# Förbjudet att överge sin katt!
Author: Uppkatten

Äntligen tycks det efterlängtade förbudet mot att överge sin katt vara på gång. Glädjande är också att sekretesslagar ändras så att det blir möjligt för personal inom hälso- och sjukvården att anmäla misstanke om vanvård av djur. Men lagstiftningen om ID-märkning och ägarregistrering av katt dröjer. Vad väntar utredarna på....???? Intressant och läsvärd artikel! [http://www.gp.se/nyheter/sverige/ny-djurskyddslag-ska-stoppa-cirkuselefanter-1.6572446](http://www.gp.se/nyheter/sverige/ny-djurskyddslag-ska-stoppa-cirkuselefanter-1.6572446)

## Comment 1
Author: Stallmima

Det låter ju jättebra, men om man inte kan binda någon ägare till katten hur ska du veta den blivit övergiven?

## Comment 2
Author: Uppkatten

Det är klart att man inte alltid vet, men det är ju dessvärre inte helt ovanligt att t ex grannar larmar om att någon har flyttat ifrån sin katt. Och ibland hittar man katter som folk t ex har lämnat kvar inne i lägenheten när de flyttat, eller i studentrummet o s v.

## Comment 3
Author: Stallmima

#2 Ja så kan det vara, men eftersom problemet "katt" har ju funnits i urminnes tider. Önskar verkligen fler engagerar sig med detta

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Inte en dag förtidigt att den kommer till. Här har folk flyttat och lämnat kvar både katter o kaniner grannar har öppnat sina hem och sett till att dom övergivna fått nya och bra hem 🙂 En som ansåg att man kunde köpa en stor säck kattmat så skulle det räcka i månader i mat nu anmälde vi och ytligare en granne då katterna inte hade tillsyn fd grannen kom och hämta 4 av 6 katter dom andra två hade redan tröttnat på vänta så gick till olika hus och flytta in på egen fot visa det sig efter pratat lite med flera grannar 🤫
