# Vad krävs?
Author: Klasson

Vad krävs de för att starta en hjälp förening för djur?

## Comment 1
Author: vanessa

Man ska starta en förening, detaljerna går jag inte in på nu för då kommer jag att somna på tangentbordet. Denna förening slår sina kloka huvuden ihop och bestämmer sig för hur man ska arbeta.

Man skaffar sig medlemmar, sponsorer om pengar behövs, samt andra kontakter. Vet inte riktigt hur du vill hjälpa djur, så kan inte precisera. För om ni ska ha djurhem så är det en historia för sig. För man behöver tillstånd och så vidare. Sedan ska man ge veterinärvård och sådant. Så då är det bra att ha ett samarbete med veterinär.

Men som sagt, behöver veta mer om vad du vill. /Vanessa

## Comment 2
Author: Klasson

Jag satt  å funderade på  att starta ett omplaserings hem! För privata djur och för djur utan hem!

Hällst skulle jag vilja ha ett djur hem, Men Men.. Jag vill hjälpa djuren. De är de jag brinner för ;)

## Comment 3
Author: Biku

Vill du starta en ideell förening , rekommenderar jag att du införskaffar en bok som heter Ideella Föreningar, författare Björn Lundén där står allt du behöver veta.

Vill du i egen regi starta så kontakta Miljö och Hälsa i din kommun djurskyddsinspektören för att få del av vilka regler som gäller, vilka tillstånd som du behöver.

Du kan även behöva ta kontakt med fastighetsägaren om verksamheten skall bedrivas i ett flerbostadshus.

Tycker du skall starta med boken alternativt om du inte skall starta en förening kontakta miljö och hälsa för att få de tillstånd som behövs

/Birgit
