# Skitsnack
Author: majvi

Jag är skitintresserad.

Alla som håller på med hittekatter vet att de kan vara lite risiga imagen. Flera av mina kattungar har haft lös avföring till och från sen de kom. De har avmaskats flera gånger men jag har märkt förut att kattungar kan bli lösa i magen ett tag efter avmaskning och vaccinering. Det är bara att köra dietfoder och bland det första jag gör varje morgon är att kolla i toalåderna. Tänk vilken lycka det är när det finns riktiga bajskorvar där i stället för en hög med gegga. På kvällen när jag kommer hem är det också samma sak- hur är det med magarna?

Nu har magarna varit ok de sista dagarna och jag hoppas det fortsätter så. Som tur är gillar mina pluttenuttar morotsmos och det är ju bra för lösa magar. Sen har de fått specialtorrfoder också.

## Comment 1
Author: Ankie

Ja men visst är det så. Jag tittar oxå i lådan efter korvar som det är normal konsistens på. Mina har inte bajsat ännu idag, de har får kokt torsk så vi hoppas nästa gång jag tittar att korvarna är bra.

## Comment 2
Author: storAnnette

Här har jag Måns med sin problem-mage.Han har varit lös i magen sen han fick penicillin kring midsommar (kom in strax före).I början var det diarré men numera är det "halvlöst" inte korvar.

Jag vet inte om penicillinet satte igång allt.Foderbyte som det alltid blir när de kommer in gör förstås inte magen bättre.

Nu står mitt sista hopp till leverdieten som han ska äta!Om det inte blir bra då måste vi väl leva med den magen då.Iofs så hinner han till lådan så det är inte direkt allvarligt,bara geggigt!

## Comment 3
Author: Bella-Maria

Om penicillin gör katten lös i magen, brukar A-fil hjälpa. Penicillin dödar tyvärr även de goda bakterierna i magen, men får katten A-fil, brukar magen bli bra.

## Comment 4
Author: storAnnette

Tack men Måns får inte äta A-fil eller nåt annat nu.Han får leverdiet nu och måste hålla sig till den.

## Comment 5
Author: Hawknestgrove

Åh, funkar lever? Det vet jag en del katter får just diarré av.....

## Comment 6
Author: Bella-Maria

Varför ska katten äta lever? För att bota lös mage? Många katter och även hundar får diarré av lever.

## Comment 7
Author: anebit

#5 #6   Det handlar nog om dietmat för dålig lever och inte att Måns äter lever......... ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 8
Author: Hawknestgrove

Åh, ja, just det1 Nu fattade trögskallen Gunilla!!!!!![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 9
Author: storAnnette

Aha,tänke precis skriva det.Ja,de är dietmat för dålig lever som Måns äter.

Min första tanke när jag läste #6 var - åh,nej han har ju redan problem med magen.Tur att ni menade vanlig lever,inte diet för levern.![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Hur det kan bli.
