# Söka utländska öronnummer?
Author: kalindas

Katthemmet där jag hjälper till har fått in en katt som är märkt i båda öronen med ett troligtvis utländskt nummer.
Vet någon av er hur man gör för att söka efter registrerade katter i andra länder?
Bor i Falkenberg, så det kan ju hända att någon tagit med sig katten på semester och att den sen rymt. Det är en hane.

## Comment 1
Author: Uppkatten

Det vanligaste är nog att man söker via chip i Europetnet. Öronmärkning vet jag inte...?

## Comment 2
Author: Uppkatten

Varför tror ni att Öron-ID är utländsk i det här fallet?

## Comment 3
Author: Uppkatten

Hur gammal är katten? Tänker på införelsereglerna:

*"Djuret ska vara id-märkt*
*För att få föra in en hund, katt eller iller från ett listat land utanför EU måste du först börja med att id-märka ditt djur med ett ISO-mikrochip, också kallat Eurochip. Om djuret kontrolleras vid gränsen och mikrochipet inte är läsligt kan djuret bli avvisat till det land som det kom ifrån.*

*Vissa djur behöver inte uppfylla kravet på mikrochip. Undantaget gäller djur som har en läslig tatuering som enligt intyg är gjord före den 3 juli 2011. Dessa djur behöver inte märkas om med mikrochip."*

D v s vad jag förstår måste katten i fråga vara lite äldre om den ska vara från annat land och ochippad, eftersom det rätt länge varit krav på chip vid införsel av katt.

## Comment 4
Author: Uppkatten

Reglerna för djur inom EU ser likadana ut.

## Comment 5
Author: Tarotstollan

Om du inte fått hjälp, så kan du kanske ringa till SVERAK och fråga, de borde ju veta allt om katter.

## Comment 6
Author: kalindas

Vi hittade vad orsaken till öronmärkningen var. Han var svenskmärkt, men det var av en speciell anledning han hade märken i båda öronen.
De flesta ställen vi hittade på nätet gällde chip.

## Comment 7
Author: Uppkatten

Så bra att det löste sig. Det är inte helt ovanligt att katter märks i båda öronen, till exempel om den ena märkningen har börjat bli suddig.
