Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (5) Senaste inläggen

Ny kategori 000. Vanliga frågor - FAQ - ej för diskussion! 001. Kattambassadörer TNR/Skygga Katter 02. Hittekatter i Fokus 03. Hittekatter i media 04. Katthem, jour- & stödhem, föreningar 05. Kattens status 06. Kastrering, ID-märking, Vaccination 07. Djurskyddsfrågor 08. Bilder & Filmklipp 09. Goda ideér, råd och tips! 10. Huskatten 11. Kattsjukdomar & problem 12. Kattmats relaterat 13. Kattprat i allmänhet 14. Katter söker hem! / Katter sökes! 15. Bortsprungna/upphittade katter 16. Transporthjälp önskas/erbjudes 17. Solskens- och molnhistorier 18. Evenemang på Katthemmen/ Kampanjer 19. Insamlingar, Auktioner 20. Dagens Ros & Ris! 21. Till minnet av 22. OT Utanför ämnet 23. Utsatta djur av annat slag 24. Annonsdiskussioner 25. Information om Forumet & oss Medlemmar Ny kategori
3. Katthem i Fokus

April Månads Katthem; Sundsvalls Djurhem

2007-04-05 00:00 #0 av: Lena

Varje månad försöker alla i så stor mån som möjligt hjälpa ett utvalt katthem eller förening. I april månad är det Sundsvalls Djurhem som vi samlar till. Det är en relativt ny förening som bildades i sluter av 2005. Sedan starten har man hjälpt 70 katter att hitta hem. Föreningens valspråk är att "Alla förtjänar ett hem". Alla bidrag ifrån 10:- och uppåt är välkomna.

Sundsvalls Djurhem satsar på de hemlösa katterna. Antalet oönskade katter är stort i regionen och det finns många katter som går ute i kylan helt utan tak över huvudet och mat för dagen.

                       joker.jpg

             Joker en av katterna som söker hem.

 

Sundsvalls Djurhem har ännu inget katthem utan driver sin verksamhet helt med hjälp av jourhem. Föreningen drömmer dock om en egen lokal där de kan hjälpa ännu flera djur. Föreningen behöver alltid nya jourhem och tar emot intresseanmälningar via sin hemsida. Ansökningarna behandlas sedan individuellt. I jourhemmet får det inte finnas barn under 6 år eftersom vissa katter som varit ute länge kan reagera negativt på små barn. Dessutom är de ofta i behov av en lugn miljö där de kan återhämta sig. Sundsvalls Djurhem står för veterinärkostnanden och jourhemmet får ett startkit med utrustning. 

                         vattjom.jpg

Oliwer Twist vill också hitta hem.

En annan viktigt uppgift för föreningen är att höja kattens status i samhället. Man är kritisk till huskattavel och bedriver information om vad det innebär att vara en god kattägare.

Föreningens enda sponsor är Djurskyddet Sundsvall. I övrigt finansierar verksamheten av ideella medel. Därför är alla bidrag mer än välkomna.

 

                         josefin1.jpg

Josefin "Apan" återfanns av sin husse och matte sedan hon kommit till Sundsvalls Djurhem

 

Vill du stödja Sundsvalls Djurhem så kan du sätta in ett bidrag på föreningens plusgiro 20 48 90 - 8. Tänk på att inget bidrag är för litet! Märk gärna insättningen med Ifokus för då blir det lättare för Sundsvalls Djurhem när de ska summera insamlingen.

Andra sätt att stödja är att skänka material som klösbrädor, klätterställningar, matskålar, kattlådor, kattleksaker etc. Både nytt och begagnat är välkommet.

                         cognac.jpg

Cognac "Fjodor" är en före detta hemlös kisse som nyligen fått ett permanent hem.

 

Information och bilder är hämtade från Sundsvalls Djurhems hemsida.

Relaterade länkar

Av: Lena

Datum för publicering

  • 2007-04-04

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-05 00:19 #1 av: anebit

Grattis Sundsvalls djurhem......

http://www.sundsvallsdjurhem.se/

 

Anmäl
2007-04-05 00:39 #2 av: Alexej

Grattis till Er, hoppas ni får snart ett eget lokal Glad

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Anmäl
2007-04-05 09:58 #3 av: vargmamman

Skrattandegrattis till er i sundsvall...

Anmäl
2007-04-06 22:38 #4 av: Lena

Puttar upp så att alla kan läsa om Sundsvalls Djurhem som är april månads katthem! :)

Precis som förra månaden deltar Corinish Rex i Fokus samt Perser i Fokus i insamlingen. Det är vi mycket tacksamma för.

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-06 22:45 #5 av: Engla

Grattis säger jag oxå! ÅÅåå, så söt Joker är! Kyss

Anmäl
2007-04-07 01:41 #6 av: Lena

#5 Ja Joker är en katt helt i vår smak Engla! :)

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-07 01:44 #7 av: Simson

#4 Härligt att de också är med i insamlingen!!!

#6 Joker är väl underbar! Är verkligen en kille som skulle passa in i ert gäng?!! Flört

Anmäl
2007-04-07 01:46 #8 av: Simson

Joker är ju redan bokad!!!

Anmäl
2007-04-07 01:50 #9 av: Lena

#8 Tur det - det räcker nog med 6 katter plus en jourmisse. :)

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-07 12:41 #10 av: Prince

Grattis! Ett bidrag kommer självklart till minne av min älskade Prince.

Innan Hudiksvalls Kattsamarit hade ett eget katthem var vi ofta jourhem till hemlösa katter. När vi tog hand om moderlösa kattungar och när karantäntiden gått till ända var det alltid Prince som glatt ställde upp som fosterfar till de små. Han var en jättesnäll fosterfar som på ett mycket ömt sätt lärde de små hur man umgås med andra katter. Jag kan tänka mig att han just nu sitter i sin himmel och säger;
"Bravo matte, var nu inte snål när Du skickar pengar till de hemlösa katterna på Sundsvalls Djurhem!"

Anmäl
2007-04-07 13:20 #11 av: Lena

#10 Det hör man ofta om kastrerade hankatter som blir sådana duktiga och underbara "fostermammor" till små hittekatter. Fint av dig hedra Price minne med att bidrag till Sundsvalls katthem.

//Lena 

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-07 21:33 #12 av: Simson

#10 Prince var ett föredöme! Precis som min gamla Simson som också var med som "fosterfar" till någon i början av Kattsamaritens tid. Min gamla Atos har dock inte pratat med Prince...det hör jag det! Atos är inte en underbar "fosterpappa" till lilla Julian. Han springer mest undan å fnyser och fräser när Julian är i närheten. Suck!

En peng kommer vi dock att skicka till "grannarna" i Sundsvall.

Anmäl
2007-04-10 11:06 #13 av: svensdotter

tack alla underbara människor som bidrar till vårat arbete här i Sundsvall! Glad

Kan berätta att katten Joker nu är nykastrerad och bara han hämtat sig från op så kommer han att få flytta till en barnfamilj som tålmodigt sitter och väntar hem sin lilla gosgubbe.

Oliver Twist som också näms i artikeln kommer idag att flytta till ett jourhem, då han hittills bott i mitt kök som akutkatt pga av sitt dåliga skick. Han mår nu mycket bättre men ska få komma på återbesök hos veterinären inom kort. Han är iaf en riktig gosgubbe, som kommer att bli en fantastiskt vacker och härlig kille när hans långa päls växt ut igen.

Underbart att flera ifokus vill delta i insamlingarna här, tycker verkligen att idén med det hela är helt underbar. Jag ska försöka få fram siffror i slutet av månaden så ni kan få veta hur mycket ni samlat in för att hjälpa sundsvalls hemlösa.

 

Mvh Anna

Anmäl
2007-04-10 16:30 #14 av: Lena

#13 Härligt att det löst sig med hem för Joker och att Oliver Twist mår bättre. ;) Nu hoppas vi att insamlingen ger er mycket klirr i kassan. Det bästa är att göra en avstämning några dagar in i nästa månad då flera av oss brukar sätta in bidraget i slutet av månaden början av nästa.

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-13 02:16 #15 av: svensdotter

ok, då ska jag försöka få fram en siffra i början av maj någon gång Glad

 

 

Anmäl
2007-04-13 13:41 #16 av: Lena

#15 Det blir kanonbra det! :)

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-13 14:24 #17 av: svensdotter

Tänkte det skulle passa med en liten berättelse om vad jag gjort idag här..

 Var till veterinären nämligen med Oliver Twist och den nyinkommne lille John Doe. Två katter som båda är i behov av mer veterinärvård än "normalfallen". John som är en liten pojk på ca två år har brutit sin svans, och förutom dagens undersökning kommer han att behöva en amputation av sin brutna svans. En amputation kostar ca 2000kr Generad och john har tid på onsdag för detta. Han får då även göra de övriga ingreppen, dvs kastrering, vaccinering samt idmärkning. Slutnotan kommer att landa på ca 3500kr för John om allt går som det ska, men det kan ju även gå fel och då ökar ju alltid summan.

Så till Oliver Twist (som nu för övrigt har två intresserade köpareSkrattande). Han var ju altså in på återbesök idag. Infektionerna han haft bla i kinderna är alla läkta, även om han alltid kommer att ha en hel del ärrvävnad där. Eftersom han även haltat en del tror vi att han blivit påkörd för en tid sedan, men för att utesluta andra allvarligare problem togs även blodprover för 1200kr. När han ändå var sövd blev han även kastrerad och IDmärkt, så nu återstår förhoppningsvis bara vaccinering på honom. Men om jag ska försöka summera hans kostnader så kanske... ca 3000kr landar han nog på.

Så, en dag hos Sundsvalls Djurhem altså.. tänk om man ändå vore miljonär, hehe. Nejdå.. men så ni vet alla ni som skänkt, tänker skänka pengar till oss, så kommer de väl till användning och alla bidrag mottages med stor tacksamhet.

Bifogar bild på lille John Doe, som nu bor i jourhem och är inomhus för första gången på minst ett år.

 

Anmäl
2007-04-13 14:30 #18 av: JosephineF

Oj, vad det kan dra iväg.. Vi inkommer givetvis med en slant vi också =) Härligt att höra att Oliver Twist har två potentiella nya familjer! Bra jobbat Sundsvalls Djurhem!

Anmäl
2007-04-13 14:42 #19 av: vanessa

Hoppas insamlingen går som på räls. Vilken söt kisse han är. Bedårande./Vanessa

Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Anmäl
2007-04-23 14:34 #20 av: snickan

Grattis Sundsvallsdjurhem att ni har blivit aprilmånads katthem.  Nu har jag också satt in en slant till er.  Önskar lycka i framtiden till ert arbete med hemlösa katter

/snickan

Anmäl
2007-04-23 15:40 #21 av: Lena

#17 Vilken goding Joe Doe. Håller tummerna att insamlingen går riktigt bra, förstår att varenda krona är välkommen.

Skriv gärna detta inlägg även på www.perser.ifokus.se och www.cornish.rex.ifokus.se som också deltar i isamlingen. :)

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-24 15:37 #22 av: Sidentass

Bättre sent än aldrig..idag kom jag till skott o skickade in en liten slant till månadens katthem;-)

Sidentass

Anmäl
2007-04-25 22:53 #23 av: Lena

Puttar upp så ingen glömmer! :)

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-04-25 23:02 #24 av: JosephineF

Jag har också skickat min slant idag =) Liten men välment! Jag var ju tvungen att dela pengarna mellan detta och lilla Moas operation (Cammos inlägg).. Men detta är ju "mitt" lokala djurhem så det inkommer ju slantar lite nu och då =)

Kan ta och tipsa om detta faktiskt; alla mina vänner/släkt som är kattägande får en slant insatt på Sundsvalls Djurhem i födelsedagspresent och julklapp istället för något onödigt krimskrams =) Sånt får man tillräckligt av ändå, eller hur?

Anmäl
2007-04-25 23:15 #25 av: Simson

Nu har en liten slant åkt iväg till Sundsvall också!! Hoppas det blir många pengar tillsammans!!

#24 Himla bra tips att ge pengar till katthem istället för presenter!! Vem har väl inte alldeles för mycket prylar hemma. Slänger hela tiden tycker jag å ändå verkar de föröka sig under nätterna?? Det känns i alla fall så! Glad

Mor brukade ge julklappspengar till lokala katthemmet i mitt namn. Det var den mest värdefulla julklappen för mig! Jag kan alltid köpa mig det jag behöver...inte kan katterna det.

Anmäl
2007-04-25 23:18 #26 av: Jenna-Gun

Här ifrån oxå en slant.

Anmäl
2007-04-25 23:32 #27 av: JosephineF

#25 Precis! Och faktum är att dom som fått detta i present av mig har blivit själaglada! Jag har gjort som så också att när ett barn föds i släkten eller bland mina vänner köper jag ingen present utan jag skänker en slant till barncancerfonden. Då skickas det hem ett intyg till de nyblivna föräldrarna och även det har blivit väldigt uppskattat av mammor som till slut står med 10 likadana små bodys, köpta på H&M ;)

Så här får ni gärna efterapa mig, kattvänner! Stöd era lokala katthem istället! =)

Anmäl
2007-04-25 23:51 #28 av: Simson

Då ska jag bli en härmapa!! Skrattande

Jag skickar inga julkort utan skänker till Frälsis, Stadsmissionen och Situation Stockholm istället.

Anmäl
2007-04-26 00:20 #29 av: anebit

Jättebra tips Jossan!  Varför har man inte tänkt på det själv...

Skickar oxå en slant i dag till Sundsvall........

Anmäl
2007-04-26 00:45 #30 av: JosephineF

#28 & #29

Blir rena rama "pay it forward" av det ;) Som filmen med Haley Joel Osment, ni vet.. =)

Anmäl
2007-04-28 11:17 #31 av: svensdotter

vad gulliga ni är allihopGlad

och Jossan - vilken bra idé, har också gjort så med de jag vet som skulle uppskatat den sortens present. Brukar va toppen.

 

Anmäl
2007-05-12 14:12 #32 av: Lena

Nu väntar vi i spänd förväntan på att få höra hur insamlingen gick för April månads katthem! Hoppas att det blev en bra summa! :)

//Lena

 

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-05-14 12:04 #33 av: svensdotter

Jag ska försöka få fram en exakt siffra under dagen. Den sista siffran jag har ligger på dryga tusenlappen iaf. Glad

Tack ännu en gång alla vänliga själar därute!

Anmäl
2007-05-15 12:34 #34 av: svensdotter

Så, nu har jag rett ut siffrorna. Hade lite fel vad gällde den dryga tusenlappen i mitt förra inlägg. Det var ju så att vi samlar in pengar till kastreringar åt Öbacka Djurhem samtidigt och jag blandade ihop sifrorna lite. Vi fick även in några som inte var märkta med något och de bidragen la vi på kastreringspotten.

I slutändad blev det iaf så att det var kastreringsinsamlingen som gav dryga tusenlappen och månadens djurhems insamlingen gav 740kr.

Tusen tack alla ni som skänkte oss en slantGlad

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.