# Vet nån?
Author: Alexej

Läste det här på Cint.se, är det nån som vet mer?

Hårdhandskar mot katthemmet
---------------------------

  
SMEDJEBACKEN  
**På måndag stängs elen av. Och samma dag ska katthemmets dryga 20-talet katter inklusive kattlådor och andra inventarier vara ute ur lägenheten på Hovslagaregatan.**  

Om verksamheten inte är utrymd och urstädad senast samma dag kommer kommunen "inom en snar framtid" att göra jobbet klargör tekniska kontoret i sitt brev till föreningen Bergslagskatten.

\- Föreningen Bergslagskatten har motarbetat flytten av katthemmet, säger tekniske chefen P-O Dahlström som en förklaring till det hotfulla meddelandet.

Han anser att kommunen länge nog väntat på att verksamheten ska flytta ut sedan kontraktet sades upp i slutet på november förra året.

Kommunen har visserligen ställt i ordning nya lokaler, i källarplanet på gamla Munkbo skola. Men föreningen har hävdat att utrymmena inte är ändmålsenliga. Bland annat saknas det möjligheter i dagsläget att hålla nyaanlända katter i karantän.

**Dalarnas Tidningar**  
[nyhet@daltid.se](mailto:nyhet@daltid.se)

Publicerad: 2007-02-21 12:11

## Comment 1
Author: Lena

Vi skrev lite om Bergslagskatten för någon vecka sedan i en tråd här i Forumet:

[http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=830336bb-3411-4151-a476-8e300bc7b674](http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=830336bb-3411-4151-a476-8e300bc7b674)

Tyvärr verkar det inte som att Bergslagskatten har någon hemsida.

//Lena

## Comment 2
Author: Sara87

Katthemmet har nu flyttat till nya lokaler i gamla Munkbo skola i Smedjebacken (Morgårdshammar). Ni som vill veta mer kan kolla på [www.dalarnastidningar.se](http://www.dalarnastidningar.se/) . Stod om det här om dagen i Nya Ludvika Tidning så artikeln kanske finns kvar :)

## Comment 3
Author: Alexej

Hittade bara deras hemsidan:

[http://www.bergslagskatten.se/](http://www.bergslagskatten.se/)

[http://hem.passagen.se/dragonia/BK2.HTM](http://hem.passagen.se/dragonia/BK2.HTM)

## Comment 4
Author: Sara87

Jag läste i tidningen att dom skulle ha öppet hus alla lördagar i oktober, men jag har glömt bort att gå dit ju.. Kom just på det :P Typiskt. Vill se dom nya lokalerna :)
