# Bild på en snygging; vår jourkatt Sixten
Author: Lena

Nu måste vi även visa några nya bilder på Sixten - vår kks katt.

Sixten har växt till sig och är nu mogen att kastreras. Ska försöka få tid innan jul eller i mellandagarna om det går.

Titta så snygg han är:

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=16fadb6b-ddb2-4a67-b971-22b9a2f6b98e&Filename=IMG_4607.JPG)

## Comment 1
Author: Lena

Sixten verkar dock inte så bra med andra katter. Han reagerar helt annorlunda mot vad jag är van vid när det handlar om en ungkatt som möter äldre katter. Han hoppar på de andra katterna och respekterar inte deras gränssättning. Det blir rena rama kaoset om vi släpper honom helt fri. Nu får vi gå med honom i koppel när han är ute med de andra katterna. Då går det fint. Han har dessutom lärt sig att gå i koppel riktigt duktigt. Mot oss tvåbeningar är han underbar. En superkelig knäkatt. Det kan också bero på att han håller på att bli könsmogen att han är så bångstyrig med de andra kissarna.

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=fd1d565f-fecb-4691-b1c9-74f7b69501f7&Filename=IMG_4624.JPG)

//Lena

## Comment 2
Author: Hawknestgrove

Så fin han är! Ser ju så go ut!

## Comment 3
Author: Lena

Vadå charmig?

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=6d1585c3-b349-4182-ae83-609372c596e2&Filename=IMG_4619.JPG)

## Comment 4
Author: Engla

Han är jättefin. Härlig täckning han har! Är det någon som har varit intresserad av honom?

## Comment 5
Author: karins

Så fin han är med sin helsvarta svans!

## Comment 6
Author: Lena

Sixten har fått flytta in ett stort gästrum nu. Där är det gott om svängrum. Hade hoppats kunna ha honom frigående hela tiden, men det blev för jobbigt för de andra katterna och även för Sixten. Som tur är har vi ju gott om plats här för katterna och deras olika behov.

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=a221c640-9fbb-49ac-a051-7922fb5ba621&Filename=IMG_4621.JPG)

Sixten är så kelig att det är svårt att fotografera honom. Han kommer för nära kameran hela tiden. Underbar katt som är lätt att handskas med.

Två har anmält intresse. En pensionär som är görgo med katter. Känner henne väl. Sedan Jonas pappa (ett gamalt ex.) Är dock lite tveksam till sistnämnda. Han har tidigare inte varit ett gott exempel i sin djurhållning. Sixten måste få det bra och stabilt. Han är ju KKS-katt så det är ju inte jag heller som bestämmer.

//Lena

## Comment 7
Author: modellflickan

Vilken snygging! :)

## Comment 8
Author: Jenna-Gun

Vår Jesper är rätt lik Sixten.

Söt kisse.

Jenna.

PS Isolde ska hon oxå till nytt hem

## Comment 9
Author: Hawknestgrove

Men så bra, att han har interssenter redan!

## Comment 10
Author: Lena

#8 Både Sixten & Isolde är jourkatter via KKS. Men de får naturligtivs stanna här tills det ultimata hemmet dyker upp.

//Lena

## Comment 11
Author: Sidentass

Mne åhhh..vilken going..man kan riktigt se på honom hur go han är..sen är det ju så med vissa katter..att det inte riktigt fungerar ihop med andra missar..jag hade också haft honom isär från övriga katter.

 Härligt att få se så fina bilder:-)

## Comment 12
Author: storAnnette

Han är också fin.Antar att han har det jobbigt med homonerna nu om han precis håller på att bli könsmogen.

## Comment 13
Author: Lena

#12 Ja det är säkert det som spökar till det.

//Lena

## Comment 14
Author: Alexej

![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 15
Author: kattlover

Vilken fin kattkille!

## Comment 16
Author: emjon

Vilken stilig kille och vilket par de är Sixten och Isolde.

## Comment 17
Author: MariannE11

ja han är ju jättefin...

fick lite associationer till kissen vi hade som jourkatt för ett år sedan.. han kom hit ca 1 år gammal...han var konvalescent efter att ha brutit tassen... helt underbar... bedårande... han var hur lugn som helst i början... men vartefter han tränade upp tassen så ville han för det första inte vara instängd i eget rum... o så ville han umgås på ett väldigt brutalt sätt med våra katter....så det slutade med att våra egna katter fick skräck så fort de såg denna katt.. vet inte om han var extra hårdhänt för han var väldigt tjockhudad själv.. när han skulle vaccineras så gick sprutspetsar av... så därför tror jag inte att han märkte hur hårt han behandlade de andra... men som sagt...för människor var han helt fantastisk... rena drömkissen....inom 24 timmar sen han kom in på katthemmet blev han bokad...hoppas o tror att han att har det bra nu....väldigt nyfiken på om det finns katter i hans hem och om det går bättre nu?...

## Comment 18
Author: Lena

Nu vet jag med säkerhet att det är hormonera som spökar för Sixten. Igår hade han nämligen börjat urinmarkera i sitt stora rum. Han har utvecklats så snabbt de sista veckorna. Hade tänkt kastrera nu snart ändå, men nu blir det mera akut behov av detta.

//Lena

## Comment 19
Author: Hawknestgrove

Hah, Sixten!Välkommen in i gänget  Tom-Peng-Pung!!!
