# Öronskabb & öroninflammation
Author: Lena

**Öronskabb** är en mycket vanlig åkomma bland utegående katter, i synnerhet hos hittekatter. Om kattmamman har öronskabb förs det över till kattungarna. Om en katt i hushållet har öronskabb smittas i  regel även de andra katterna. Hundar kan också smittas av katternas öronskabb. Däremot går inte öronskabb på människor. Det är viktigt att alla katter och hundar i hushållet behandlas samtidigt mot öronskabben.

**Symtom på öronskabb:** Intensiv klåda i öronen. Brunsvart-gråbrunt sekret i örongången - ser ut som kaffesump. Egendomligt uppförande som att katten skakar på huvudet, fäller ned örat, gnuggar öronen mot föremål etc. Sårbildning i och runt om öronen. Öronen luktar illa.

**Öroninflammationer** är vanliga komplikationer i samband med **öronskabb.**. Inflammationen uppstår av att katten kliar sig, sår bildas som sedan blir infekterade.   Öroninflammationer kan även uppkomma av andra orsaker än öronskabb. T.ex. olika svampinfektioner, bakterier eller att en främmande kropp kommit in i örat.   Symtomen är detsamma som vid öronskabb (förutom att  det kaffesumpsliknade sekretet inte förekommer vid andra typer av öroninflammationer.)  

**Förebyggande öronvård**   Det är viktigt att hålla ett öga på katternas öron, samt att och då och då hjälpa dem rengöra öronen med ett torrt hushållspapper. Om något onormalt visar sig, ta då alltid kontakt med veterinären. Idag finns mycket bra och effektiva medel både mot öronskabb och öroninflammationer. Förr var öronskabb ofta dödshotande för katten.  

**Goda råd när du ger örondroppar till din katt:** Rengör örat väl innan du ger dropparna. För ned flaskans spets djupt i hörselgången samtidigt som du håller ett stadigt grepp om kattens huvud. Masera kattens örongångar utanpå örat så att dropparna sprider sig väl i örongången.

## Comment 1
Author: Faxlin

En mycket bra artikel. Öronskabb är inte skojiga för de stackarna att gå med.  
Jag kan rekomendera den spruta som veterinären ger. Mycket effektiv. Dödar skabben snabbt vilket gör livet behagligare för katten.  
Mvh Åsa

## Comment 2
Author: Jillsan4

Hej på er. Lucas och Musse hade öronskabb när dom kom till mig. Det var 2 veckors helvete. Katterna hatade mig men har sedan des inte haft öronskabb. Nu lever dom som 2 lyckliga katter. Dom räddades från att dö. Mvh Jillsan,Lucas och Musse

## Comment 3
Author: Faxlin

#2: Vilka sötnosar du har där.

## Comment 4
Author: Jillsan4

Ja dom är underbara

## Comment 5
Author: Lena

#1 Jag har hört att det ska finnas en lindrigare behandlingsmetod mot öronskabb nu! Det låter ju jättebra med en injektion hos veterinären.

Som Jillsan skriver har jag erfarenheter av den där två veckorsbehandlingen med olika sorteras örondroppar. Det brukar inte vara särskilt populär bland katterna. Flera av de hittekatter jag tagit hand om har haft öronskabb.

Mvh Lena

## Comment 6
Author: Jillsan4

Jag hade både spruta och örondroppar till mina katter. Sprutan var inga problem med örondropparna 2 gånger om dagen var inte kul. Men man kommer sina katter närmare och vet var man har dom.

 Mvh Jillsan med Musse i knät

## Comment 7
Author: Faxlin

#5: Jag har skrivit lite om det inne på iller, där kan du läsa lite om hur vi tar bort de obehagliga djuren.  
Illrarna drabbas av samma öronskabb som katterna nämligen. ;-)

Men sprutan måste vara den bästa uppfinningen av alla. Sedan tycker jag det är så skönt för när man åker in för att ta spruta nummer två. Den är mer för säkerhetsskull så blir djuret samtidigt genomkollad så att veterinären ser att alla är döda.  
Jag tycker så synd om dem när de har dessa kliande monster i öronen.

## Comment 8
Author: Lena

#7 Jag har varit inne och läst i tråden på Iller i Fokus om öronskabb. Intressant och bra läsning! Jag visste inte att illrar också kunde råka ut för detta innan du nämnde det.

Håller med dig om att det är bra att göra ett återbesök hos veterinären för att se att allt verkligen är borta, samt att det inte uppstått några inflammationer i örat. Sådant är ju inte att leka med direkt. Det måste vara väldigt plågsamt för djuren när de drabbas av skabb.

Min mamma hade en vit katt som fick öronskabb. Det var länge sedan och det gick tyvärr inte att rädda den katten. Man hade inga medel mot skabb på den tiden. (1950 talet)

Hälsningar Lena

## Comment 9
Author: Faxlin

#8: Roligt att du tyckte om artikeln.  
Ja jag anser att det kostar så lite att göra ett återbesök. Och den kostnaden måste ens vän vara värd.

## Comment 10
Author: Jillsan4

Jag gjorde sista kollen på Lucas och Musse i samband med vaccineringen. Nu kollas dom varje år. Mvh Jillsan

## Comment 11
Author: Lena

#10 Har katten väl blivit av med öronskabben och sedan är innekatt brukar det inte vara så stor risk att de får återfall av det. Risken uppkommer när katten är ute, och eller kommer i kontakt med smittade katter.

#9 Visst är det värt varenda krona att få bort öronplågan på sina kära vänner.

MVH Lena

## Comment 12
Author: Jillsan4

Jag kollar katterna försäkerhets skull. Jag tar det säkra före det osäkra. Mvh Jillsan

## Comment 13
Author: Faxlin

#11: Självklart inte alls samma risk om man har katten inne. Men tyvärr så kan de elendiga djuren följa med en in. Så man ska inte vara säker. Kan vara farligt att bli invaggad i falsk säkerhet. Men skabben märker man snabbt eftersom jag tar för givet att alla håller på med sina djur varje dag. gosar man och myser med dem som kollar man ju samtidigt igenom djuret efter saker som inte ska vara där. skabb/fästingar/knölar och sådant. Tror de flesta har bra koll på hur ens djur är även om man inte tänker på det.  
Eller jag hoppas det i alla fall.

## Comment 14
Author: kemikal

Min kattflicka förde med sig öronskabb. Behandlingen katterna fick var örondroppar hos veterinären, endast två behandlingstillfällen. Jag tror det kostade 150 kr per tillfälle per katt. Tycker det var enkelt och billigt, för att bli av med ett så jobbigt problem. Symptomen är tydliga, det är inget man missar, ordentligt kliande, det svarta kletet och Kisse gick med ena örat helt vridet.

Lillan var in för sista vaccinationen och då gjordes en extra koll så att det säkert är borta.

## Comment 15
Author: Lena

#14 Ja det där med att katten som fått skabb fäller ned örat är ganska typiskt. Det känner jag igen från när våra katter haft det.

Mvh Lena

## Comment 16
Author: tindra90

hej

Vad är det för två sprutor som ni talar om? har haft skabb på mina katter väldigt länge nu. Jag har provat 2 beh med Frontline , 3 Beh Stronghold och nu som sista desperata åtgärd Imovec sprutor men de ska ha 1gg/vecka i 6 veckor. Vi har haft öronrens i öronen på den alla.  
\+ att vi har tvättat allt som går och spejat resten med Tiguspary.  

Jag börjar att bli depserat. 

Mvh jea

## Comment 17
Author: Jillsan4

#16 Mina katter fick ivomec och örondroppar utskrivna utav vererinären. Mvh Jillsan

## Comment 18
Author: Lena

#15 Det finns ett effektivt medel som veterinären ger på licens. Vet dock inte vad det heter. Innan man kommer till veterinären för behandling kan man behandla med matolja. Det tar också död på skabbdjuren om man gör det två, tre gånger per dag. Örondropparna brukar man få för att hindra/läka  inflammationer i örongångarna. Det är därför vanligt med en kombination av behandlingar som Jillsan skriver i #17.

Mvh Lena

## Comment 19
Author: evangeline

Funkar det med olivolja? Hur mycket ska man droppa i örat?? Hur länge?

Hittemissan har ju så klart också skabb förutom maskeländet......

Evangeline

## Comment 20
Author: Lena

#19 De ska fungera med matolja också fast det tar ganska lång tid, kräver upprepade behandlingar - 2 - 3 ggr per dag - samt är ganska kletigt. Oljan täpper till andningsorganen på skabbdjuren. När man droppat oljan i kattens öron masserar man på utsidan av örat så att oljan sprider sig ordentligt i örongångarna.

Jag rekommenderar dock ett veterinärbesök eftersom den behandlingen veterinären ger är mycket effektivare. Dessutom kan det behövas en behandling mot själva inflammationen också som brukar vara en följdsjukdom till skabben. Tänk på att behandla båda katterna.

Mvh Lena

## Comment 21
Author: evangeline

Mina missar har inte fått träffa hittebruttan än.

Musse hade ju FRUKTANSVÄRD skabb och världens värsta infektion ända ner i nosen, stackarn....Så bägge mina är behandlade och friska, ta i trä...!

Hittemissan är behandlad en gång och jag tänkte mest att behandla med olja ytterligare ett tag bara för att vara på den säkra sidan. Jag minns ju inte vad det heter medlet...hm...Frontline!

Ska man göra mer än en behandling? Har hört att man måste vänta minst en månad innan man gör en gång till om den första gången inte bet ordentligt.....Därför min tanke om oljan...kanske lite lindrigare än frontline?

Evangeline

## Comment 22
Author: Lena

Jag är lite dålig på hur det fungerar med frontline. Olja verkar ju vara ett bra alternativ så länge. Då får du även bort skräpet i öronen och kan se om det kommer nytt.

Mv Lena

## Comment 23
Author: Jillsan4

Frontline har jag för mig är loppmedel

## Comment 24
Author: Lena

#23 Frontline Vet ges mot loppor och fästingar. Det används även för öronskabb. Jag vet dockinte om det är exakt samma som det man ger mot loppor och fästingar. Är det någon annan som vet?

Mvh Lena

## Comment 25
Author: evangeline

Jo, frontline är eg. mot loppor och löss men man har märkt att det är verksamt även mot skabbisar OM man sätter det direkt i öronen. Annars har det ingen verkan alls.

Evangeline![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 26
Author: Jillsan4

Tack då vet jag det:)

## Comment 27
Author: Lena

#25 Tack för svaret! Bra att veta!

Mvh Lena

## Comment 28
Author: tindra90

Hej

Det verkar som om Frontline funkar ibland fick rådet av Vet att sätta 1/3 i vardera öra och resten mellan skullderbladen vid huden. Stronghold är ett nytt preparat men det funkade inte heller på våran skabbproblem. 

Jag trode att vi gjort allt när vi åkte till vet (för vacinering) när vi tog hem våran hittekatt nummer 5 för jag misstänkte örobskabb. Hon fick ett eget rum behandlades med antibiotika och sedan fronrline, de andra som inte var i kontakt med henne fick frontline de med i förebyggade åtgärd. Vi bytte kläder och tvättade händerna effter varje besök hos henne men de andra fick skabb i alla fall ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

Vi ångar inte för en sekund att vi tog hand om henne ( hon hittades utslängd på en bilparkering ca 8veckor gammal), men nu vill vi så gärna bli av med skabben.

Mvh Jea och hittekatterna

## Comment 29
Author: Lena

#28 Det verkar, efter vad jag hört från andra kattägare, som att Frontline inte alltid fungerar till 100 procent mot just öronskabb. Kan nog vara värt att pröva något annat. Det är jobbigt med öronskabb att det smittar så himla lätt mellan katterna.

Stackars kissen som blev utslängd på det där viset. Man undrar hur samvetet är beskaffat hos någon som kan göra något sådant.

mvh Lena

## Comment 30
Author: mantrats

Har någon provat "Advocate" som också är en lösnin (spot-on) mot bl a öronskabb hos katt?   [http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel\_produkt.jsp?NplID=20030402000012&DocTypeID=4&UserTypeID=1](http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20030402000012&DocTypeID=4&UserTypeID=1)

## Comment 31
Author: Erika91

Det är inte kul med öronskabb hos en katt, de kliar och man själv som ägare lider med katten. Det är ju förstås jättejobbigt att det kliar i deras öron!  
Vi behandlar våran katt mot öronskabb med advocate spot-on lösning, men det verkar inte fungera, men han har fått den behandlingen för små katter så det  är säkert därför. För han väger ett halvt kilo mer än vad den lilla behandlingen står att man ska väga, men vi fick det rådet av veterinären...

## Comment 32
Author: Lena

#31 Vi har fått behandling hos veterinären med Frontline. Veterinärer behandlar med Frontline lokalt i örat. Det som är viktigt är att lösningen gnids in ordentligt i örongången. Är dock inte 100% säker att behandlingen verkligen tog död på allt. Bättre har det dock blivit. Vi fick in smittan via vår nya kisse som verkade ha en latent smitta med sig som inte upptäckts av katthemmets veterinär. Lurigare än man kan tro det här med öronskabb.

//Lena

## Comment 33
Author: Lena

Puttar upp denna artikel då vi diskuterar öronskabb i två andra trådar just nu. / Lena

## Comment 34
Author: vargmamman

jag kommer att vaccinera mina missar mitten av nästa månad och då kommer jag att be veterinären att kolla öronen men har ni tips på hur man kan göra under tiden..det är ju ändå ca 3 veckor tills vet.

## Comment 35
Author: Lena

Aktiverar denna gamla artikel då vi diskuterar skabb i en annan tråd.

//Lena

## Comment 36
Author: MariannE11

jaha.. då blev jag ännu villrådigare om skabb...förstår ju iaf att alla katter behöver behandlas...men vår veterinär sa att Frontline skulle droppas i nacken.. förmodar att det är för att det inte ska slickas i sej?... får nog ta och ringa i morrn....det ska hällas på Frontline i morron och sen om en månad igen....

## Comment 37
Author: Alexej

Hällas? Det finns bara 2 droppar i den..![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 38
Author: kemikal

#36 Normalt sett använder man spot on-lösningar såsom Frontline enbart genom att droppa i nacken. Men såvitt jag har förstått behöver man även ha i Frontline i öronen för att behandla just öronskabb.

## Comment 39
Author: MariannE11

nu är 4 av 5 katter behandlade....var lite kruxigt först att veta hur myckët som kom ut i örat... så första örat fick liiiite mycket...![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) det vi kunde konstatera än så länge är att en till har det ...tog med topz först för att försöka rengöra... på två av dom fick jag knappt något alls på topsen och det som kom var inte svart....den femte katten försökte vi med... hon är jätteskraj för det mesta... fick tag på henne men sen slank hon ur greppet och vi lär inte komma i närheten av henne på ett par timmar eller så...![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

ska kika sen på akutfamiljerna för att göra en bedömning av dom...har meddelat katthemmet om läget med mina iaf...

såg förresten på apoteket att det fanns även Frontline i sprayform..kanske bara används för det ursprungliga användningsområdet med fästingar o ohyra?

det var liiiiiiiiiiite mera än 2 droppar i pipetten...

## Comment 40
Author: Hawknestgrove

I stället för tops, så brukade jag köra med en ganska stor bomullstuss, dopad i olja eller handbalsam. Mjukare för örat och lättare att få med sig den bruna sörjan. Jag liksom skruvade ner tussen i örat. Ingen risk att sabban något heller. Sen torka rent med rena tussar. Katterna tyckte faktiskt det var rätt skönt. Sen finns det ju ett nytt preparat, som är receptblagt, som du bara sätter i nacken, just mot skabb. Glömmer bara vad det heter.....

## Comment 41
Author: MariannE11

de katter som har öronskabb är dom snällaste som tur är... katt nummer 5 har jag knappast sett sedan hon slank ur greppet...vet inte om vi nånsin kommer att kunna brotta ner henne för detta.. vi försökte få in henne i en handduk men hon är halare än en ål och hon kan verkligen konsten att rotera mer än en stålborste..

men det där med bomullstussen ska jag ta till mej när det finns saker att hämta ur öronen.... vet bara inte om det kommer att komma så mycket ur Bruno då han fick en ordentlig öronrengöring?....men snacka om att han helt bytt temperament....känner mej eländig som matte om han fått gå och lidit länge av sin öronskabb...![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)....hädanefter kommer jag att kolla upp mer förebyggande hälsovård.....

## Comment 42
Author: kemikal

Strong Hold heter det som jag fått utskrivet av veterinär att behandla med. Det är också spot on.

## Comment 43
Author: Lena

Frontline är ju egentligen ett spot on preparat som används mot loppor och fästingar, men veterinärer behandlar lokalt med frontline i öronen vid öronskabb.  Det är dock viktigt att veta exakt hur stor dos som ska ges och kan vara ganska bökigt. Man måster masera utanpå öronen för att vätskan ska sprida sig ordentligt i örongångarna. Sedan ska man inte rengöra öronen på en månad eftersom medlet har en långtidseffekt som går förlorad annars. Ges det rätt är det effektivt.

Strong Hold är verksamt mot lite av varje - även mot öronskabb och är ett spot on preparat. Enligt vår veterinär hjälper det inte alltid med en dos om det är mycket öronskabb.

//Lena

## Comment 44
Author: Lena

Aktiverar igen då öronskabb är på tapeten i en annan tråd! :)

//Lena

## Comment 45
Author: Blondieisbackagain

Blondie har börjat klia sig rätt mkt om öronen o jag börja tro att han evetuelt har öron skabb :/ hur märker jag det är det små små svarta prickar i öronen?:/

ska man tvätta lakan o allt då lr? 

konstigt han har aldrigt haft det förut, 

Då är det bra o få den lilla katten kollad oxså lr han ska ju kastreras o allt i mars vetten kolla ju katten då.

va kostar behandling för öron skabb om detn u skulle va det skulle va bra o  veta..

## Comment 46
Author: Inge-elsie

Hur mår Blondie?? Har han varit ute någonting eller har den lilla katten smittat honom??

jag tror inte det smittar till människor.

## Comment 47
Author: Blondieisbackagain

Han mår bra.

kanske överdrev lite men han kliar sig mer än förut noop men han va ju hos något som hade katter kanske därifrån han fick det![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

han är aldrig ute innekatt :) 

den lilla har inget men om de nu skulle va öronskabb så kan ju den lilla bli smittad..

haha om det smittar till människor spelar ingen roll =) 

men hur ser öronskabb ut?

## Comment 48
Author: anebit

Vår lilla hittekatt  Lillpysen hade öronskabb och det såg ut som om han hade kaffesump i öronen.

Jag fick titta i mickroskåpet hos vetten och det var uppförstorat jättemycket så jag såg stora stora mörka djur kravla omkring.

BLÄÄÄÄÄÄ..............

fick recept på stronghold att ha en droppe i nacken  samt en droppe till efter 14 dagar.

## Comment 49
Author: martdat

#45Välkommen tillbaka! roligt att se dig ijen!!

## Comment 50
Author: Inge-elsie

Har du gjort rent hans öron?? Det finns medel på apoteket att använda. Ta en tops med lite vatten på och försök ta bort det som finns ytterst i öronen.  Det ser brunsvart ut som kaffesump och är kletigt.

## Comment 51
Author: Blondieisbackagain

uuurk! =) jag bruka göra rent hans öron när jag tycker odm är skitiga :P

haha det gör inget jag o blondie har delat lopper 1 gång :D hahha satan va dom bitts :P

efter som att han har varit sjuk så har jag inte kunnat tvätta öronen på drygt 3månader men jag gjorde rent dom idag lite gran är försikitg med att stressa han o lyffta han :)  
kaffeklumpar liknar det inte![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) men det är svart brunt typ o lite svarta prickar :/ kanske bara skräpp :/  

men den lilla har ju vax bara lite vanligt som vi människor  typ :Phah

men jag ska göra rent dom ordntligti  morgon förisktigt sen få jag ge han 1 vecka o se om det kmr tillbacsk

gör det de så få jag går till vet med han så få dom se om det är skabb lr inte.

Men att sist han va hos vet va ju på animalen(södertälje) dom kollade han o sa nada ju så

kan han ha fått skabb på 1 månad :/  

.

45# tack så mkt ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 52
Author: Blondieisbackagain

han luktar inte illa  i öronen.

## Comment 53
Author: [Borttaget]

Det kan ta ett tag innan man ser att katten har skabb, skabb är ju som ett litet litet djur som finns ner i örat och det man ser är vad jag förstått deras avföring. Kanske är han bara lite lortig i öronen. Det medlet du kan köpa receptfritt på apoteket heter Epi-Otic från Virbac, vit flaska med blå text. Du droppar lite vätska och masserar som örat och låter det sen vara. Kissen skakar ut överflöd och det löser upp klegg i örat med. Om du vill kan jag annars höra med johnnysgirl om hon kan hjälpa dig och kika?

## Comment 54
Author: Hawknestgrove

HAr du kollat den lilla kattungen? det är kanske därifrån han har det.

## Comment 55
Author: Blondieisbackagain

okey ska kolla på apoteket på internet så få jag säga till pappa ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)  

mjo jag tro någ det kan bara va lort annars efterosm att det va drygt 3 månader sen jag tvättade dom han ha ju varit sjuk o allt då blire ju smutisgt men nu är dom iaf rena :)  

japp jag kollade han i går när jag va klar med blondies öron o han hade jätte fina öron ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) 

det är lungt tack iaf.

## Comment 56
Author: Jenna-Gun

Hihi varför har du

bytt nicknamn.

Kul att du är tillbaka Karin

Kram Jenna

## Comment 57
Author: Blondieisbackagain

hej

efter osm jag avslutade mitt förra konto :)

då va jag tvugen o hitta på ett nytt o tyckte Blondieisbackagain lätt bra efter som nästan alla vet vem Blondie är ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) 

tack så mkt

mvh/karin

## Comment 58
Author: anebit

putt då det skrivs om öronskabb i en annan tråd.

## Comment 59
Author: Madameh

Vart kan man få hjälp med en katt som har jästsvamp nån som vet? suck...Veterinärerna har inga tips. MVH MadameH

## Comment 60
Author: Alexej

Puttar upp

## Comment 61
Author: Lena

Puttar upp en gammal artikel.

## Comment 62
Author: Cremello

Behandlar min katthemskatt för öroninflammation nu. Hur kan jag säkert veta att det är borta sen? Bör jag åka in på en uppföljningskoll? Hon har bott under tråkiga omständigheter länge och troligtvis burit på inflammationen i åratal :(

## Comment 63
Author: Lena

#63 Sent svar på frågan. Om katten har haft komplikationer av sin öroninflammation eller om besvären kvarstår efter behandlingen bör  en uppföljande kontroll göras. Är du osäker kontakta din veterinär för råd.

## Comment 64
Author: Lena

Puttar upp en matnyttig artikel om ett vanligt hälsoproblem hos hemlösa katter!

## Comment 65
Author: Lena

Puttar upp denna artikel!  :)
