# Katter funna i skrotbil
Author: Uppkatten

Fem katter hittades i en bil som var inlämnad för skrotning. Katterna ska ha varit instängda i 27 timmar utan vare sig mat eller vatten. Människor är inte kloka. [http://www.corren.se/nyheter/man-lamnade-katter-att-krossas-i-skrotbil-om5371002.aspx](http://www.corren.se/nyheter/man-lamnade-katter-att-krossas-i-skrotbil-om5371002.aspx)

[https://www.expressen.se/kvallsposten/katter-hittades-instangda-i-bil-som-skulle-skrotas/](https://www.expressen.se/kvallsposten/katter-hittades-instangda-i-bil-som-skulle-skrotas/)

[https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/katter-lamnades-att-do-i-skrotbil](https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/katter-lamnades-att-do-i-skrotbil)

## Comment 1
Author: Tarotstollan

Fy 😈! 😭  
Vilken tur att de hittades och räddades!🙂  
Så bra att polisen kunde ta ägaren, visserligen blir det väl inget straff som duger men de tog honom i alla fall! 😡  
Skulle det sen visa sig att det inte var han, så måste han ju ändå veta vem som lånade skrothögen och körde den till skroten.

## Comment 2
Author: Uppkatten

Mannen åtalas nu för djurplågeri. http://www.ostrasmaland.se/kalmar/fem-katter-lamnades-i-bil-som-skulle-skrotas/

http://www.barometern.se/kalmar/hade-katterna-instangda-i-varm-bil-i-over-ett-dygn/

## Comment 3
Author: Tarotstollan

Svårt att få en överblick om vad som egentligen hänt, då det står så olika i båda länkarna men huvudsaken är att det ordnade upp sig för de flesta av katterna....🤔

## Comment 4
Author: Uppkatten

Rätten fann att mannen varit grovt oaktsam och dömer honom för djurplågeri. Han ska betala 80 dagsböter på 190:- .

http://www.ostrasmaland.se/kalmar/lamnade-katter-i-skrotbil-doms-for-djurplageri/

## Comment 5
Author: Tarotstollan

Skönt att han blev dömd i vilket fall som helst. Synd bara att de aldrig lyckades att hitta den katten som smet.😕  
Får hoppas att någon hittade den och tog hand om den även om de aldrig gav sig till känna.

## Comment 6
Author: Uppkatten

#5 Ja, vad som hände med den katten bekymrar mig också....
