# Såg igår på DN:s löpsedel
Author: emjon

Äntligen verkar det gå lite framåt med ett centralt register för djurplågare. Jordbruksministern verkar possitiv till det och att det som fått djurförbud skall kollas vilket inte görs idag.

 [http://www.dn.se/fromQPS/pdf\_ettan/5.pdf](http://www.dn.se/fromQPS/pdf_ettan/5.pdf)

## Comment 1
Author: emjon

Är som synes inte så bra på datorer och vad gjorde jag för fel när länken inte fungerar![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 2
Author: martdat

Det fungerade!

## Comment 3
Author: vanessa

Fixade länken, Emjon. Tog upp denna sak [här](Read.aspx?ThreadId=fd84fe5b-6648-4c31-b126-83b726240058 "http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=fd84fe5b-6648-4c31-b126-83b726240058") också. Två som blev lika glada, eller hur? /Vanessa

## Comment 4
Author: Erika91

Vad bra!! Det går framåt som du skrev, emjon och det är alltid bra! Även ifall man tycker att det skulle ha funnits för länge sedan..

## Comment 5
Author: emjon

#3 Tack för hjälpen Vanessa. Läste den artikel som du lagt ut och det är ju jättebra ju mer de skriver.

## Comment 6
Author: vanessa

Speciellt en tidning som DN som anses seriös. /Vanesa
