# Tips flera hemlösa dräktiga katter
Author: [Borttaget]

Hejsan!

Dottern talade om för mig att hon sett kattungar ute och vi gick så hon fick visa mig vart. Jag såg troligen kattmamman som är känd som lösdriven hemlös katt som ofta går in på lagret på mitt jobb. Antagligen för ta möss och leta efter annat ätbart. Hur som helst vi såg även en trefärgad hona som var smällfet skygg och där finns inga bostadshus då antar att även hon är hemlös. Har ni tips om vart man kan vända sig så dessa katter får hjälp, polisen gör inget och jag vill inte att dom ska avlivas utan fått någon chans här i livet. 

Dom finns i Östergötland staden Skänninge tacksam för lite tips o råd, Ska kontakta billackeraren och se om han sett lite mer än vad jag kunde se då dom är vid hans verkstad.  

Ps om jag valde fel grupp för inlägget så ber jag om ursäkt :) Ha en fin kväll

## Comment 1
Author: Uppkatten

Här kan du kolla vilka katthem som finns i närheten:                                 [http://hittekatter.ifokus.se/articles/4d7148b1b9cb46222705cd99-alla-katthem-i-sverige](http://hittekatter.ifokus.se/articles/4d7148b1b9cb46222705cd99-alla-katthem-i-sverige)

Hör om du kan få råd/hjälp där. När det gäller skygga katter så är det viktigt att du försäkrar dig om att katthemmet har vana vid att hantera skygga katter och är beredda att ta emot dessa, annars riskerar katterna att avlivas. 

Är katthemmet SVEKATT-anslutet så är det "grönt". Kolla t ex med 9 liv.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hej Forest! Så fint att ni engagerar er för de små hemlösa!

Här är en artikel med tips om vad man kan göra när man hittat katter ute. Det kan ju t ex vara så att katterna har en ägare som saknar dem. [http://hittekatter.ifokus.se/articles/4d7149a4b9cb46222705d7d0-har-du-hittat-en-katt](http://hittekatter.ifokus.se/articles/4d7149a4b9cb46222705d7d0-har-du-hittat-en-katt)

Här är länken till 9liv [http://foreningen9liv.se/](http://foreningen9liv.se/)

Du kan också lägga ditt inlägg i kattpolisen.ifokus, skriv då Skänninge i rubriken.

Hoppas det ordnar sig!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tackar för bra tipsen :)  👍

tyvärr tror jag inte att någon ägare saknar katterna. Men jag har ändå ringt Polisen och hörde mig för om någon saknade katter i som jag beskrev tyvärr fanns det ingen som jag beskrev dom. 

1\.  9 liv hjälpte oss förra gången det var katter så dom kanske har möjlighet med att rycka lite i trådar att jag inte tänkte på dom Här hos oss är det ganska så kört att ställa upp som stödhem har katt som ogillar nya katter samt två hundar som anser att katter är bra lekkompisar då våran katt är bra lekkompis till dom😉

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Kom att tänka på den tjocka trefärgade honan. Förra året skrev signaturen MSH här om sin förtvivlade kamp för att återfinna sin trefärgade honkatt som försvunnit nära Kolmården. Här är den senaste tråden [http://hittekatter.ifokus.se/discussions/5061c36688f47244af001db2-bortsprungen-katt-i-kolmarden-del-3](http://hittekatter.ifokus.se/discussions/5061c36688f47244af001db2-bortsprungen-katt-i-kolmarden-del-3)

Vill minnas att den var okastrerad men chipmärkt. Tänk om det är den...... Du kanske kan skicka ett PM till MSH och beskriva katten. Allra helst ett foto.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

4 Det tror jag inte eftersom denna hade inget vitt alls svartsköldpaddfärgad tror jag det heter jag säger alltid trefärgad men dom har bara 2 färger.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag har kontaktat 9 liv. Ska se om man kan lägga ut mat men risken att fåglar tar maten är stor :-/ Men tänkte att det kanske underlättar att visa bilder på katterna om de nu vill visa sig så att man kan ta kort på någon av dom. Svart/vita katten är smart vart kringstrykande katt rätt så läge otroligt bra på ligga o trycka så man inte ser henne/honom

## Comment 7
Author: Uppkatten

Lägg ut mat till natten så minskar du risken för att fåglarna tar den. Katter däremot är aktiva på natten! :-)

Jag tänkte också på MSHs lilla Kocka när jag läste det här. Vad skönt att vi är flera som fortfarande "håller utkik" efter henne! ❤️

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Smart med lägga ut maten så sent jag kan gå med hundarna då på sen kvällsrutt o lägga ut mat till dom. Jag tänker att det underlättar väl för kattmamman lite om det kommer lite mat till dom små, samt den troligen dräktiga katten. 

var synd att Kocka fanns på bild det underlättar en del men såg ingen bild i trådarna om henne. 

Jag har läst länkarna och dom var verkligen bra :)

## Comment 9
Author: Katthemsmatten

Hej! Jag lägger ut en bild jag fått på Kocka tidigare. vet inte om du har bilden redan Forest.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

9 nej har inte fått bild på henne och kan säga att det är inte samma katt som rör sig här i stan. Här mer rättvis bild på färgen på den katten vi ser http://sv.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%B6ldpadda\_(katt) inte samma katt och har inte någon röd fläck i pannan.

## Comment 11
Author: Bodil Dahlström

Chaplins katthem i Linköping ....

Duktiga o Väldigt hjälpsamma...finns på facebook

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Just nu har jag kontaktat 9 liv och jag vill inte röra till det med kontakta fler. Jag hoppas att katthemmen har viss kontakt/vetenskap av varandra o därmed kan samarbeta om det skulle behövas. 

Tror säkert Chaplins katthem är bra annars :)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Åh jag är så glad eftersom 9 liv ska göra ett försök med fånga in katterna. Idag var jag där på lur la ut flera högar med mat på flera ställen tog max 1 minut så hörde jag någon som knapra torrfoder. En super söt svartsköldfägad ungkatt (?), sen kom en svart o vit katt, strax efter en svart, därefter 2 grå-randiga katter troligen var det två mörka/svarta kattungar o dom andra såg mer ut som ungkatter. Ena randiga var så nyfiken alla var verkligen söta. Dom mer svarta såg jag inte mycket av vips sa det så försvann dom och det vart ganska mörkt snabbt. Men jag gissar på ca 6-7 katter. 

Sen tåls det säga att jag tror inte denna svartsköldfärgade katten jag såg i dag är samma som den som var rund/högdräktig.

## Comment 14
Author: Katthemsmatten

Heja 9 Liv som hjälper den här familjen! Och bra jobbat av dig Sophie som kontaktat katthemmen. Hjälp dem genom att mata katterna, eller vilka direktiv du nu får, så kommer familjen säkert in i trygghet snart.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

14 Jag kommer cykla varje kväll för mata dom så dom håller sig där dom är nu, jag tänker på att det underlättar för kattungarna med att få lite extra mat så mamma katt slipper lida med behöva jaga vilt hela tiden. Såg en del byten av fjädrar såg ut som att dom lyckas ta 3 duvor. Jag är verkligen tacksam att 9 liv finns och ställer upp ❤️

## Comment 16
Author: Katthemsmatten

#15 Klokt tänkt. Både mamma och ungar behöver stödmatas och ganska mycket dessutom för att ungarna ska klara sig och mamma inte ska bli sjuk heller. 🌺

## Comment 17
Author: [Borttaget]

16 Jag har köpt kattunge mat och mjau blötmat så tog jag med mig vatten till dom. Jag tror redan att dom känner igen "mat-tanten" då 2 titta fram mycket snabbt jag får hålla mig på avstånd.

## Comment 18
Author: Katthemsmatten

Det är nog bara bra att de lär sig att mattanten är snäll. Det kan få dem att lära sig att vi på 2 ben visserligen är stora som jättar, men inte farliga för det. Klok du är som tänkte på att de även behöver vatten!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Jag kan tala om goda nyheter. 2 katter är inne en mamma katt med små kattungar och en ungkatt som är havande som just nu är hemma hos mig. Jag kan även meddela att katterna lever lyxlivet som hemlös, dom matas 3 gånger av ägaren av verkstaden dom har kattlucka så dom har tak och även fina bäddar samt filtar utlagda. Det var riktigt trevligt att komma in o se hur bra dom har det :) Tur att det är en så fin djurvän som äger stället. 

Detta kommer ta tid med alla katter så det blir ett projekt som får ta tid. 

Vi här hemma hoppas att katten som är här tillslut kommer trivas och bli mer tam, jag hoppas även att hon snart lär sig gå på lådan. Kommer avmaska henne och även titta närmare på henne inom några dagar för se hur det är med öronen och den biten men allt ser bra ut. Hon får kattunge mat och blötmat. Hon får just nu bo i våran ena toalett där hon har katthus, bädd,låda sen väntar ett större rum på henne men hon ska få landa lite först för att inse att hon är inne. Så där var infon för idag 😃

## Comment 20
Author: Katthemsmatten

Härliga nyheter! Att hon kommer klara lådan tvivlar jag inte på. Det enda som påminner om något hon känner igen är ju sanden i lådan. Finns det någon möjlighet att den som har företaget där katterna lever kan hjälpa till att få dem kastrerade för att det inte snart ska vara ännu fler katter som söker hem? Kanske med hjälp av att ni samlar in pengar eller något katthem som är involverat kan gå in och hjälpa till.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

20 9 liv är med på tåget 😉

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Nu kan jag uppdatera hur det går med våran "skyggis" som har fått namnet Saga. Hon fick bo flera nätter i vårat ena toa då just för att se hur hon fixa lådan säkert och enklare att fånga in henne om det skulle vara något. Efter bara nån dag gick det klappa henne o tro det eller ej hon spinner högt efter ytligare någon dag så börja framtassarna mjölktrampa. Hon bor nu i större rum och det går super lugn o fin är hon även där. Och ännu mer framsteg, hon stryker sig mot handen o söker efter kel o hon dreglar o spinner🤤 😃 Idag tyckte jag att jag kände en kattunge som tryckte mot magen. Så det kan vara någon liten där inne. Vi har planer på behålla henne om hon trivs och jag hoppas att det kommer gå bra. 

Jag ska visa bild på henne när jag fört över bild på henne :) Men hon finns med på 9 livs hemsida https://www.facebook.com/foreningen9liv/photos/a.372916239398567.86189.183531961670330/715531345137053/?type=1&theater

det är den söta trefärgade som heter Saga :)

## Comment 23
Author: JenL

Uppdatering från 9Liv :

Mammakatten Alice och hennes tre ungar mår bra. Mamman blinkar och spinnar och man kan klappar henne. Ungarna har jättebra gått upp i vikt, en var skadat och blir fortfarande stödmatat.  

Sen fångade vi in 3 katter till som kastreras (om de inte är dräktig), id-märks och vaccineras idag. 

Vi ska försöka omplacera katterna medan de läker i karantän i lugn och ro. Annars åker dem tillbacka tillsvidare och vi fånga in resten av gruppen för kastration, vaccination och id-märkning.  

Bilden visa lilla Abby 🙂

## Comment 24
Author: [Borttaget]

23 men åh vad stor Abby blivit hur mycket väger dom små nu? Jag har inte fb men dottern har och vi brukar gå in o titta till varje dag på eran sida :) Sött o se deras små ansikten nu när dom öppnat sina nyfikna ögon dom var så pluttiga när dom togs in :) Hur går det för mammakatt? 

Ni gör verkligen ett toppen jobb för dessa katter många hade vänt på klacken pga för mycket jobb med dessa katter ❤️🌺

## Comment 25
Author: Katthemsmatten

Vad trevligt att höra hur det gått för katterna. Håller tummarna för att ni kan hitta hem åt dem så ni slipper släppa tillbaka dem. Det blir ju alltid svårare att fånga in nästa gång är ni har plats att ta in dem/får plats på något vänligt sinnat katthem.

## Comment 26
Author: pia-app

#24 Mammakatt går det att klia bakom öronen och klappa. Blir bara lite rädd när det är för många människor som kommer in och hon vill helst att man sitter på golvet så att man inte är ovanför henne.

## Comment 27
Author: Katthemsmatten

Mamma-katt har förmodligen haft ett hem någon gång om hon redan är så hanterbar. Mysigt att få uppdateringar och ni gör ett otroligt fint jobb för att hjälpa dessa katter.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

26 låter underbart med framsteg. Idag har lilla Saga gjort lite mer framsteg jag brukar vara inne hos henne när jag dricker mitt morgonkaffe och sitter o läser. Så kom lilla fröken försiktigt upp i sängen hon vart givetvis klappad och hon strök sig mot handen.

 Det är såna här framsteg som är helt underbart. Det är säkerligen pga mataren vart så flitig med visa sig och klappat dom lite 🙂  

Saga kan fräsa ibland men hon är snäll det gillar jag,  fräs o sen klappar man henne så vips så spinner o dreglar hon ❤️

## Comment 29
Author: Katthemsmatten

#28 Hon fräser för att hon är ängslig och sedan kommer hon på att det är ju mysigt att bli kelad med. Beteendet kommer säkert att försvinna med tiden i alla fall i situationer som hon känner igen.

## Comment 30
Author: Lena

Det var en trevlig tråd att läsa här - hur arbetet med att rädda katterna har utvecklats. Tack Forest för att du engagerat dig och tagit tag i situation och 9Liv som gått in och hjälper kissarna till bättre liv. Underbart fina kissar.

## Comment 31
Author: JenL

En av dem 3 honor som vi tog in sist var högdräktig, så hon bor nu tillsammans med kammaman Alice och hennes ungar och Alice verkar uppskatta sällskapet. Hon börjar även komma fram när jag matar henne och strycker försiktig mot mina ben.  

Imorgon ska jag till Skänninge igen och hämta 3 katter till.  

Här har vi flera bilder:  
Kattmamma Bella

## Comment 32
Author: [Borttaget]

31 vad härligt o höra hur gick det idag med fånga in katt/er? Såna framsteg dom gör otroligt trevliga katter som verkligen gör framsteg med stormkliv. 

Otroligt söt katt jag hoppas att ni kommer på ett fint namn till henne med :) 

Saga jamar till mig o dottern när vi kommer in till henne o pratar med henne så sött :)  Hon kan även ibland sova i sängen när dottern har gått o lagt sig. Så visst verkar det som dom trivs med lite sällskap :)

## Comment 33
Author: pia-app

Två katter till infångade och vi åker tillbaka i veckan för att hämta fler.

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Härligt o höra ❤️ 

Här dagens bild på Saga som spanar ut på regnet medans jag sitter och dricker lite kaffe. Hon spinner så fort man kommer in till henne, hon ligger inte och trycker under/bakom någon möbel. Hon pratar en del och gillar när man pratar med henne 😉

## Comment 35
Author: pia-app

Bella fick tre ungar i morse🙂

## Comment 36
Author: JenL

En av Bellas ungar.

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Men åh vilken liten sötkorv, kanske är pappa blå som vart aktiv 😉

## Comment 38
Author: Katthemsmatten

Så skönt att Bella och hennes ungar nu är i trygghet inomhus.

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Här finns inga tvivel för oss att Saga inte väntar smått magen har växt massor sen hon togs in. Hon äter blötmat 3 gånger per dag och får fritillgång på torrfoder för kattungar. Hon har fått både äggula och kycklingvinge o det var uppskattat. Leker gör hon med med olika leksaker och verkar röja rätt fint då mattan alltid är vänd/vikt på morgonen. Igår la jag under 2 leksaker under mattan bara "svansen" på dom stack ut, sen gömde jag lite godis i toarullar mm :) Tyvärr har jag tagit bort ena bilden där hon går den var suddig men man såg tydligt magen stor som en tunna. Hon ska i veckan till våran veterinär för ultraljud.

## Comment 40
Author: Katthemsmatten

Ytterligare en kisse som slipper föda utomhus. 🙂 Jag tar för givet att båda mammorna i sinom tid blir kastrerade så det inte blir fler ungar.

## Comment 41
Author: pia-app

Alla katter som vi tar in kastreras. Saga är vår stödhemskisse

Pia

9Liv

## Comment 42
Author: [Borttaget]

40 självklart ska hon kastreras och allt som hör till. Som läget är vi stödhem men vi hoppas verkligen på att hon kommer trivas för då är planen att vi köper lilla tösen 😃

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Inga kattungar här hemma än, ser inga som rör sig heller i magen o känner inget. Hon är avmaskad eftersom vi sett maskar idag var sista kuren avklarad och hon gillar verkligen hundarnas färskfoder så det får bli lite godismat :) Hon är verkligen docksöt lilla Saga som jamar o pratar mycket med oss. Jag kan lyfta henne ner från bordet och upp igen detta görs dagligen som träning då hon tycker det är lite läskigt, men kelar så fint direkt efter "träningen" 😉 

Idag har hundarna fått vara med inne hos henne och hon tog dom med intresse lukta på dom och sen kela med mig. Strök sig mot ena hunden som vet att katter kan rivas så hon vart lite ställd när Saga strök sig mot henne 😃 

Här en bättre bild på lilla godisbiten visst är hon söt

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Ett kort på sidan för visa magen lite.

## Comment 45
Author: Katthemsmatten

Härlig uppdatering i #43. Hon är verkligen för söt den lilla damen. Roligt att hon tar hundarna med så stor ro. 🙂

## Comment 46
Author: JenL

Hon är så söt 🙂

Vi har nu fångad in, kastrerad, vaccinerad och id-märkt 3 hankatter och 3 honkatter. Och ytterligare två infångade honkatter har fått sina kattungar, 3 styck var.  

En katthona som är fortfarande ute har nu tagit sina tills hitts gömda kattungar till verkstadn, vi håller på att fånga in dem och mamman. Nu har tyvärr katterna märkt att vi fånga in dem och då är det svårt att få in dem i fällan. Men vi fortsätter  😉

Jennifer  
9Liv

## Comment 47
Author: [Borttaget]

46 jag pratade med ägaren till verkstan idag jag hoppas verkligen att dom vågar bli infångade. :) Det var synd att inte fler ställer upp som stödhem eller ännu bättre permanenta hem till vuxna katterna, jag tror att alla kissar kan vara lika keliga som Saga och hon gör framsteg dagligen. Vi är så glada i lilla tösen 🐱 Det är kul att höra alla framsteg ni gör med fånga in katterna jag hoppas verkligen att andra ser hur fina hemlösa kissar kan vara. 🌺

## Comment 48
Author: Tyrisen

Så himla fin Saga är, och vilket otroligt trevlig tråd! Det här behövde jag läsa, så glädjande med alla välvilliga och empatiska personer ❤️

## Comment 49
Author: Katthemsmatten

#46 Det är dessvärre inte dumma, de små liven. Samma sak överallt. De första katterna går lätt att fånga, men sedan har övriga lärt sig och man får försöka hitta nya typer av fällor som de inte känner igen. 

#47 Stödhem är det dessvärre nästan alltid svårt att få tag på i tillräckligt antal. Även en liten skyggis som kanske inte vill sitta i soffan har väl rätt till en trygg miljö där den kan få leva på sina premisser tycker jag.

## Comment 50
Author: [Borttaget]

Uppdatering Saga :)

Nu har vi låtit fröken vara med oss mer då våran andra katt går in och ut så har vi Saga ute vissa tider för att inte göra misstaget med få en rymling. Jag kan bära Saga utan större problem och hon trivs bra att ligga o mysa i sängen när man dricker sitt morgonkaffe. Hon pratar mycket mer nu och jag lovar, hon hörs 😃 Hennes päls har blivit jätte len o glansig så det verkar vara foder och avmaskning som gjorde susen, inga bäbisar har tittat ut. Vi är verkligen glada i denna kärvänliga katt jag trodde aldrig att en hemlös skyggis skulle bli så här tam så snabbt. ❤️

## Comment 51
Author: Katthemsmatten

#50 Tack för din uppdatering. Saga har nog haft ett hem från början men av någon anledning blivit hemlös. Då brukar det gå relativt snabbt för dem att minnas att vi på 2 ben inte är farliga.

## Comment 52
Author: pia-app

Hej

Hur går det ,inga kattungar än. De andra katterna vi fångat in har ju fått sina nu. Borde nog vara dags för din också snart. Maila eller ring så fort dom har kommit och är det något som krånglar så hör av dig direkt. Vi fick göra akut snitt på en så känns det konstigt så vänta inte med att höra av dig. Bra om ungarna får namn på S då vi försöker köra samma bokstav på ungar och mamma för att hålla isär alla.

Pia

9 Liv Östergötland

## Comment 53
Author: [Borttaget]

51\. Hon fanns där redan som liten så hon har inte varit varit van med bli varken klappad eller buren 😉 Men han som äger verkstan har gett dom mat 3 gånger per dag och alla är vana med honom, bättre matare kunde dom inte få dom har lärt sig att 2 bentingar är mat :D 

52\. Jag hör av mig så fort det är på G, så får vi tänka på namn med alla ska alltså börja på S=Saga?😎

## Comment 54
Author: Pudelbus

Siv och Stefan borde vara helt klara tycker ju jag..😉

Vilket fint jobb ni gör!

## Comment 55
Author: MSH

Åh hittade denna tråd! Tack för att ni tänker på lilla Kocka😿! Som vi har letat och tänkt på henne! Bra jobbat med infångning och hjälp för dessa katter!

## Comment 56
Author: [Borttaget]

I skrivande stund så föder Saga. En liten har kommit ut. Mer info tar jag imorgon så inatt är man vaken o sitter vakt :) vit med röd fläck o svans

## Comment 57
Author: [Borttaget]

Ska ta lite kort på dom små 3 st små vart det två vita med röd svans o liten fläck och en stålgrå. Allt gick bra det tog tid men kunde somna kl 6 då alla var ute och allt var bra. Saga är duktig mamma som tvättar o låter dom dia. Så skönt att det gick bra och att Saga mår bra ❤️

## Comment 58
Author: Katthemsmatten

Vad skönt att hon fick föda inomhus. Både för mor och barn som slipper ett hårt liv som hemlös. Forest, du har varit en duktig barnmorska i natt. 🌺

## Comment 59
Author: [Borttaget]

tackar. oja visst är det skönt att alla har kommit in och att hon fick föda i trygghet där man har koll på henne och dom små. Starta ny tråd om Saga och hennes lilla familj

 http://hittekatter.ifokus.se/discussions/538d9fe28e0e741c10000f65-sagas-babisar
