Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (5) Senaste inläggen

Ny kategori 000. Vanliga frågor - FAQ - ej för diskussion! 001. Kattambassadörer TNR/Skygga Katter 02. Hittekatter i Fokus 03. Hittekatter i media 04. Katthem, jour- & stödhem, föreningar 05. Kattens status 06. Kastrering, ID-märking, Vaccination 07. Djurskyddsfrågor 08. Bilder & Filmklipp 09. Goda ideér, råd och tips! 10. Huskatten 11. Kattsjukdomar & problem 12. Kattmats relaterat 13. Kattprat i allmänhet 14. Katter söker hem! / Katter sökes! 15. Bortsprungna/upphittade katter 16. Transporthjälp önskas/erbjudes 17. Solskens- och molnhistorier 18. Evenemang på Katthemmen/ Kampanjer 19. Insamlingar, Auktioner 20. Dagens Ros & Ris! 21. Till minnet av 22. OT Utanför ämnet 23. Utsatta djur av annat slag 24. Annonsdiskussioner 25. Information om Forumet & oss Medlemmar Ny kategori
3. Katthem i Fokus

Örebro Katthem - Oktober Månads Katthem

2007-10-07 23:03 #0 av: Lena

Varje månad försöker alla i så stor mån som möjligt hjälpa ett utvalt katthem eller förening. I oktober är det Örebro Katthem som vi samlar till. Örebro Katthem drivs helt ideellt. Här arbetar flera eldsjälar för att rädda livet på utsatta katter som hotas av avlivning, svälter eller är utsatta för vanvård. Katthemmet arbetar även med blyga katter och är verksamma över ett stort geografiskt område. Alla bidrag ifrån 10:- och uppåt är välkomna.

Fakta om Örebro Katthem 

Örebro Katthem har funnits som egen förening sedan den den 20/8 2003. Tidigare fungerade de som en jourhemsgrupp till föreningen Spinnhuset.

Katthemmet ligger i Örebro och har 30 platser. Utöver detta har föreningen en mycket omfattande jourhemsverksamhet. De har i genomsnitt 300 katter inne i verksamheten och en lista på mellan 500 - 600 nödställda katter som väntar på  plats. Sedan starten 2003 har Örebro Katthem hjälpt 1950 katter. Man räknar med att passera 2000 katter innan året är slut.  

 

 

Örebro Katthem arbetar inom ett mycket stort geografiskt område som sträcker sig från Laxå och Askersund i söder upp till Hällefors och Ljusnarsberg i norr. I verksamheten förekommer alla slags katter från mycket skygga till tama raskatter.

Ett av föreningens huvudmål har varit att satsa på just de skygga katterna som annars ofta blir avlivade. För att få balans i verksamheten tar man även emot andra kategorier av katter. De skygga katterna vistas oftast i jourhem.

Örebro Katthem har inskrivet i sina stadgar att de aldrig avlivar några friska katter.  

Den gedigna jourhemsverksamheten sköts av 12 kontaktpersoner. Dessa har jourhemmen uppdelade mellan sig och ser till att katterna kommer till veterinären och blir iordninggjorda, samt ger stöd till jourhemmen. På Katthemmet finns en stab på runt 25 personer som hjälps åt med arbetet. Man tar även emot praktikanter.

 

Hur du kan stödja Örebro Katthem 

Örebro Katthem är helt beroende av ideella medel för sin verksamhet. De är därför alltid på jakt efter en hjälpande hand. För den som vill stödja verksamheten finns det flera olika möjligheter.

 

Adoptera en katt 

Funderar du på att köpa katt? Dra dig då inte för att kontakta Örebro Katthem. Den som adopterar en katt hjälper faktiskt två katter. Dels katten den tar hand om, men även ytterligare en nödställd kisse som då kan få plats på katthemmet.

 

Jourhem

Katthemmet är alltid i behov av jourhem som tillfälligt öppnar sitt hem för en utsatt katt tills den får ett permanent hem. Just nu behöver flera dräktiga honkatter få komma in och föda sina ungar i en trygg miljö. Det behövs även jourhem för blyga katter som behöver få lite extra tid för att få komma fram i sin egen takt. Rädda liv - bli jourhem åt Örebro Katthem!

 

Mama Rosa från Örebro Katthem
Mama Rosa från Örebro Katthem

 

 

Skänka saker till katterna 

Du kan också skänka saker som katterna behöver, till exempel kattmat, kattsand, matskålar, leksaker, klätterställningar etc.

 

Medlemskap

Vill du bli medlem i Örebro Katthems förening kostar det Kr 150:- per kalenderår. För det priset får du även en medlemstidning.

 

Vara medarbetare 

Bor du i närheten av Örebro är du välkommen som medarbetare på Katthemmet. Här finns många olika arbetsuppgifter för volontärer. Förutom att hjälpa till med skötseln av katterna behövs även hjälp med medlemstidningen, hemsidan, PR, chauförer när katterna ska till nya hem mm, mm

 

Ekonomiska bidrag

Ekonomiska bidrag är alltid välkomna! Inget bidrag är för litet!  

Vill du ge ett bidrag i samband med Månadens katthem sätter du in det på Örebro Katthems plusgirokonto Pg: 288867-5. och märker insättningen med Hittekatter i Fokus.

Läs mer på Örebro Katthems hemsida: Örebro Katthem

Fakta och bilder hämtade från Örebro Katthems hemsida samt från föreningens styrelse.

 

Relaterade länkar

Av: Lena

Datum för publicering

  • 2007-10-07

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-10-08 01:26 #1 av: essut

Vad du är duktig på att skriva Lena.KyssMama Rosa är jätte söt.

Anmäl
2007-10-08 11:10 #2 av: Lena

#1 Jag skulle vilja komplettera artikeln med lite mera fakta om Örebro Katthem. Typ när verksamheten startade, hur många katter som de gett nya hem osv. (Vet att det är jättemånga katter som fått hjälp genom Örebro katthem).

Mama Rosa är en underbar kisse. Man blir kär i henne.

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-10-08 16:05 #3 av: essut

Du kan alltid kontakta issa hon vet allt om Örebro katthem, likaså Kerstin och missempty..

Anmäl
2007-10-08 17:26 #4 av: storAnnette

Har lagt in en betalning nu.

Anmäl
2007-10-08 19:34 #5 av: Tezza

Så nu har jag oxå lagt in min betalning!

Anmäl
2007-10-08 20:14 #6 av: siberlina

nu har jag betalat   en summa  till  örebros  katthem

Anmäl
2007-10-09 01:55 #7 av: Lena

#3 Issa skulle försöka skriva ihop lite så det kommer nog. :)

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-10-09 02:50 #8 av: maggan47

har också lagt in min Maggan47

Anmäl
2007-10-10 14:19 #9 av: Lena

Nu har det tillkommit mera information om Örebro Katthem som jag fått av styrelsen. :) De bedriver en mycket imponerande verksamhet!

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-10-10 15:58 #10 av: Hawknestgrove

Kommer en liten slant runt den 20.e....

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Anmäl
2007-10-11 20:54 #11 av: SKOGSGLIMTAN

Jag ska också bidra med en slant, så snart jag bara kan.

*Kram* Eva-Helen Nyström

Anmäl
2007-11-03 01:13 #12 av: Lena

Puttar upp denna insamling utifall någon vill bidra såhär i sista minuten!

//Lena

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-11-07 14:26 #13 av: Lena

Här kommer en hälsning med tack från Örebro Katthem:

Hej!

Har nu fått slutresultat av gåvor till Örebro Katthem från kassören.

Resultat blev: 1.165:-

Alla missarna och hela Örebro Katthem bugar och tackar för gåvorna!

Stort tack till samtliga och rosor till alla!

//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus 

"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Anmäl
2007-11-07 14:49 #14 av: Hawknestgrove

Jätteskoj! Så duktiga vi är

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.