# ID-märkning: Bortsprungen katt tog in på hotell!
Author: Lena

Hotel Ibis i Jönköping fick en ovanlig gäst. En katt promenerade in på hotellet. Katten var kelig och id-märkt. Med polisen hjälp kunde ägaren hittas. Kissen hade rymt från sin kattvakt i somras och ägarna har letat frenetiskt efter sin kisse sedan dess. 

[Läs mera HÄR](http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=91&artikel=5962633)!

Ytterligare ett exempel på att ID-märkningen gör skillnad! ID-märk och registrera din katt redan idag - imorgon kan det vara försent.

## Comment 1
Author: Magi-cat

Vad gulligt! Klok kisse! 🙂🐱

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Oh vad sött! Tur att katten och ägaren kom till rätta! :)

## Comment 3
Author: Medaljjägaren

Kul, jag undrar vad receptionisten sa.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Ja, ID-märkning och registrering är den enklaste och billigaste livförsäkring man kan ge sin katt. Tycker man om sin katt så fixar man det!!!

Fråga gärna de kattägare du känner om de verkligen har tagit detta ansvar för sin katts trygghet. En del av dem kanske inte ens vet att man måste registrera själv, det är inget som veterinären gör.

Chipmärkning görs på ett ögonblick av veterinär och kräver ingen nedsövning av katten. Här registrerar man: [**Sverak**](http://www.sverak.se/id/) eller **[DjurID](http://www.skk.se/sv/om-skk/djuridse-skks-agarregister/katt/registrera-katt/).**
