# Hur är din katt ID-märkt?
Author: Uppkatten

Hur är din katt ID-märkt?

## Comment 1
Author: Fridaaaa

2 är med chip, 1 med öronmärkning

## Comment 2
Author: OberonsMatte

Eftersom mina katter är stambokförda såg uppfödaren till att de blev chipmärkta redan som kattungar (före överlåtelse enligt SVERAKs regler).

Ruben har dock ett extra microchip i halsband för att komma åt maten i den chipstyrda foderautomaten. Hans vanliga och ägarregistrerade id-chip går att läsa av med vanlig scanner, men har förflyttat sig så mycket att foderautomatens avläsningsbåge inte når det.

## Comment 3
Author: Calcifer

Öronmärkta båda två. Ska chipmärka dem tänkte jag när de ska till vet nästa gång för koll. Nox mår så dåligt av att åka bil att han kräks och kissar ner sig och elrond blir så stressad av att vara hos vet att det tar flera dagar för honom att stressa ner att jag slår gärna två flugor i en smäll. 

När de tatuerades erbjöd vetten här inte id märkning.

## Comment 4
Author: UlrikaD

Chip båda två.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag valde att jag bara vill läsa, vilket inte är helt korrekt

Sigge är både chippad och tatuerad
Gunvald (som jag tingat) är bara chippad

så jag var osäker på vilket alternativ jag skulle välja..

## Comment 6
Author: Maria

Vår Lakritz är både chippad och tatuerad i örat.

Örat var ju onödigt då det inte varit synligt sedan det gjordes. Han är svart långt in i öronen.

Han är så totalt kolsvart. Allt från klor, trampdynor och morrhår.
T.om tandköttet när man tittar fort är svart.

## Comment 7
Author: Uppkatten

Hörde nyligen att en del katter tatueras med ägarens mobilnummer i örat. Vet inte om det stämmer? Är det något som du har hört talas om eller har stött på?

Tänker att det kan bli bökigt ifall ägaren byter mobilnummer (vilket många gör under 15-20 års tid), eller om katten omplaceras eller liknande.

Det blir också väldigt många siffror, och risk för att siffror bleknar/blir svårtolkade.

Jag tycker själv inte att det låter som någon bra idé. Hur tänker du?

## Comment 8
Author: Fridaaaa

#7 Aldrig hört och frågan är hur det ens får plats
Tror ingen vettig veterinär skulle ens godkänna det,låter vansinne

## Comment 9
Author: Uppkatten

#8 Jo, det lär få plats (även om det låter konstigt), och tatuering görs ju av veterinär, så har det gjorts (såsom sägs) så är det veterinär som har gjort det. Vore dock intressant att höra om någon stött på det.
