# Kattägare med god man
Author: supermoccine

Får man ha djur om man är så pass dålig på att ta hand om sig själv att man behöver en god man?

Anledningen till att jag frågar är för att grannen som matade Paprika när han gick ute var här idag (hon ska vara kattvakt ett tag). Hon bryr ju sig om alla katter i trakten och berättade om två katter, Musse som är den stora svartvita katten som brukar hänga är och ge andra stora hankatter däng om han ser dem (t.ex. klådde han upp Paprika innan vi fick in honom) och Mysan, en liten bedårande skölpadds-flicka som går fram till alla och söker kärlek. Tydligen har de samma ägare. Min granne berättade att ägaren har en god man och att hon haft problem med missbruk. Att hon en gång ringt på sin granne som hade två innekatter då och frågat om de hade någon kattmat hemma, när de sa att de hade besök och var lite upptagna skulle hon ha sagt "men ni kan väl gå till affärn och köpa åt mig då". Skevt.  

Jag har ju själv oroat mig över dem att de går så mycket ute. De är aldrig med varandra, så de är nog inte så bundis. Och lilltösens betende gör mig också orolig att något ska hända henne då hon går fram till alla, även de som inte alls tycks gilla det.

Jag bryr mig om de här katterna och jag gissade nog att de inte hade det så ultimat hemma, men det känns tråkigt att ha fått det bekräftat. Grannen hade pratat med socialen tidigare sa hon, men de bryr sig väl inte om djur?

Är det någon som vet hur det är med folk i behov av goda män, om de får ha husdjur överhuvudtaget?

Jag och mina grannar... 

Musse: 

 ![http://hittekatter.ifokus.se/ShowFile.aspx?BinaryId=ed0c9de3-6d34-445a-8720-7c578a5ac990&Filename=CIMG1262.JPG](../ShowFile.aspx?BinaryId=ed0c9de3-6d34-445a-8720-7c578a5ac990&Filename=CIMG1262.JPG)

Mysan:

 ![http://hittekatter.ifokus.se/ShowFile.aspx?BinaryId=af6f7573-5cce-4421-8f35-de802633e446&Filename=mysan.jpg](../ShowFile.aspx?BinaryId=af6f7573-5cce-4421-8f35-de802633e446&Filename=mysan.jpg)

## Comment 1
Author: rulda

jag har ingen aning om hur det är men det met logiska borde vara att om man inte kan ta hand om sig själv så kan man inte ta hand om någon annan heller... vare sig djur eller människa...

## Comment 2
Author: supermoccine

Iofs kanske en del människor som har en god man för att de inte kan handskas med pengar och sånt kan ta jättebra hand om djur, men jag är ändå tveksam. Det känns som att en sådan person inte skulle ha så bra koll på t.ex. veterinärvård och liknande då. Det känns också lite jobbigt att bråka med någon som haft missbruksproblem och tagit sig ur dem (om det nu var så). Man vill ju inte vara orsaken att de trillar igenom igen, men samtigt kan man ju inte tassa på tå om det finns djur som far illa i situationen. Jag vet ju inte hur pass illa de har det, men tillräckligt för att man skulle vilja att de fick ett bättre hem åtminstone.

## Comment 3
Author: Alexej

Kolla på kommunen om du kan få någon kontaktnummer till "goda man"? Och går den vägen?

## Comment 4
Author: supermoccine

#3 Ja.. Du menar om jag kan få kontakt med hennes goda man eller bara höra med någon hur reglerna är?

## Comment 5
Author: Alexej

Nej, försök att få kontakt till hennes gode man. Det här är väl ett långtidsprojekt..Det är han som vet hur det se ut finansiell osv. Vi har fått in flera katter genom en god man, ibland är det tydligen nödvändigt. Men kanske det räcker med att mannen se till att katterna blir kastrerade och har regelbunden mat!

Eller kvinnan...(god man).

## Comment 6
Author: supermoccine

#5 Tack Landfreak. Det känns så skönt att ha er som besitter all denna kunskap på några knapptryckningars avstånd.

## Comment 7
Author: storAnnette

För det första så får man ha djur om man har god man.En god man ansvarar för en persons ekonomi och att hjälpa till med annat som kontakter med myndigheter,ansökningar om hjälp (personlig assistans,LSS-insatser,hemtjänst,socialbidrag mm).

I det här fallet kan du kontakta kommunens överförmyndare och be om råd,de övervakar alla gode män.Den gode mannen har skyldighet att se till djurens bästa i ett sånt här fall,alltså att de får mat,omvårdnad och veterinärvård.Begär att överförmyndaren ser till att katterna blir försäkrade och att pengar finns till självrisken om katterna blir sjuka också.

Det är kommunen/överförmyndaren som har det yttersta ansvaret ( när det gäller det ekonomiska) i ett sånt här fall.Skulle det däremot vara fråga om vanvård har personer med god man exakt samma ansvar som alla andra myndiga personer.  

Jag är i "handikappbranchen" och vet därför detta men många får god man även efter långvarigt missbruk (som gör att de inte kan sköta sig själva).

## Comment 8
Author: Bella-Maria

Vet inte hur det är med gode man, men kommunens hemtjänst vill inte öppna en kattmatsburk, och ge mat till katten som är den gamle, sjuke mannens enda vän, och bott hos honom över tio år. De tycker att "katten ska bort". " Det är inte vårt jobb" och " Man kan inte tvinga någon, som inte gillar katter, ge mat till den" Detta har jag fått höra när jag pratat med hemtjänsten och deras chef.

## Comment 9
Author: storAnnette

Hemtjänstpersonal ska  hjälpa till med skötsel av katter!Om de är allergiska/har något emot katter kan arbetsledningen placera dem hos andra vårdtagare,det är enkelt.

Rastar hundar gör de däremot inte och det beror på att de endast hjälper till i hemmet = hemtjänst!  

#8 Prata med en högre chef,man har rätt till sitt eget liv även om man blir gammal och behöver hemtjänst.

## Comment 10
Author: Alexej

#8 Det låter ju hemskt. Vad är det för folk som inte ens har hjärta att öppna en burk kattmat, fast de har med kiss och bajs att göra hela tiden...Då blir man allvarlig rädd att blir gammal!!![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

## Comment 11
Author: Bella-Maria

storAnette

Jag har pratat med arbetsledningen flera gånger och fått svaret, "Jag kan inte tvinga någon som inte gillar katter, mata katten" Bad hemtjänsten ge katten vitamin, från en pumpflaska, ett tryck bara, på maten, det hade inte tagit många sekunder men det ville de inte heller. "Vi gör inte såna här saker" Det är många olika personer som kommer till den gamle mannen, några är snälla, och ger mat till katten, men inte alla. Nu ligger mannen på sjukhuset, och jag tar hand om kissen.

## Comment 12
Author: storAnnette

#11 Då måste de ju skicka dit annan personal som gör det de ska.Sen är en fråga förstås om det är beräknat tid för kattskötsel också,det måste ju finnas tid att göra det.

Dålig arbetsledning men det finns högre chefer.Tips - fråga kommunjuristen och/eller anmäl till länsstyrelsen.  

Om en människa har hemtjänst som ska sköta katter (eller andra djur inomhus) då är det kommunen som gör sig skyldig till vanvård om inte djuren får mat och rengjord låda i god ordning.

## Comment 13
Author: Bella-Maria

Jag har sagt till hemtjänsten, vad som står i Djurskyddslagen, men de bryr sig inte, och det värsta är att man inte kan lita på dem. Katter är ingenting värda för dem. Tycker det är fruktansvärt. Det finns många gamla, ensamma människor som har djuret som sitt enda sällskap. Det borde finnas lag på att hemtjänsten måste sköta djuret också, när vårdtagaren inte längre klarar av det. Det tar faktiskt inte så många minuter att ge mat, byta vattnet och göra rent lådan.

## Comment 14
Author: elena

Jobbar just nu själv inom hemtjänst och vi har varit ute och tagit promenader med hundar. självklart att vi sköter katter när sådana finns.

Du kan kontakta biståndshandläggaren på kommun som ska ha upprättat en vårdplanering för den gamle. antagligen är det sekretessbelagt men du kan tala om hur situationen är, ditt missnöje och fråga om vilka regler som gäller för hemtjänstpersonal ang djur.

## Comment 15
Author: vanessa

Uschm vad hemskt Bella Marie med hemtjänsten. Det var en av våra krav när mamma skulle få hemtjänst. Att endast de som inte var allergiker fick komma. Jag går ner varannan dag och rensar lådan. Kan inte jag så gör hemtjänsten det. Och de har lärt sig att älska honom. I början var han skygg när de kom, som så många f.d. hemlösingar är. Nu tycker han att det är okej med de besöken. Så det är vansinnigt att de beter sig så. Kommer att tänka på en annan sak, en man fick stroke och åkte in till sjukhuset. Han hade 27 katter. Kastrerade, vaccinerade och så. Men vi kunde inte  ta emot alla på en gång. Så hemtjänsten gick till honom varje dag och skötte mat, lådor och sådant. Tre katter fick han behålla, han fick själv välja vilka. Så att han skulle ha lite vänner när han kom hem x-antal månader senare. Det var också en bra hemtjänst. Så vissa kommuner är tydligen bra, andra lämnar en massa att önska. /Vanessa

## Comment 16
Author: storAnnette

Hmm,nu har jag tittat runt lite och sett "det vanliga" dvs att flera kommuner har gjort sina egna riktlinjer och skrivit att äldre bara kan få hjälp med i princip mat,hygien,städning och inte ens det får de bestämma omfattningen av själva.

Det vore intressant om det blev ett rättsfall av något ärende.Det finns tydligen ett som gäller rastning av hund (vilket hemtjänsten normalt inte ska göra).Det sägs att det inte tillhör skälig levnadsnivå att få hjälp med rastning av hund.

I min kommun tar hemtjänsten hand om katter men de rastar inte hundar.

## Comment 17
Author: elena

I den kommun som jag jobbar så finns väldigt många privata hemtjänstföretag . Då finns lite valfrihet att välja personal och deras hjälpsamhet. Om nu biståndshandläggaren godkänner det tidsmässigt.

Fast det tar ju inte många minuter att öppna en kattmatsburk eller göra ren en kattlåda. Gamlingar ska också ha det bra, tycker man.

## Comment 18
Author: supermoccine

#7 Tackar så mycket för klargörandet! Det känns skönt att veta att det finns människor att vända sig till som är ansvariga till viss del för att det står rätt till.

Himla risigt det där med den bristande hemtjänsten. Jag tror också att det är rätt olika från kommun till kommun. Jag vet att många som jobbar i den branchen blir rejält utslitna för att de har ett sådant pressat schema. Då är det ju jätteviktigt att det finns tid avsatt för att ta hand om kattmat och låda i sådana fall, som storAnette säger.

## Comment 19
Author: Hawknestgrove

Ja, jag anser ju, som en tidig talare, att kan man inte ta vara på sig själv, så borde man inte heller ha djur. OBS! Nu menar jag inte de äldre! Vi hade ju ett fall här hemma i vintras, som jag skrev om, där det hela slutade i en fruktansvärd katastrof. Ni vet, min sambos vän, som både fick hjärtfel och Altzeimer och sedan bara dog bort från sin katt, som hade ungar.....

## Comment 20
Author: storAnnette

#19 Jag vet inte vad du menar med "ta vara på sig själv".

För mig finns flera aspekter på det hela:

En person kan t ex vara utvecklingsstörd,älska katter och då måste väl den människan få ha en katt för jösse namn.Att ha god man innebär oftast att man inte klarar ekonomin och vissa papper (deklaration och liknande) själv.Man behöver inte sakna "folkvett" eller empati för den skull.Sen är det i dessa fall givetvis självklart att den utvecklingsstörde får hjälp (om det behövs) att klara både sig själv och katten.

Det fallet som tråden handlar om verkar vara ett annat,en missbrukare,och de saknar oftast empati osv.De använder sina fick/matpengar till droger i st f kattmat men det brukar t ex inte utvecklingsstörda göra.

Äldre då,tja ingen vet när man drabbas av sjukdom eller handikapp det kan drabba alla precis närsomhelst.

Så till slut - för mig är endast EN sak viktig när det gäller att ha djur och det är att man älskar sitt djur och ser till dess bästa.

Det är samhället som det är fel på när det inte finns en nationell beredskap/handlingsplan för t ex att djurägare plötsligt insjuknar/dör.

## Comment 21
Author: karins

Jag tycker inte man ska dra alla över en kam här. Måste säga att jag känner mig lite ledsen över denna tråden. Jag har en god man nämligen och jag kan både ta vara på mig själv och katterna. Och jag är inte knäppare på något annat vis än jag är stor djurvän, som alla andra här inne. Kom i knipa när min man dog efter att jag sålt bostadsrätten, dom som köpte den vägrade betala hela summan. och det har varit jättejobbigt :-(

## Comment 22
Author: storAnnette

#21 BRA att du säger det,vem som helst kan hamna i knipa på olika sätt det är ingen som är immun mot det.Hoppas det reder upp sig för dig om inte snart så senare.  

Jag har försökt peka på att det finns många anledningar till att man kan få/behöva en god man och att man för det första inte är omyndig för det andra har samma rättigheter och skyldigheter som andra medborgare.Drog exemplet med utvecklingsstörda då det ligger mig närmast.

## Comment 23
Author: rulda

\*kommer med svansen mellan benen\* jag överreagerade helt enkelt i mitt förra inägg viste nog inte riktigt vad som menades med detta "god man" såg bara orden "missbruk" och "fråga grannen om kattmat"  
Självklart kan utväcklingstörda ta väl hand om katter och andra djur. Där jag bodde förut bodde det en utvecklingstörd kille som hade en kanin. Jag har aldrig sett en så älskad kanin i hela mitt liv.

## Comment 24
Author: Alexej

Nej, men det handlar inte om personer som av nån anledning behöver en god man. Det handlar om en person som tydligen inte kan tar hand om sina katter. Och har en god man. Och då blir det lättare att hjälpa de katter genom att kontakta den goda mannen.

## Comment 25
Author: David

Bella-Marie: Vilken kommundel är det? Läste precis riktlinjerna för biståndsbedömning, och hemtjänsten skall utföra de sysslor som bistådshandläggaren och brukaren kommit överrens om. Så mitt tips är att gå direkt på biståndshandläggaren.

Kan kolla upp vilken det är om jag bara vet vilken kommundel det handlar om...

## Comment 26
Author: elena

#25  Ja, det är biståndshandläggaren som ska kontaktas- en god man har ju hand om ekonomin.

## Comment 27
Author: Lena

God man kan man ha av många olika orsaker. Att ha god man innebär inte på något sätt att man är omyndigförklarad. En god mans främsta uppgift är att ta hand om ekonomin samt bevaka rättigheterna för uppdragsgivaren. Ofta blir det dock aktuellt med god man i samband med hög ålder och eller sjukdom, men så behöver alltså inte alls vara fallet. Det är överförmyndaren som utser god man och ansökan om god man gör vederbörande själv eller dennes närstående. Hemtjänsten kan även göra det eller socialtjänsten i samråd med den som behöver en god man.

Det är alltså inte på något sätt förbjudet att ha husdjur bara för att man har en god man. Sedan kan det förståss vara olämpligt i vissa fall om varken vederbörande eller dennes närstående  klarar av att sköta djuren pga sjukdom, funktionshinder etc. Och om det är missbruksproblem med i bilden kan det vara ganska komplext.

Hemtjänst beviljas tyvärr inte alltid för skötsel av djur i vårt land. Men lokala variationer förekommer. Här hoppas jag det blir en förändring eftersom husdjur har så stor betydelse för den egna hälsan.  

#21 Precis det är inte ovanligt att man ansöker om god man när det blir ekonomiska situationer som är svåra att reda ut. Barn kan även få god man om de får ett större arv.

0# Går det att prata med den aktuella kattägaren i det här fallet? I så fall kunde du ju försöka ge honom/henne lite goda råd för hur han/hon ska kunna ta bättre hand om katterna. Gå in som stödmatter typ.

//Lena

## Comment 28
Author: Hennum

om man inte är kapabel att ta hand om djur och vanvårdar dem så borde man ju få djurförbud, speciellt om man har en god man av den anledningen att man inte klarar att ta hand om sig själv eller andra. tycker jag iaf.

hoppas det ordnar sig för katterna

## Comment 29
Author: karins

En god man har man till att se till ekonomin, ingenting annat. om man inte klarar av att ta hand om sig själv, klarar man inte av att ta hand om djur heller. Och då borde nog socialen rycka in i sådana fall. Tycker en som har sett medaljens baksida,och levt med en alkoholist :-(

## Comment 30
Author: Hawknestgrove

Jag ber också om ursäkt för mitt yttrande..... Tänkte för korta banor, helt enkelt. Visste faktiskt inte, att man kunde få god man på andra grunder än att man saknar  något rent mentalt, s a s. Förlåt. Skäms oerhört.....JAg tänker med en gång på dem som har stora psykiska sjukdomar och har en knapp ekonomi, oftast bara en grundpension som de inte kan hantera. Jag vet, att omyndiförklaring i pricip inte finns längre. Min svägerska har en utvecklingsstörd dotter som har god man och det är ju supersvårt. Dottern har eget boende,  och kan i princip köpa på sig hur dumma grejer som helst. Så än en gång, jag skäms så jag kunde krypa under mattan. Förhastade slutsatser är tydligen hur lätt som helst att ta och alltingh är ju inte svart eller vitt....![](../ShowFile.aspx?BinaryId=fd66d1ad-3ea1-4a78-8b76-c356f48e68ce&Filename=Vattenliljor.jpg)

## Comment 31
Author: storAnnette

Det som är bra att fråga om det man inte vet!Jag har också för många år sedan haft oklara begrepp om godmansskap och trott att det var något annat än vad det är.

I alla fall,även om det inte hör hit,så ska hjälpen anpassas efter vad som behövs,det kan vara olika från person till person.

Är själv en slags "god man" för mina yngsta flickor nu sedan deras pappa dog knall och fall för två år sedan.Jag måste redovisa till överförmyndaren varje år vad jag gjort med deras arv.Ska bli skönt när de fyllt 18 år även om en av dom kommer att behöva en god man sedan (som jag gärna vill överlåta på någon annan). 

Jag tror att det i detta fall är missbruket som är problemet.

## Comment 32
Author: Lena

#31 Ja det gäller att sortera problemen i rätt fack eller vad man ska kalla det. Tycker också att det verkar vara missbruket som gör att katterna inte får sin skötsel. God man skapet är något helt annat och har inte så mycket med saken att göra.

Många blandar bort god man med omyndigförklaring. Det sistnämnda förekommer just inte längre i vårt land, men för inte mer än 40 år sedan var det ganska vanligt. Många tror fortfarande att det går att omyndigförklara folk, men så är alltså inte fallet. Den som var omyndig hade inte kvar sin rättigheter som att rösta, eller skriva under handlingar ta juridiskt bindande beslut. Har man en god man är man som alla andra fullt rättskapabel, men får hjälp med den ekonomiska delen.

//Lena
