# Bild på mammakatt=)
Author: Naquita

Äntligen har Melinda lyckats ta en bra bild på envisaste mammakatten i världen:)

är hon inte söt?=)

## Comment 1
Author: Faxlin

Ohh, hon är ju jättefin.

## Comment 2
Author: MelindaS

Lilla pluttan. Hon har fångat mitt hjärta. Satt och pratade en stund med henne idag och tog korten. Försökte säga till henne att jag hade massa mat hemma och kompisar finns där och varmt och skönt är där och ingen som kommer åt henne och kan göra henne något. Finns ingen fara alls hemma hos mig. Man kan sova hela dagarna och mat serveras i en fin skål varje dag. Men njaaaa hon gick sin väg efter att suttit och tittat både länge och väl på mig. Ville ju bara klappa och pussa på henne. Hon är så smal nu. Verkligen. Ska försöka ta fler kort på henne. Hon är intresserad när man kommer, och undrar lite om man har mat och så med sig. Märker att hon har varit van att bli matad och att hon är hungrig. Hon ville komma fram lite. Men så vågar hon inte sista biten. Gumman. Hon är så liten och söt. Men hon ser lite sliten ut. Stackare, hon har nog varit med om mycket. Jag kommer inte ge mig vad gäller henne. Ska hjälpa henne.

Kramar

## Comment 3
Author: Naquita

ja,hon har blvit hemskt mager=(( på bara några dgr. förhoppningsvis för att alla slutat mata henne, så hon inte är sjuk=/

## Comment 4
Author: vanessa

Stackars liten. Hur är det med hennes öga? det ser lite ihoptryckt ut. Eller är det blixt/annat? Lilla snuttan. Lyssna på mig "Gå in i fällan, gå in i fällan, allt blir bra då. Tryggt, varmt, mättande.   
/Vanessa

## Comment 5
Author: Naquita

vet inte om det bara är blixten. i verkligehten ser hon ok ut, men vi har inte fått komma tillrcäklgit nära för att avgöra de riktigt än.

## Comment 6
Author: rulda

vilken fin liten stumpa... men oj så envis!

## Comment 7
Author: Engla

Ja, hon är jättefin och förmodligen världens envisaste tjej! Hon är nog ännu mer bestämd sen när hon får ett riktigt hem! ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)Hoppas hon går in i fällan snart.

## Comment 8
Author: Lena

Så fin hon är den lilla kattmamman! Hoppas hon låter sig fångas snart och får komma in i trygghet och säkerhet precis som sina bäbisar.

//Lena

## Comment 9
Author: MelindaS

Ögonen ser inte så jättehemska ut i verkligheten. Inte som hennes kattungar var. Så det verkar inte så farligt. Inte vad vi sett på håll i alla fall. Men hon har verkligen blivit jättemager nu bara sista tiden. Och pälsen är inte jättefin. Så hon ser lite sliten och härjad ut. Men annars verkar hon rätt okej. Men som Naquita säger så har vi inte kommit henne jättenära. Lilla gumman. Så envis hon är. Litar verkligen inte på människor. Är det någon som har ett förslag på vad vi ska kalla henne? Tycker hon kan få ett fint namn så vi slipper bara kalla henna mammakatt. Den äldre damen som matade henne kallade henne Pricken tydligen.

Kramar Melinda

## Comment 10
Author: anebit

Lillstumpan    eller

Prinsessan

## Comment 11
Author: brutt

Hon har en vit stjärna under hakan och är en stjärna på att inte låta sej fångas jag föreslår "Stjärnan".Katten är vacker som en stjärna dessutom.

## Comment 12
Author: Naquita

Har redan döpt mamman till hope då det skulle in till ärendelistan:)

## Comment 13
Author: maggan47

hoppas lilla mammakatt börjar tycka det är kallt om tassarna snart och kurret i magen ökar, så hon får komma in i värmen, vet hur lång tid det kan ta kram och lycka till Maggan47
