smekning. Sedan slutar du. För en katt som visar upp magen är i underläges ställning, och det är lättare för dem att snetända då. Även om de så gärna vill bli gosade där.

Ha en vattenspruta i närheten, utifall det värsta. Något sprut och du behöver bara hinta om flaskan så förstår han.

Troligen så har händer och ben påverkat honom i livet, på ett negativt sätt, och det tar tid att sudda bort det. Sedan kan du göra att när han betett sig bra, ge en godisbit, och när han attackerat, inget godis. Tvinga aldrig honom att få mer klapp än han vill ha, vid minsta tecken släpp honom. Och gärna innan det tecknet så tar du bort honom.

Hoppas det ordnar sig. /Vanessa

## Comment 20
Author: supermoccine

#19 Tax, för allt du skrivit. Ibland är det så, att han flippar när man gosar med honom och ffa om man klappar honom på magen och inte är tillräckligt uppmärksam på när han fått nog.

Men det är inte det som är det största problemet. Det är när han gör oprovocerade utfall. När han sitter och tittar på armen med svarta ögon för att sedan anfalla den. Igår när han började bli sådär svart i ögonen hade vi en leksak till hands och det funkade bra. Ännu en anledning att skaffa sängbord. leksaksförvaring :)
