# Bortsprungen svensk katt hittades i Frankrike
Author: Uppkatten

Att katter kan ta sig långt visste vi sedan tidigare. Men att de ger sig till att resa till Frankrike är nog mer ovanligt...

[http://www.expressen.se/kvallsposten/katten-glitter-forsvann--hittades-i-frankrike/](http://www.expressen.se/kvallsposten/katten-glitter-forsvann--hittades-i-frankrike/)

Än en gång ser vi hur viktigt det är att man id-märker och ägarregistrerar sin katt. Hade inte Glitters ägare gjort det så hade de sannolikt aldrig mer fått återse sin katt...

## Comment 1
Author: Jassan

Helt galet ju!  Men du har rätt, det är superviktigt med ID-märkning!!!!

## Comment 2
Author: Albus_balines

Häftigt! Superbra att man kan ID-märka sin katt! Alla kattägare borde ta till sig det här! ❤️😂

## Comment 3
Author: carlas

Intressant! ID-märkningen alltså internationell, åtminstone inom EU? Några siffror som anger land etc, låter rimligt.  Som väl är även registrerat i detta fall, annars räcker id-märkningen inte långt.

Hoppas vi får höra mera kring detta. Att katten kommit hem. Och hur kommit "bort". Vive la France! OCH Glitter!!

## Comment 4
Author: Uppkatten

#3 Det finns ett nätverk som heter Europetnet. Där är bl a SKK anslutna. Söker du på kattens id-nummer i Europetnet så kan du alltså finna ägare till djur även om de kommer från andra länder.

## Comment 5
Author: Maria

Wow, vilken historia. Tänk om katter kunde prata....

## Comment 6
Author: carlas

#4 och allmänt. Ok, verkar finnas http://www.europetnet.com/

Bör kollas upp närmare ❤️

## Comment 7
Author: Jassan

Glitter får komma hem efter nyår.😃

http://www.expressen.se/kvallsposten/katten-glitter-vantas-komma-hem-efter-nyar/

## Comment 8
Author: Katthemsmatten

Skönt att Glitter har en ägare som verkligen värdesätter honom som familjemedlem. Det lär inte bli alldeles gratis att få hem honom med pass, vaccination och resa. Om Glitters husse läser det här: Du ska ha all heder över hur du agerar!

## Comment 9
Author: Uppkatten

Ännu en katt som kommit hem efter att ha varit bortsprungen länge:

[http://www.expressen.se/gt/sport/ralfs-gladjetarar-katten-har-atervant/](http://www.expressen.se/gt/sport/ralfs-gladjetarar-katten-har-atervant/)

## Comment 10
Author: Uppkatten

Och så en till...

[http://www.metro.se/nyheter/pa-vift-i-elva-manader-nu-har-forsvunna-katten-cupid-kommit-hem/EVHokC!JoVEO2n66RiSI/](http://www.metro.se/nyheter/pa-vift-i-elva-manader-nu-har-forsvunna-katten-cupid-kommit-hem/EVHokC!JoVEO2n66RiSI/)

## Comment 11
Author: Katthemsmatten

#9 Man blir litet mörkrädd! Ger upp hoppet efter en vecka och bokar "tröstresa"🤪 Vad f-n, han borde lagt tiden på att lappa området och vara ute och leta efter katten. Nu ska han snart släppa ut honom igen efter att han ska ha fått vara inne några dagar. Fattar folk ingenting!?

## Comment 12
Author: Katthemsmatten

#10 Tur att de åtminstone börjar fatta att kastrera och chipmärka är ett måste.

## Comment 13
Author: Uppkatten

#11 Jag kan bara hålla med!!!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Nu har katten Glitter kommit hem igen till Sverige! Han fick visa både vaccinationsintyg och pass vid Öresundsbron. ❤️🙂☀️

_"9-åriga katten Glitter försvann från sitt hem i Ivetofta i höstas och i slutet av november hade Sammy Karlsson hade gett upp hoppet när han fick ett sms om att Glitter hittats i södra Frankrike – 150 mil hemifrån. Detta kunde konstateras genom att Glitter är id-märkt med ett mikrochip._

_– Det vill jag uppmana alla att göra. Det var tack vare det jag fick hem min katt, säger Sammy Karlsson."_

[http://www.svt.se/nyheter/regionalt/blekinge/rymmarkatten-tillbaka-i-blekinge](http://www.svt.se/nyheter/regionalt/blekinge/rymmarkatten-tillbaka-i-blekinge)

#4 och #6 Jättebra information om Europetnet. De har tydligen över 73 miljoner europeiska husdjur registrerade i sin databas. Bra att SKK=DjurID är anslutet dit.

## Comment 15
Author: Katthemsmatten

Visst är det härligt att husse hämtade hem sin katt. (Såg om en annan katt som varit försvunnen i 10 år där man lyckats lokalisera den ursprungliga ägaren, som visserligen tog in katten men som ska omplacera den - stackar'n.)

Id-märk och registrera din katt! Då går det oftast ganska fort att få tillbaka katten igen.

## Comment 16
Author: Jassan

#14  Åh, vad roligt!!

## Comment 17
Author: ElisabethB

Kan vara värt att nämna att jag sökte på Joannas tatuerings nr och chip nr. Hon finns i djur-id med båda, men fick bara träff på chipnr när jag sökte på registret #6 länkar till. Det visar hur värdefullt det är att ha katten både chippad och tatuerad samt registrerad i så många register som möjligt.
